Офіційний веб-сайт
  Департамент соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

 

 

 

Попередження домашнього насильства
 

   https://datawrapper.dwcdn.net/3KYO2/10/

 
На підтримку боротьби та запобіганню домашньому насильству та насильству за ознаками статі у всіх 60 громадах Полтавщини постійно діє проєкт ДОСИТЬ!


   Саме на цій платформі можна отримати допомогу в один клік, анонімно та конфіденційно, заповнивши форму. https://www.divergentwoman.com/enough
   У межах роботи сайту-платформи протидії та запобігання ДН та ГЗН протягом 2021-2023 років було надано:
   • допомогу більш, ніж 80 особам із питання запобігання та протидії ДН та ГЗН;
   • підписано 12 меморандумів з ТГ про співпрацю в даному напряму;
   • залучено 64 спеціаліста та фахівця в один чат координаційної роботи;
   • доступ до постійних консультацій психолога, юриста конфіденційно та у зручний спосіб;
   • промоція обласного притулку та інформування постраждалих про його можливості;
   • було здійснено 96 виїздів у ТГ (кількістю населення від 1200 осіб до найбільших міст Полтавщини) з групою реагування проекту для його презентації та надання безпосередньої допомоги та реагування під час заходу.
   Постійне звітування про роботу та проведені активності відбуваються на платформі ДОСИТЬ!https://www.divergentwoman.com/enough
   Проєктом передбачено:
   • діяльність платформи, де можна отримати психологічну, юридичну, іншу допомогу в ОДИН КЛІК абсолютно АНОНІМНО; • серія конфіденційних зустрічей в громадах області НЕ ДЛЯ ГАЛОЧКИ, А ДЛЯ ДОПОМОГИ. Тому тільки практичні поради та знання, як ДІЯТИ ПРАВИЛЬНО в складних життєвих обставинах;
   • БЕЗКОШТОВНЕ ПРОЖИВАННЯ у обласному шелтері для постраждалих від насильства;
   • групова терапія для постраждалих, безкоштовні послуги дитячого психолога;
   • професійна переорієнтація, НОВА РОБОТА для фінансової незалежності постраждалих;
   • допомога одягом, взуттям, побутовими речами у критичних ситуаціях;
   • співпраця з власниками готелів для можливості розміщення постраждалих у кризових ситуаціях;
   • встановлення ТРЕНДУ НА НУЛЬОВУ ТОЛЕРАНТНІСТЬ до насильства;
   • громадський контроль за роботою структур, що задіяні в сфері запобігання та протидії насильству та протидії насильству та оцінювання показників їх ефективності;
   • співпраця у реалізації спільних ініціатив та проєктів з органами поліції, соціального захисту, громадським сектором, міжнародними фондами, депутатами, місцевою, регіональною владою.
   Проєкт також передбачає адвокаційну кампанію на підтримку боротьби з насильством, яка полягає у проведенні серії конфіденційних зустрічей в територіальних громадах для жінок, метою яких є не надання загальної інформації про насильство, а конкретна допомога та реагування на випадки, які стануть нам відомими під час таких зустрічей.
   Про такі зустрічі мають сповіщати відповідальні особи в територіальних громадах за гендерний напрямок чи органи соціального захисту, тому просимо звертатися до відповідальних осіб.
   Прийшов час сказати насильству ДОСИТЬ! І ми зробимо це з вами разом!
   У разі виникнення питань можна звернутися ГО «Інша жінка» за телефоном 0501497063, або писати на пошту womandivergent@gmail.com
  
  
  
  

 
Потерпаєте від домашнього насильства і не знаєте куди йти?


   Часом постраждалі від домашнього насильства продовжують жити з кривдником, оскільки матеріально від нього залежать — не мають власного житла, достатніх доходів для його оренди чи знайомих, у яких можна тимчасово оселитися.
  
   Для таких ситуацій створені притулки (шелтери), де постраждалі можуть перебувати від 3 до 6 місяців, поки налагоджують своє життя без кривдника — оформлюють документи, шукають роботу та житло тощо.
  
   Детальніше про влаштування до притулку — у картках.
  
   Як звернутися до системи безоплатної правової допомоги:
   - за телефоном 0 800 213 103
   - у телеграм https://t.me/LegalAidUkraineBot (кнопка «Отримати консультацію»)
   - до найближчого бюро правової допомоги https://bit.ly/bpd_buro
  

 
Відповідальність кривдника за домашнє насильство


   В продовження інформаційної кампанії від Міністерства юстиції України надаємо інформацію про відповідальність, яку може понести кривдник за домашнє насильство.
   Кривдника, який чинить домашнє насильство, можна притягнути до відповідальності: від штрафу до позбавлення волі – залежить від багатьох факторів.
   Детальніше – у картах.
   Як звернутися до системи безоплатної правової допомоги:
   - за телефоном 0 800 213 103
   - у телеграм https://t.me/LegalAidUkraineBot (кнопка «Отримати консультацію»)
   - до найближчого бюро правової допомоги https://bit.ly/bpd_buro
  

 
Опинилися в ситуації домашнього насильства і не знаєте як діяти?


   Для початку зателефонуйте до контактного центру безоплатної правової допомоги або зверніться до найближчого бюро правової допомоги.
   Під час консультації юристи пояснять ваші права, розкажуть про безоплатні послуги і інші види допомоги, якими ви можете скористатися.
   У разі потреби допоможуть скласти заяву до поліції та роз’яснять як отримати документ, що підтверджує вашу право на безоплатну вторинну правову допомогу.
   Пам’ятайте: навіть із найскладнішої ситуації є вихід!
   Як звернутися до системи безоплатної правової допомоги:
   - за телефоном 0 800 213 103
   - у телеграм https://t.me/LegalAidUkraineBot (кнопка «Отримати консультацію»)
   - до найближчого бюро правової допомоги https://bit.ly/bpd_buro
  
   Міністерство юстиції України запускає інформаційну кампанію від системи безоплатної правової допомоги для постраждалих від сексуального насильства під час війни та домашнього насильства.
   Детальніше – за посиланням: https://legalaid.gov.ua/novyny/postrazhdali-vidseksualnogo-nasylstva-pid-chas-vijny-ta-domashnogo-nasylstva-mozhut-otrymatybezoplatnu-pravovu-dopomogu-vid-derzhavy/".
  

 
Департамент соціального захисту населення поширює важливу інформацію щодо протидії та запобіганню домашньому та гендернозумовленому насильству


   Домашнє насильство – наразі одна з найбільш розповсюджених форм порушень прав людини у сучасному суспільстві. На жаль, виклики, які принесла з собою війна, торкнулись та негативно вплинули і на цю сферу.
   Попередження та протидія цим нецивілізованим явищам є одним із пріоритетних завдань соціальної роботи в громаді та одним із напрямів Комплексної програми соціального захисту населення Полтавської області.
   Департамент соціального захисту населення облвійськадміністрації приділяє особливу увагу сприянню діяльності спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб, у тому числі постраждалих від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.
   Наразі в області діють: 39 мобільних бригад, 5 денних центрів соціально-психологічної допомоги (Котелевська, Полтавська, Шишацька, Кременчуцька, Пирятинська територіальних громадах) та 5 служб первинного соціально-психологічного консультування (Решетилівська, Миргородська, Семенівська, Щербанівська, Глобинська територіальні громади.)
   Також соціальна підтримка та допомога особам, постраждалим від домашнього насильства надається працівниками 11 центрів соціальних служб, 36 центрів надання соціальних послуг, фахівцями із соціальної роботи 8 територіальних громад.
   Також поширюємо інформацію щодо офіційних способів та каналів зв’язку щодо протидії та запобіганню насильства в сім’ї.
   По-перше, це національні “гарячі лінії”:
   безкоштовна та цілодобова “гаряча лінія” 15-47 (з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей)
   національна "гаряча лінія" з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів) або на короткий номер (безкоштовно з моб.телефонів) 116 123
   єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги (цілодобово, безкоштовно) 0 800 213 103
   Зателефонувавши на будь-який з цих номерів, можна отримати психосоціальну і юридичну підтримку та консультацію щодо подальших дій.
   По-друге, в разі вчинення насильства обов’язково потрібно телефонувати до органів Національної поліції «102» для подальшого отримання необхідного захисту, належного фіксування випадку насильства, перенаправлення до інших суб’єктів взаємодії для отримання комплексної допомоги.
   По-третє, можна зателефонувати до місцевої територіальної громади/районної держадміністрації та повідомити про випадок скоєння насильства над вами або стосовно іншої людини, якщо Ви стали свідком такого випадку. Уповноважена посадова особа (структурний підрозділ) проводить роботу з прийому та реєстрації заяв і повідомлень про вчинення насильства, вживає заходів реагування на факти вчинення насильства та надає допомогу постраждалим особам.
   Якщо потрібен безпечний тимчасовий прихисток: цілодобово відкриті двері денних центрів з «кризовими кімнатами» (перебування до 10 днів), притулків (до 90 днів), невідкладних анонімних пунктів медико-психологічної допомоги, соціальних квартир. На кожному з таких закладі є гарантований догляд, включаючи медичний і соціальний.
  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Відбулася робоча зустріч з координаторкою Центру допомоги врятованим

  

   24 травня 2023 року на базі Центру допомоги врятованим відбулася робоча зустріч координаторки центру Наталії Дерябіної із заступницею директора Департаменту соціального захисту населення Полтавської облвійськадміністрації Оленою Пановою.
   Метою зустрічі було обговорення можливостей для співпраці та визначення спільних пріоритетних цілей, забезпечення комплексного підходу до питання надання допомоги постраждалим від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.
   Центр допомоги врятованим є державною установою, створеною Урядом України у партнерстві з UNFPA. У Центрі працюють соціальна працівниця, психологи, у тому числі дитячий психолог (психологи для надання спеціалізованої соціально-психологічної допомоги від насильства), юрист, кейс-менеджерка, спеціаліст з ведення випадків гендерно зумовленого насильства, у тому числі сексуального, пов′язаного з війною для надання комплексної спеціалізованої допомоги та забезпечення доступу постраждалих до необхідної підтримки.
  
   Яку допомогу можна отримати в Центрі допомоги врятованим?
   У роботі з усіма клієнтами (внутрішньо переміщеними особами, місцевими жителями та усіма, хто звертається по допомогу) Центр надає:
   • первинне психологічне консультування для нормалізації психоемоційного стану;
   • консультації соціальних працівників та надання інформаційної підтримки ВПО щодо наявної гуманітарної та медичної допомоги, державних виплат та тимчасового поселення тощо;
   • консультації юриста.
  
   Під час зустрічі Наталія Дерябіна поділилася результатами роботи Центру допомоги врятованим.
   З часу відкриття Центру в м. Полтава, яке відбулося 12 квітня 2023 року, за допомогою звернулись близько 200 бенефіціарів/клієнтів(ок).
   Надано:
   соціальних послуг – 154;
   юридичних – 49;
   психологічних (дорослим) – 29;
   психологічних (дітям) – 16.
  
  

Центр допомоги врятованим знаходиться за адресою:
   ПД «Листопад», 2 поверх вул. Соборності, 58
   тел:+38(097)9449601
   +38(099)0147445
  


 
Департамент соцзахисту населення інформує: в області тривають заходи в рамках акції «16 днів проти насильства»

  

   Акція «16 днів проти насильства» - це низка щорічних заходів, які проходять по всьому світу з 25 листопада по 10 грудня з метою привернення уваги до важливості запобігання та протидії домашньому насильству та торгівлі людьми, а також активізація діяльності державних установ, громадських організацій заради захисту прав людини.
   Відтак, в рамках акції, відбувся круглий-стіл представників органів влади, Уповноваженого Верховної ради України з прав людини, правоохоронних органів, громадських та правозахисних організацій, які здійснюють свою діяльність у сфері протидії домашнього насильства.
   За інформацією ГУ Нацполіції в Полтавській області з початку року на гарячу лінію 102 надійшло Понад 12 тисяч повідомлень про домашнє насильство на території Полтавщини, з яких задокументовані як адміністративні правопорушень понад 3 тисячі випадків та винесено близько 1600 термінових заборонних приписів стосовно кривдників.
   Все це в черговий раз підкреслює, що проблема домашнього насильства – це не міф і не примара, це явище, яке може «причаїться» в сусідній оселі та паразитувати навіть в благополучній родини.
   Яку допомогу можуть отримати постраждалі? Що чекає на кривдника? Як удосконалити механізм співпраці усіх структур, що працюють у сфері протидії домашньому насильству? – все це було обговорено учасниками круглого столу.
   Відтак на сьогодні в області, у тісній взаємодії з органами соціального захисту населення, територіальними громадами та правоохоронними органами , діє мережа спеціалізованих служб підтримки осіб постраждалих від гендернозумовленого насильства, до якої входять 2 притулки, 5 денних центрів з кризовою кімнатою, 5 консультативних служб, 37 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги, з яких 4 діють за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA).
   Також в метою проведення широкої роз’яснювальної роботи серед молоді, 02 грудня з нагоди Міжнародного дня боротьби за скасування рабства відбулась зустріч зі студентами Полтавського державного аграрного університету та внутрішньо переміщеними особами, які проживають на базі ПДАУ.
   Представники Департаменту соцзахисту населення та ГУ Національної поліції у Полтавській області розповіли присутнім про сучасні форми рабства, а саме: торгівлю людьми; залучення дітей до збройних конфліктів та примусової праці; сексуальну експлуатацію та шлюб за примусом тощо, а також поінформували про те, як убезпечити себе від подібних випадків та куди канали зв’язку для отримання допомоги.
   Якщо:
    Вас силою примушували працювати;
    Вам не виплатили обіцяної заробітної плати;
    у Вас відібрали паспорт чи інші документи;
    Вас насильно утримували, контролювали;
    Вам погрожували, шантажували;
    Вас змушували до жебрацтва;
    Вас втягнули у проституцію, порнобізнес;
    Ви стикнулись з обманом, насильством
   ВИ СТАЛИ ЖЕРТВОЮ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ.
   В такому випадку необхідно звернутися за місцем перебування до місцевої держадміністрації та правоохоронних органів або зателефонувати на цілодобову „гарячу лінію” за телефонним номером 15-47.
  


  Департамент
соціального захисту населення
Полтавської ОВА

  


 
Представники Департамент соцзахисту населення взяли участь у підвищені кваліфікації держслужбовців по запобіганню та протидії домашньому насильству

  

  Домашнє насильство – наразі одна з найбільш розповсюджених форм порушень прав людини у сучасному суспільстві. На жаль виклики, які принесла з собою війна, торкнулись та негативно вплинули і на цю сферу. Попередження та протидія цим нецивілізованим явищам є одним із пріоритетних завдань соціальної роботи в громаді та одним із напрямів Комплексної програми соціального захисту населення Полтавської області.
   27 жовтня заступник Директора Департаменту соцзахисту населення Лариса Кармазін-Денисенко у якості лектора взяла участь у дистанційному навчанні державних службовців та посадових осіб органів місцевого самоврядування, яке проведено на базі Полтавського регіонального центру підвищення кваліфікації.
   В рамках загальної програми навчання «Реформування системи інституційного догляду та виховання дітей. Забезпечення дотримання, захисту прав та найкращих інтересів дитини», вона ознайомила учасників з поняттям та видами домашнього насильства, його небезпечним впливом на дитяче здоров’я та психіку, міжнародними дослідженнями на в сфері обізнаності з питань актуальності протидії та запобіганню домашньому насильству, а також зробила огляд на зміни в законодавстві відповідно до Європейських норм та діяльність спеціалізованих служб.
  


Прес-служба Департаменту   


 
Департамент соціального захисту населення інформує:
Відбулось засідання Міжвідомчої координаційної ради з гендерних питань та проблем сім’ї при облдержадміністрації

  

  Стамбульська конвенція, гендерна рівність, цілі сталого розвитку – це не просто поширені терміни та поняття пов’язані з інтеграцією України до Європейського простору, це норми та стандарти, які охоплюють безліч пріоритетних напрямів державної політики соціального захисту.
   Адже саме запобігання та протидія проявам домашнього насильства, насильства за ознакою статі та по відношенню до дітей, забезпечення дотримання рівних прав та можливостей для всіх категорій громадян, доступність соціальних послуг – є базисом для формування соціально захищеного українського суспільства з гідним рівнем життя.
   17 серпня відбулось засідання Міжвідомчої координаційної ради з гендерних питань та проблем сім’ї при облдержадміністрації за участі представників Департаменту соцзахисту населення Полтавської ОВА, Полтавського обласного центру соціальних служб, Служби у справах дітей Полтавської ОВА, ГУ Нацполіції в Полтавській області, представників райвіськадміністрацій та територіальних громад.
   В рамках засідання, відповідно до порядку денного, учасники обговорили поточний рівень домашнього насильства в області, зокрема щодо відпрацювання комплексного інтегрованого підходу до подолання домашнього насильства і насильства за ознакою статі.
   Відтак станом на 17.08.2022 року допомога особам, постраждалим від домашнього насильства, надається загальними та спеціалізованими службами області, а саме через 12 центрів соціальних служб, 35 центрів надання соціальних послуг, 2 центри соціально-психологічної реабілітації дітей. При територіальних громадах області на базі комунальних установ діють 33 мобільні бригади соціально-психологічної допомоги, а також 4 мобільні бригади, що діють за за підтримки Фонду ООН в галузі народонаселення доступні для мешканців Полтавської, Кременчуцької та Лубенської громад. Також в області працюють 4 денні центри соціально-психологічної допомоги постраждалим особам (Полтавська, Кременчуцька, Котелевська та Шишацька громади).
   Окрема увага присутніх була зосереджена на важливості проведення роботи із запобігання насилля по відношенню до дітей та важливості ефективного партнерства інституцій різного рівня щодо формування безпечного середовища для дітей.
   За результатами засідання дано ряд доручень спрямованих на підвищення рівня обізнаності населення щодо важливості виявлення, запобігання та протидії проявам домашнього насильства, ефективного механізму реагування на такі випадки та оперативного надання допомоги постраждалим, що в комплексі впливає на соціальну захищеність населення різних категорій.
  


Департамент соціального захисту населення   


 
Мобільні бригади соціально-психологічної допомоги від UNFPA

  

  Існує розповсюджений міф, що домашнє насильство – це проблема лише неблагонадійних родин, і майже завжди сімейне насильство пов’язане з згубними звичками та бідністю. Однак, за деякими дослідженнями, це не зовсім так. Насильство властиве всім соціальним групам і не залежить від економічного становища родини загалом. Втім, в контексті військової агресії та підвищеної соціальної напруги, домашнє насильство набирає нових аспектів і в більшості випадків стосується не тільки фізичної шкоди, а й психологічного аб’юзу.
   На національному рівні діє Державна соціальну програму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на період до 2025 року. Одним із завдань програми є запровадження дієвого інструменту реагування на прояви домашнього насильства – діяльність мобільних бригад соціально-психологічної підтримки.
   На сьогодні за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, у координації з Офісом Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та Мінсоцполітики України в країні дає 101 мобільна бригада соціально-психологічної допомоги у 21 області України.
   На Полтавщині це 4 мобільні бригади в Полтавській, Кременчуцькій та Лубенській громадах. Мешканці Полтавської області та внутрішньо перемішені особи можуть звернутися допомогу в містах обласного значення за телефонами:
   - Полтава – +380507300993, +380676105802;
   - Кременчук – +380662500133;
   - Лубни – +380503885477.
   Повний перелік контактів розміщено на сайті за лінком https://ukraine.unfpa.org/uk/PSS_mobile_teams
   Послуги мобільних бригад надаються завдяки фінансовій підтримці урядів Великої Британії, Канади та США (Бюро гуманітарної допомоги USAID), Гуманітарного Фонду для України (UHF) та у межах Програми ООН з відновлення та розбудови миру, що фінансується Європейським Союзом.
  


  Полтавський обласний центр соцслужб
  


 
Департамент соцзахисту інформує:
Презентовано мобільний додаток для реагування на випадки насильства

  

   Міністерство внутрішніх справ, Національна поліція України у партнерстві з Фондом ООН у галузі народонаселення (UNFPA) презентували мобільний додаток для жінок, які постраждали від домашнього, гендерно зумовленого насильства або перебувають у групі ризику. Проект реалізовано за підтримки Посольства Великої Британії в межах «Партнерства Біарриц».
   Додаток полегшить отримання допомоги для тих жінок, які не мають змоги зателефонувати в поліцію через фізичні особливості (наприклад особи з порушенням слуху), тотальний контроль особистого життя, відсутність коштів на рахунку тощо. Основною його перевагою є прямий зв'язок із поліцією через кнопку SOS, без дзвінка на 102 та з автоматичним визначенням місця перебування постраждалої за допомогою геолокації.
   В Україні кожна п'ята жінка стикалася з домашнім насильством. Після початку повномасштабної війни проблема насильства над жінками стала, на жаль, ще більш прихованою.
   Концепція додатка робить його цілком непримітним для кривдника, що дає змогу постраждалій без остраху встановити та використовувати застосунок на своєму смартфоні. Зовнішній інтерфейс розробки замасковано під звичайний додаток. Кнопку виклику поліції, корисну інформацію та контакти інших служб допомоги у випадках домашнього або гендерно зумовленого насильства можна знайти лише у прихованому інтерфейсі, доступ до якого має виключно власниця смартфона.
   Мобільний додаток створено у партнерстві з Фондом ООН у галузі народонаселення та за фінансової підтримки уряду Великої Британії. Завантажити його можна і в Google Play, і в App Store.
   Назву додатка не розголошують задля безпеки жінок, які ним користуватимуться. Дізнатися подробиці щодо назви та встановлення можна, зателефонувавши на гарячу лінію 116-123.
   Міністерство внутрішніх справ та Фонд ООН у галузі народонаселення планують поширення інформації про додаток серед тих жінок, яким він потрібен, з повагою до їхньої безпеки та конфіденційності.
  


  Прес-служба Департаменту
  


 
Право особи, що постраждала від домашнього насильства на отримання безоплатної правової допомоги

   Відповідно до п.13 ст.14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», право на безоплатну вторинну правову допомогу мають особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі.
   В Україні створено систему надання безоплатної правової допомоги, яка надає юридичну підтримку особам, які знаходяться під юрисдикцією України, та права яких порушено.
   Право на безоплатну правову допомогу – гарантія, встановлена Конституцією України, що дає можливість, отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу, а також можливість певної категорії осіб, визначених Законом України «Про безоплатну правову допомогу», отримати безоплатну вторинну правову допомогу у випадках, передбачених Законом.
   Документами, що підтверджують право особи, що постраждала від домашнього насильства на отримання безоплатної правової допомоги є:
   - витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, у якому міститься інформація про вчинення злочину, пов'язаного з насильством;
   талон-повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, пов'язаного з насильством, виданий уповноваженим підрозділом органу Національної поліції, за формою, затвердженою МВС;
   - копія протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
   - копія постанови про накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з насильством;
   копія заяви до суду про видачу або продовження обмежувального припису стосовно кривдника;
   - рішення суду про видачу або продовження обмежувального припису стосовно кривдника;
   - копія винесеного працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції термінового заборонного припису;
   - направлення постраждалих осіб до центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, складене за формою, затвердженою Мінсоцполітики (видається районними, держадміністраціями, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, у тому числі об'єднаних територіальних громад, чи загальними/спеціалізованими службами підтримки постраждалих осіб).
   Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги забезпечують надання безоплатної правової допомоги постраждалим особам у порядку, встановленому Законом, за зверненням постраждалої особи або її законного представника, в тому числі у приміщенні загальної/спеціалізованої служби підтримки постраждалих осіб, якщо постраждала особа не може відвідати центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги самостійно, про що центру повідомляється відповідною службою.
   Правові послуги, надаються адвокатами та працівниками системи безоплатної правової допомоги та є безоплатними для клієнтів (оплачуються державою).
   Крім того, цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0(800)-213-103, який обслуговується Всеукраїнським контактним центром системи безоплатної правової допомоги. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.
   В Україні за телефонним номером «15-47» цілодобово та безкоштовно діє Гаряча лінія з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей.
  Відеоролик про прояви домашнього насильства та / або насильства за ознакою статі, розуміння суспільством природи цього явища
Опитування "Насильство: дізнайся чи є воно у твоєму житті"


 
Що робити, якщо Ви страждаєте від домашнього насильства? ЗАТЕЛЕФОНУЙТЕ НА ГАРЯЧУ ЛІНІЮ «15-47» АБО ЗА НОМЕРОМ «102»;

На гарячій лінії «15-47»;

  надаються юридичні, психологічні та інформаційні консультації чоловікам та жінкам, які постраждали від домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей, або з питань загрози вчинення такого насильства, надається психологічна допомоги потерпілим від домашнього насильства жінкам, чоловікам, дітям. Сервіс діє цілодобово, дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів, анонімні та конфіденційні.
За номером «102»

  поліцейський уповноваженого підрозділу поліції прийме заяву чи повідомлення про факт вчинення домашнього насильства у будь-якій формі та складе протокол про адміністративне правопорушення
  Якщо Ви стали жертвою домашнього фізичного або сексуального насильства навіть коли у Вас немає видимих ознак ушкоджень – вирушайте до закладу охорони здоров'я, щоб своєчасно зафіксувати тілесні ушкодження та визначити ступінь їх тяжкості.
  У разі вчинення домашнього фізичного насильства, бажано негайно звернутись до поліцейського уповноваженого підрозділу поліції для складання письмової заяви про вчинення кримінального правопорушення.
  Для швидкого, доступного та оперативного реагування на випадки вчинення насильства можна скористатися Чат-ботом @police_helpbot, #ДійПротиНасильства він надасть максимально вичерпну інформацію про домашнє насильство, підтримку та допомогу в цьому питанні
  Чат-бот може:
  - допомогти викликати служби допомоги (поліцію та «швидку допомогу»);
  - роз'яснити, що таке домашнє насильство та як протидіяти цьому явищу, повноваження органів і установ, які здійснюють заходи із запобігання домашньому насильству;
  - надати контакти інших служб допомоги;
  - переадресувати на спеціалістів безоплатної правової допомоги, які нададуть юридичну консультацію в онлайн-режимі.
Якщо ви страждаєте від домашнього насильства, або є свідком цього явища - телефонуйте на лінію 102. Ваші дії допоможуть врятувати життя!

 


 

 


Нормативно-правова база

ІНФОРМАЦІЯ ПРО ПЕРСОНАЛЬНО-ВІДПОВІДАЛЬНИХ ОСІБ ЗА ПРОТИДІЮ ДОМАШНЬОМУ НАСИЛЬСТВУ

Методичні матеріали

   ЗАПОБІГАННЯ ТА ПРОТИДІЯ ДОМАШНЬОМУ НАСИЛЬСТВУ В ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
   
Перелік організацій, до яких можна звернутися за консультацією та допомогою:

   
Національна «гаряча лінія» з питань запобігання насильству та захисту прав дітей – 0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів на всій території України) або 116-123 (безкоштовно для дзвінків з мобільних телефонів)
   Правоохоронні органи – 102
   
Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації
– (0532) 68-51-67
   
Полтавський обласний центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді – (0532) 60-73-93
   Служба у справах дітей Полтавської обласної державної адміністрації – (0532) 57-97-93 або 50-27-27
   Благодійна організація «Світло надії» тел. (05322) 2-06-20 або (0532) 60-60-81
   До персонально-відповідальної особи за протидію домашньому насильству в районі/місті/об'єднаній територіальній громаді (за місцем проживання)
  

 ЩО ТАКЕ ДОМАШНЄ НАСИЛЬСТВО?
   Домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь (ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству).
   Ознаки різних видів насильства

Фізичне насильство

Психологічне насильство

• Ляпаси

• Потиличники

• Кусання

• Здушування

• Припікання

• Штовхання

• Примус пити або їсти те, що шкодить здоров'ю (зокрема алкоголь, наркотики...)

• Побиття

• Незаконне позбавлення волі

• Мордування

• Залишення в небезпеці

• Не надання допомоги

• Заподіяння смерті

• Словесні образи, крики

• Приниження, безпідставна критика

• Залякування, погрози

• Шантажування, переслідування

• Ізоляція

• Прийняття одним членом сім'ї рішень, які не обговорюються

• Навіювання почуття провини, невпевненості

• Заборона бачитися/спілкуватися із рідними чи близькими людьми

• ... тощо...

Сексуальне насильство

Економічне насильство

• Примус до статевих контактів у небажаній ситуації або час

• Примус до небажаних форм статевих контактів

• Примус до спостереження за статевим контактом кривдника з іншими

• Підглядання

• Залучення до порно-індустрії чи секс- бізнесу

• Зґвалтування

Обмеження у доступі до власних коштів

• Утиски свободи використання коштів

• Позбавлення житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів, на які людина має законне право

• Заборона навчатися або обирати місце роботи (працювати)

• ... тощо...


  

 ЩО ТАКЕ ДОМАШНЄ НАСИЛЬСТВО?
   Домашнє насильство - це дії або бездіяльність фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
   Потрібно знати ключові прояви насильства, щоб захистити себе та своїх рідних. Давайте докладніше розберемо види домашнього насильства:
   1. Економічне насильство – це умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборона працювати або надмірне примушування до праці, заборона навчатися;
   2. Психологічне насильство – включає словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування, контроль у репродуктивній сфері, що спричиняє емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю;
   3. Сексуальне насильство – будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності;
   4. Фізичне насильство – ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості. Залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
   Дитина свідок (або очевидець) насильства – теж особа, яка постраждала від домашнього насильства!
   НЕ МОВЧІТЬ – ЗВЕРТАЙТЕСЬ ТА БЕЗОПЛАТНО ОТРИМАЙТЕ МЕДИЧНУ, СОЦІАЛЬНУ, ПСИХОЛОГІЧНУ, ПРАВОВУ ДОПОМОГУ
   Якщо опинилися в ситуації домашнього насильства, телефонуйте:

Екстрений виклик поліції «102» (цілодобово)
Telegram чат-бот
#ДійПротиНасильства

Національна «гаряча» лінія  з питань запобігання домашнього  насильства, торгівлею та попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації  0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів на всій території України) або 116-123 (безкоштовно для дзвінків з мобільних телефонів)

Гаряча лінія для жертв домашнього насильства в Україні
«15-47»   НЕ МОВЧІТЬ – ЗВЕРТАЙТЕСЬ ТА БЕЗОПЛАТНО ОТРИМАЙТЕ МЕДИЧНУ, СОЦІАЛЬНУ, ПСИХОЛОГІЧНУ, ПРАВОВУ ДОПОМОГУ

   Медичні установи
   Структурні підрозділи райдержадміністрацій/міськвиконкомів/ об'єднаних територіальних громад
   Національна поліція
   Служби у справах дітей
   Центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді
   Мобільні бригади соціально-психологічної допомоги
   Центри надання безоплатної вторинної правової допомоги
  

 У ВИПАДКАХ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА


    Якщо починається сварка, яка може закінчитися фізичним насильством, спробуйте перейти у приміщення, яке можна легко покинути. Намагайтеся триматися ближче до виходу. Уникайте суперечок у кімнатах, де є гострі та ріжучі предмети.
   Знайдіть місце, куди зможете піти у разі небезпеки. Важливо, щоб це було місце, де зможуть Вас захистити і у якому кривдник одразу не знайде Вас
   Домовтеся зі своїми сусідами, щоб вони викликали поліцію у випадку, коли почують крик з Вашого помешкання
    Зробіть та заховайте у надійному місці запасні ключі від дому/квартири або машини так, щоб у разі небезпеки Ви могли швидко вийти та дістатися до безпечного місця.
   Заховайте в безпечному місці необхідну суму грошей, список з номерами телефонів, паспорт, документи дитини, інші важливі документи, також деякий одяг та необхідні ліки
   Заздалегідь дізнайтеся телефони місцевих служб, які зможуть надати Вам необхідну підтримку
    Не мовчіть! Розкажіть про свою проблему людям, яким довіряєте найбільше та обов'язково зверніться за допомогою до спеціалістів.
 

  ЗАСОБИ ВПЛИВУ НА КРИВДНИКА

 

Винесення термінового заборонного припису (до 10 діб):

- заборона контактувати з постраждалою;

- зобов'язання залишити місце проживання.

Кримінальна відповідальність

Винесення судом обмежувального припису ( від одного до шести місяців)

Взяття на профілактичний облік у Національній поліції України

Адміністративна відповідальність: стаття 173-2 КУАП - штраф від 170 грн. до 340 грн. або громадські роботи від тридцяти до сорока годин або адміністративний арешт на строк до 7 діб

Анулювання дозволів на право придбання, зберігання, носіння зброї та боєприпасів їх власникам у разі вчинення ними домашнього насильства, а також вилучення зброї та боєприпасів у порядку, передбаченому законодавством

Відібрання дитини чи позбавлення батьківського прав якщо кривдником є батьки чи один з батьків

Направлення за рішенням суду для проходження програм для кривдників (від трьох місяців до року)


   МИ ГОТОВІ ПІДТРИМАТИ ВАС ТА ДОПОМОГТИ!