Офіційний веб-сайт
  Департамент соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Людям із порушенням зору
 

Полтавський обласний центр соцслужб

 
Фахівці надавачів соцпослуг області пройшли навчання від ПРООН в Україні

  

   Покращення професійних знань та навичок – процес невпинний, а для працівників соціальної сфери - має високий пріоритет, адже вимоги часу змушують швидко адаптуватись до нових викликів та враховувати нові потреби населення.
   Безумовно, 2022 рік, який Україна проживає у стані війни, не зміг не внески свої коригування в усі сфери життя, але, впершу чергу, він колосально збільшив навантаження на систему соціального захисту та послуг, бо навіть ті, хто «вчора» були пересічними економічно активними громадянами, «сьогодні» - входять до числа уразливих категорій населення та потребують нагального вирішення ряду проблем та надання соціальних послуг.
   Полтавський обласний центр соціальних служб, як регіональний орган методичного забезпечення надання соціальних послуг, на постійному контролі тримає додаткові можливості підвищення кваліфікації надавачів соцпослуг як центру, так і територіальних громад області, в тому числі під менторством експертів міжнародних проектів.
   Наприкінці вересня представники нашого Центру, а також фахівці надавачів соціальних послуг територіальних громад області пройшли он-лайн навчання на тему «Менеджмент соціальних послуг в умовах війни».
   Захід проведено за підтримки проекту «Зміцнення кризової координації та посилення управління Уряду України щодо реагування на надзвичайні ситуації», який впроваджується UNDP Ukraine / ПРООН в Україні за підтримки Офісу Президента України.
   З вітальним словом на початку навчання виступила Постійний представник ПРООН в Україні Манал Фоуані та заступниці керівника Офісу Президента України Юлія Соколовська.
   Протягом 4 навчальних сесій учасники опрацювали ключові аспекти в сфері надання соціальних послуг в умовах війни, обмінялись досвідом прийняття рішень в екстрених обставинах та обговорили практичні приклади складних випадків.
   За результатами навчання учасники, які дотримались встановлених вимог, отримали сертифікати та методичні матеріали, які стануть корисними в подальшій роботі.
  


   Прес-служба Полтавського ОЦСС
www.facebook.com/poltregocss

  


 
30 вересня відзначається день усиновлення

  

   30 вересня відзначається день усиновлення - національне свято для всіх відважних осіб, які взяли на себе відповідальність стати опікунами, усиновителями, прийомними батьками, батьками-вихователями та прийняли в свої родини дітей, які при різних обставинах втратили свої рідні сім’ї.
   Безумовно, сім’я – найбільша цінність та найкраще середовище для зростання та розвитку гармонійної особистості, формування базису для добробуту суспільства та країни.
   Беручи до уваги військовий стан та невтішну статистику зі збільшення кількості дітей, які залишились без батьківського піклування з тих чи інших обставин, на сьогодні спостерігається тенденція зростання кількості осіб, які готові взяти на виховання дітей, що втратили батьків.
   Відтак, станом на кінець вересня 2022 року Полтавським обласним центром соціальних служб проведено 5 навчань для 86 кандидатів в прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни/піклувальники та усиновлювачі, а саме:
    31 сім’я / 57 осіб – кандидати в усиновлювачі;
    18 сімей / 19 осіб – кандидати в опікуни/піклувальники;
    6 сімей /10 осіб – кандидати в прийомні батьки.
   За результатами навчань регіональними тренерами підготовлено довідки з рекомендаціями, які засвідчують наявність потенціалу у батьків щодо виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Довідки та рекомендації передані місцевим службам у справах дітей для подальшого прийняття рішень щодо створення альтернативних форм сімейного виховання.
   Впевнені, що кожна дитина, яка опиниться в кожній з цих 55 родини-кандидатів буде огорнута турботою, увагою, теплом та любов’ю.
   Користуючись нагодою, хочеться подякувати всім відважним мешканцям Полтавщини, які прийняли в свої родини діток та своєю щоденною працею, силами та власним прикладом доводять просту істину – «Чужих дітей не буває».
   Зичимо Вам та вашим родинам сімейного затишку, здоров’я, гармонії та мирного неба! Зі святом!
  


   Полтавський обласний центр соціальних служб
  


 
Полтавщина – активний учасник міжнародного навчального проєкту з психосоціальної підтримки

  

   Війна ніколи не минає безслідно, а її трагічні наслідки залишаються з суспільством на роки, тому формування здатності осіб, які пережили психотравмуючі події, повернутися до емоційної рівноваги та психологічного тонусу майє найвищу актуальність.
   З ініціативи першої леді України Олени Зеленської в країні запущена загальнонаціональна ініціатива щодо зміцнення психічного здоров’я та психосоціальної підтримки громадян. У рамках її реалізації у співпраці з організаціями громадянського суспільства та міжнародними партнерами проводяться навчальні заходи, спрямовані на вдосконалення знань та навичок фахівців соціальної сфери щодо збереження ментального здоров’я людей.
   Фахівці Полтавського обласного центру соціальних служб ввійшли до числа учасників навчання за програмою ВООЗ «Самодопомога Плюс», на замовлення Мінсоцполітики, та навчання з першої психологічної допомоги, проведене командою міжнародної організації Save The Children
   Підготовлені тренери отримали можливість передавати свої знання в регіонах України працівникам соціальної сфери, які безпосередньо працюють із особами, пережившими стресові ситуації.
   Відтак у Полтавській області тренери обласного центру соціальних служб започаткували проведення навчань для представників соціальної сфери в співпраці із психологами громадських організацій, Центру психічного здоров'я КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради» та ГУ ДСНС в Полтавській області.
   Для майже 200 фахівців із соціальної роботи та надавачів соціальних послуг вже проведено 2 тренінги за курсом ВООЗ «Самодопомога Плюс» та 6 навчань щодо надання психологічної допомоги, в тому числі дітям, які пережили психотравмуючі події під час війни, а також щодо формування уявлень про техніки зцілення для батьків.
   В рамках занять, тренери навчають як побороти стрес і травму в умовах надзвичайних ситуацій, навчають технікам стабілізації станів людей в умовах екстрених ситуацій, моделюють ситуації, в яких опиняються наші співвітчизники та обговорюють способи виходу з них.
  


  За матеріалами Мінсоцполітики
відповідно до звітності Полтавського ОЦСС

  


 
Полтавським обласним центром соціальних служб поведено навчання для фахівців соціальної роботи громад області

  

   09 вересня фахівці соціальної роботи центрів соціальних служб та центрів надання соціальних послуг територіальних громад області взяли участь у навчанні щодо засад сімейно-орієнтованого підходу до надання соцпослуг та ведення випадку та оцінки потреб сім’ї/особи.
   Захід проведено фахівцями з соціальної роботи Полтавського обласного центру соціальних служб, які разом із учасниками детально вивчили сутність, принципи та алгоритм використання сімейно-орієнтованого підходу у соціальній роботі; процедури, форми та методи партнерської співпраці з сім’єю, залучення ресурсів родини та громади до створення сприятливих умов соціалізації тощо.
   На практичних прикладах було опрацьовано сутність кризових станів та факторів вразливості, які мають негативний вплив на ресурсний стан та ситуацію в сім’ї, а також методику ведення випадку (англ. case-management) як важливий метод професійної соціальної роботи, у центрі уваги якого є потреби конкретної дитини та її сім’ї.
   За результатами навчання 17 представників територіальних громад області склали підсумкове тестування та отримали відповідні сертифікати.
  


  Полтавський обласний центр соціальних служб
  


 
Корисне видання від ЮНІСЕФ щодо впровадження соціальних послуг для сімей з дітьми у громадах

  

   В рамках проєкту «Спільно. Соціальні послуги для сімей у громаді», що впроваджується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та Консорціумом партнерських організацій за фінансової підтримки Німецького Уряду через Німецький банк розвитку (KfW) підготовлено посібник «#СПІЛЬНО до нових послуг» - керівництво із впровадження інтегрованих соціальних послуг для сімей з дітьми в громадах. Посібник складається з двох частин та доступний для завантаження з офіційного сайту ЮНІСЕФ за посиланням https://www.unicef.org/ukraine/documents/spilno-new-services-handbook (необхідно обрати опцію завантажити в меню справа). (доступне за лінком ).
   Окремими збірками додатків до видання наведено приклади документів, які можна використовувати в громадах для організації надання соціальних послуг. Видання стане у пригоді представникам органів місцевого самоврядування, структурних підрозділів, установ і закладів соціального спрямування, служб у справах дітей та громадських організацій.
  


  Департамент соціального захисту населення
Полтавської ОВА

  


 
Департамент соцзахисту населення інформує: відбувся тренінг щодо важливих навичок подолання стресу

  

   08 вересня за сприяння Департаменту на базі Полтавського обласного центру громадського здоров’я відбувся тренінг для фахівців із соціальної роботи територіальних громад та неурядових організацій області, які працюють з внутрішньо переміщеними особами. Захід на тему «Важливі навички з подолання стресу» проведено за ілюстрованим керівництвом Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) (доступне за лінком https://apps.who.int/iris/handle/10665/339150 ).
   Начальник Центру психічного здоров’я Обласного закладу з надання психіатричної допомоги, психолог Наталія Супруненко, яка виступила навчальним тренером, зосередила увагу учасників на важливих навичках в періоди стресу, впливі стресових ситуацій на людину, вагомості та необхідності проявів доброти, прийняття рішень та дій на основі власних цінностей та суджень.
   Психолог Полтавського обласного центру соціальних служб Людмила Дерев’янко опрацювала з присутніми методику «заземлення», яка має допомогти сконцентруватися на важливому (сім’ї, дружбі, хобі, щоденних ритуалах, які приносять задоволення) й відійти від негативних та шокуючих спогадів, а також щодо небезпеки тривалої поведінки типу «рух від» та важливість швидкого подолання «емоційної бурі». Наприкінці заходу було опрацьовано методику та інструменти «Створення простору» як спосіб боротьби із стресовим станом, негативними думками та почуттями.
   За результатами тренінгу учасники отримали відповідні сертифікати.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Навчання технік зцілення для батьків, осіб, що їх заміняють та спеціалістів, які працюють з дітьми в рамках проєкту ПОРУЧ

  

  Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) разом із Міністерством освіти і науки України, Українським інститутом когнітивно-поведінкової терапії та Всеукраїнським громадським центром «Волонтер» запустили проєкт психологічної підтримки «ПОРУЧ». Проєкт «Поруч» – це групи психологічної підтримки для підлітків і батьків, чиє звичне життя зламала війна. Психологи готові допомагати офлайн і онлайн, щоб досвід громадян України не залишився непереборною травмою на все життя.
   В рамках реалізації проєкту, фахівці Полтавського обласного центру соціальних служб проводять групові он-лайн навчання для фахівців соціальної роботи центрів соціальних служб та центрів надання соціальних послуг територіальних громад, які проводять соціально-психологічну роботу з сім’ями з дітьми.
   Відповідно до визначеного графіку, учасники поділені на 4 навчальні групи та протягом 9 – 31 серпня беруть участь у 6 он-лайн тренінгових сесіях щодо навчання технік зцілення для батьків, осіб, що їх заміняють та спеціалістів, які працюють з дітьми. Онлайн навчання проводить тренер ГО «ВЦГ Волонтер», психолог Ольга Шишкіна, за результатами якого, учасники отримають відповідні сертифікати.
  


Полтавський обласний центр соціальних служб   


 
Мобільні бригади соціально-психологічної допомоги від UNFPA

  

  Існує розповсюджений міф, що домашнє насильство – це проблема лише неблагонадійних родин, і майже завжди сімейне насильство пов’язане з згубними звичками та бідністю. Однак, за деякими дослідженнями, це не зовсім так. Насильство властиве всім соціальним групам і не залежить від економічного становища родини загалом. Втім, в контексті військової агресії та підвищеної соціальної напруги, домашнє насильство набирає нових аспектів і в більшості випадків стосується не тільки фізичної шкоди, а й психологічного аб’юзу.
   На національному рівні діє Державна соціальну програму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на період до 2025 року. Одним із завдань програми є запровадження дієвого інструменту реагування на прояви домашнього насильства – діяльність мобільних бригад соціально-психологічної підтримки.
   На сьогодні за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, у координації з Офісом Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та Мінсоцполітики України в країні дає 101 мобільна бригада соціально-психологічної допомоги у 21 області України.
   На Полтавщині це 4 мобільні бригади в Полтавській, Кременчуцькій та Лубенській громадах. Мешканці Полтавської області та внутрішньо перемішені особи можуть звернутися допомогу в містах обласного значення за телефонами:
   - Полтава – +380507300993, +380676105802;
   - Кременчук – +380662500133;
   - Лубни – +380503885477.
   Повний перелік контактів розміщено на сайті за лінком https://ukraine.unfpa.org/uk/PSS_mobile_teams
   Послуги мобільних бригад надаються завдяки фінансовій підтримці урядів Великої Британії, Канади та США (Бюро гуманітарної допомоги USAID), Гуманітарного Фонду для України (UHF) та у межах Програми ООН з відновлення та розбудови миру, що фінансується Європейським Союзом.
  


  Полтавський обласний центр соцслужб
  


 
Представники Полтавського ОЦСС взяли участь у вебінарі з моніторингу потреб та підтримки дітей в умовах війни

  

   Беззаперечно війна – це завжди руйнування, втрати та непоправні наслідки, але найбільш жахливим є те, що головними жертвами у кожній війні стають саме діти, які втрачають не лише мирне сьогодення, а й перспективне майбутнє.
   В рамках співпраці Мінсоцполітики, Нацсоцслужби, проєкту ЮНІСЕФ «Моніторинг та забезпечення потреб дітей в умовах війни» та МБО «Партнерство «Кожній дитині» проводиться серія експертних вебінарів з метою надання інформаційної та методичної підтримки працівникам соціальної сфери у здійсненні в умовах воєнного стану визначених законодавством повноважень.
   Сьогодні представники Полтавського обласного центру соціальних служб взяли участь в он-лайн заході на тему: «Моніторинг, захист та підтримка дітей, які повернулися з інтернатів в умовах війни».
   Відповідно до програми заходу, учасники розглянули та проаналізували результати проведеного моніторингу стану дітей, які повернулися з інтернатів системи освіти в умовах війни, а також обговорили актуальні питання подальшого моніторингу, захисту і підтримки таких дітей.
   В режимі онлайн участь у заході взяли фахівці центрів соціальних служб/центрів надання соціальних послуг всіх територіальних громад області.
  

 
Департамент соціального захисту населення інформує:
для представників громад області проведено навчання щодо захисту прав осіб, які постраждали від домашнього насильства

  

   Домашнє насильство – є одним із тих поширених та небезпечних явищ, яке тільки загострюється в умовах воєнних дій. Незважаючи на складну ситуацію, яка має місце в країні, всі установи та заклади соціальної сфери області продовжують системну роботу, щоб забезпечити попередження, оперативне реагування та подолання наслідків проявів домашнього насильства.
   Відтак, 28 липня на базі Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги проведено захід на тему: «Захист прав осіб, які постраждали від домашнього насильства, зокрема на безоплатну правову допомогу та порядок її отримання». Навчання проведено для уповноважених осіб, які проводять роботу з прийому та реєстрації заяв і повідомлень про вчинення домашнього насильства, здійснюють координацію заходів реагування на факти вчинення насильства, надання допомоги і захисту постраждалим. Загалом участь взяли представники усіх територіальних громад області.
   У ході навчання, представники Департаменту соцзахисту детально розглянули ключові аспекти щодо забезпечення ефективної взаємодії суб'єктів, що здійснюють заходи у сфері захисту прав осіб, які постраждали від домашнього насильства на рівні територіальних громад області.
   Варто зазначити, що на сьогодні в області функціонує мережа надавачів соціальних послуг: 11 центрів соціальних служб та 35 центрів надання соціальних послуг, які забезпечують надання підтримки особам, що постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі. Крім того, надання соціальних послуг забезпечують 19 територіальних центрів соціального обслуговування. Завдяки налагодженій системній роботі, ці служби успішно взаємодіють з органами місцевого самоврядування, правоохоронними та спеціалізованими службами, що дозволяє максимізувати ефективність реагування та протидії випадкам домашнього насильства.
   Фахівці Полтавського обласного центру соціальний служб, зосередили увагу присутніх на важливості надання соціальних послуг фахівцями соціальної роботи під час взаємодії з постраждалими від домашнього насильства. Було підкреслено, що зараз кожен, незалежно від статі чи віку, має достатньо інструментів для протидії та захисту від домашнього насильства, адже створено безліч каналів зв'язку для звернення до правоохоронних органів, служб підтримки та соціального захисту.
   Зокрема за телефонним номером 15-47 діє цілодобова безкоштовна «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей, яка приймає звернення від усіх категорій заявників. Окрім цього, лише за І півр. 2022 року, відповідно до повноважень фахівці загальних та спеціальних служб підтримки постраждалих осіб отримали 501 повідомлення про факти домашнього насильства в області (276 із них – в рамках взаємодії з Національною поліцією). Залучення до роботи мобільних бригад соціально-психологічної підтримки, які діють в області, дозволяє забезпечити швидку оцінку потреб та екстрене/кризове втручання протягом 24-72 годин від отримання повідомлення.
   Лише комплексна взаємодія органів та установ всіх ланок соціального та правового захисту є ефективним інструментом для досягнення головної мети - допомогти та попередити домашнє насильство, зробити все, щоб людина не залишилась на самоті зі своєю проблемою, незалежно за яких передумов та негативних обставин вона виникла.
  


  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Представники Полтавського обласного центру соціальних служб пройшли навчання тренерів за курсом ВООЗ «Самодопомога Плюс» (Self-Help Plus, SH+).

  

   Психічне та фізичне здоров'я є нероздільними та взаємопов'язаними категоріями, бо при негативному впливі на один аспект – наслідки завжди знайдуть відображення в іншому. Тому надзвичайно важливо, не ігнорувати психологічні виклики та випробовування, які поставила перед Україною повномасштабна війна, а докладами максимум зусиль задля забезпечення психічного здоров'я населення – як міцного фундаменту гармонійної сім'ї, суспільства та країни.
   На жаль, переважна більшість українців сьогодні перебувають в постійному стресі через тривогу за своє життя, майбутнє, безпеку своїх близьких, кардинальну зміну життєвого устрою, тому саме під час війни увага до психічного здоров'я громадян та превенція розладів психіки повинна бути на особливо високому рівні, так як це впливає на загальну картину життя соціуму.
   Працівники сфери надання соціальних послуг та соціальної роботи – фахівці із соціальної роботи, соціальні працівники, психологи, одні з перших долучаються до надання допомоги та підтримки постраждалим особам, вразливим категоріям осіб, особам / сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах. Значна частина соціальних послуг містить завдання з надання психологічної підтримки людині.
   На виконання Національної програма психологічної допомоги населенню, що постраждало внаслідок воєнних дій агресора, Мінсоцполітики спільно з Всесвітньою організацією охорони здоров՚я ініціювало проведення навчання тренерів за курсом ВООЗ "Самодопомога Плюс" (Self-Help Plus, SH+), участь у якому взяли фахівці із соціальної роботи Полтавського обласного центру соціальних служб.
   В рамках триденного навчання, представники центру теоретично та практично опрацювали засади групових курсів управління стресом, етику роботи фасілітатора, освоєння навичок надання підтримки в ситуаціях підвищеного ризику, світові практики подолання наслідків перебування в шокових ситуаціях. Окрім отриманого методичного матеріалу, який цінний для використання в подальшій роботі, протягом 6 місяців для учасників буде організовано серію сесій та надано технічну підтримку по впровадженню інтервенцій.
   Довідково: Курс Self-Help Plus (SH+) був розроблений Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) як груповий курс управління стресом, що складається із п'яти занять. Він підходить для всіх випадків, коли є групи населення, що постраждали від вкрай несприятливих умов. Його можна використовувати для подолання психологічного страждання у дорослих, незалежно від того, чи є у них діагностоване психічне захворювання, і було доведено, що він запобігає виникненню психічних розладів у дорослих.
   Курс SH+ містить попередньо записані аудіозаписи та ілюстрований посібник для навчання навичок управління стресом. Цей інноваційний формат дозволяє неспеціалістам під наглядом пройти короткий тренінг з питань курсу SH+, а потім провести його для великих груп людей (наприклад, приблизно до 30 осіб одночасно).
  


  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Представники Полтавського обласного центру соцслужб взяли участь у тренінгу по роботі з внутрішньо переміщеними особами

  

   Підвищення професійної кваліфікації та набуття нових знань процес невпинний, а в умовах воєнного стану – потребує швидкої адаптації до нових ситуацій та вимог.
   На базі Полтавського обласного центру громадського здоров'я за експертної підтримки Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) відбувся тренінг для представників територіальних громад та соціальних служб, які працюють із внутрішньо переміщеними особами. Участь у заході на тему «Важливі навички з подолання стресу» взяли психологи Полтавського обласного центру соціальних служб.
   Під час виконання завдань, учасники опанувати кращі світові практики посилення ролей загальнолюдських цінностей та доброти на противагу зацикленості на почуттях гніву та негативних думках.
   Начальник Центру психічного здоров'я Обласного закладу з надання психіатричної допомоги, психолог Наталія Супруненко, яка виступила навчальним тренером, зосередила увагу на небезпеці тривалої поведінки типу «рух від» та важливість швидкого подолання «емоційної бурі». Разом з учасниками також була опрацьована методика «заземлення», яка має допомогти сконцентруватися на важливому (сім'ї, дружбі, хобі, щоденних ритуалах, які приносять задоволення) й відійти від негативних та шокуючих спогадів.
   Окрім сертифікатів про проходження курсу, представники Полтавського обласного центру соцслужб отримали й методичні матеріали від Європейського офісу ВООЗ, які стануть в нагоді при роботі з уразливими категоріями населення та внутрішньо переміщеними особами, які в першу чергу зазнали стресових ситуацій та негативних наслідків у сучасних умовах.
  


  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО