Офіційний веб-сайт
  Департамент соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Людям із порушенням зору
 

Новини

 
Урядом розширено коло осіб, які матимуть право на отримання житлової субсидії

  З метою посилення адресності надання житлової субсидії виключно тим, хто її потребує Кабінетом Міністрів України 15 листопада 2021 року прийнято постанову №1184 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України».
  Відповідно до зазначеної постанови додатково надано право на отримання субсидії громадянам, зокрема, у випадках:
  - якщо у власності є мотоцикл вартістю менше чотирьох мінімальних заробітних плат чи саморобний транспортний засіб (яким менше 5 років);
  - якщо відсутні доходи у зв'язку з перебуванням у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку (за висновком лікарсько-консультативної комісії);
  - придбання житла за рахунок коштів, виділених з державного чи місцевого бюджету, при цьому такі кошти не враховуватимуться до сукупного доходу сім'ї під час обчислення субсидії.
  При визначенні права осіб на отримання житлової субсидії, у разі коли у власності є більше ніж одне житлове приміщення, не будуть враховуються житлові приміщення, які розташовані у селищах міського типу та житлові приміщення, на які оформлено спадщину, за умови, що жодне із житлових приміщень, яке перебуває у власності, не здається в оренду, що підтверджується актом обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
  Зазначеною постановою також змінено загальну суму простроченої понад три місяці заборгованості зі слати за житлово-комунальні послуги за наявності якої житлова субсидія не призначалась до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 грн).
  Нагадуємо, що законодавством визначено чіткі критерії щодо майнового та матеріального стану сім'ї, за яких житлова субсидія не призначається, зокрема, у разі коли будь-хто із складу домогосподарства або членів їх сім'ї:
  мають у власності транспортний засіб, з року випуску якого минуло менше 5 років, більше, ніж один транспортний засіб, із року випуску якого минуло менше, ніж 15 років (крім мопеда і причепа), при цьому не враховуються мотоцикли, вартість яких на дату набуття права власності не перевищує 4 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, з якого призначається субсидія (у 2021 році – 24 тис.грн.), самостійно зібрані транспортні засоби, транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через управління соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля, а також транспортні засоби, придбані батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу;
мають у власності більше, ніж одне житлове приміщення (квартиру, будинок), крім житла яке належить на правах спільної сумісної або часткової власності, на яке оформлено спадщину, за умови, що жодне із житлових приміщень, яке перебуває у власності, не здається в оренду, що підтверджується актом обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства; розташованого в сільській місцевості, селищах міського типу, на тимчасово окупованій території на лінії зіткнення; непридатного для проживання, отриманого дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, особою з їх числа за рахунок державного чи місцевого бюджету;
  протягом 12 місяців перед місяцем зверненням здійснили купівлю на суму понад 50 тис. грн, у тому числі безготівкової або готівкової іноземної валюти, банківських металів, оплатили послуги, внески до статутного капіталу, надали фінансову допомогу (позику);
  мають на депозитному рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень.
  Також основною зміною у порядку надання субсидій, що відбулась у цьому році – це надання субсидій виключно у грошовій готівковій формі. Це дає змогу громадянам, які заощадливо споживають комунальні послуги (воду, газ, електроенергію), кошти субсидії, які залишаються після сплати за комунальні платежі використовувати на свій розсуд.

 
Якщо родина витрачає більше 15% свого бюджету на комунальні платежі, рекомендуємо звернутись за отриманням субсидії

  З початком опалювального сезону актуальним питанням є надання державної підтримки населення при оплаті житлово-комунальних послуг у вигляді житлових субсидій.
  Сім'ї, які з об'єктивних причин не в змозі самостійно сплачувати за комунальні послуги, та їх витрати на комунальні платежі перевищують 15% родинного бюджету можуть звернутись за отриманням житлової субсидії.
  Субсидія на послуги з всіх видів опалення (централізованого, автономного та індивідуального опалення) в опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня незалежно від того коли органи місцевого самоврядування приймають рішення про початок опалювального періоду.
  В області за жовтень поточного року (неповний опалювальний місяць) субсидії нараховано 115,6 тис. сімей на загальну суму 115,5 млн грн.
  На сьогоднішній день органами соціального захисту населення вживається комплекс необхідних заходів з метою своєчасного розрахунку житлових субсидій за листопад 2021 рік на повний опалювальний місяць.
  Розрахунок субсидії здійснюється індивідуально для кожної сім'ї за єдиною формулою та залежить від доходів цієї сім'ї. Розмір субсидії визначається як різниця між вартістю житлово-комунальних послуг у межах соціальних нормативів користування послугами та обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу. Середній розмір субсидії в опалювальний період складає близько 2000 грн.
  Для прикладу.
  Родина: чоловік, дружина та їх 2-річна дитина проживають у 2-кімнатній квартирі.
  Сукупний дохід сім'ї – 10860 грн.:
  Вартість житлово-комунальних послуг (в межах соціальних норм)– 2900 грн
  Розмір субсидії – 1554 грн.

  Громадянам, які ще не отримують субсидію, рекомендуємо звернутись до Центру надання адміністративних послуг, уповноважених осіб територіальних громад, а в містах обласного значення – до управлінь соціального захисту населення та подати документи для її оформлення. Документи для призначення субсидії також можна подати в електронній формі скориставшись онлайн сервісом Мінсоцполітики https://subsidii.ioc.gov.ua.
  Нагадуємо, у разі звернення за призначенням субсидії протягом двох місяців з початку опалювального сезону, житлова субсидія буде призначена з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання. Тобто, якщо звернення надійде до 15 грудня, то право на отримання субсидії буде розглянуто з жовтня.

 

   На реалізацію нової бюджетної програми допомоги безробітним малозабезпеченим в держбюджеті-2022 передбачається близько 100 млн. грн.
   На реалізацію нової бюджетної програми сприяння економічній самостійності малозабезпечених сімей (Рука допомоги) в проекті держбюджету на наступний рік планується близько 100 млн. грн. Про це розповіла Міністр соціальної політики України Марина Лазебна в ефірі Радіо НВ. «З січня наступного року держава надаватиме не лише соціальну виплату малозабезпеченим, щоб вони могли вижити в кризовий період, але допомагатиме людині вийти з кризи. Кожен безробітний малозабезпечений, який хоче відкрити власну справу, отримає від держави фінансову допомогу на започаткування власного бізнесу», – сказала Міністр.
   Вона пояснила, що державна допомога на започаткування власного бізнесу є поворотною та безвідсотковою і складатиме до 15 мінімальних зарплат (на початок 2022 року – 97 500 грн). Ці кошти надаються у безготівковій формі і можуть використовуватися тільки для оплати рахунків на придбання необхідного для заснування власної справи обладнання і матеріалів. Через три роки підприємницької діяльності допомогу потрібно повернути. Але сума, що повертається, буде зменшена на розмір сплачених за три роки податків та єдиного соціального внеску.
   Повертати кошти державі буде не потрібно, якщо сума сплачених податків перевищила суму наданої фінансової допомоги, або якщо підприємець працевлаштує у перший рік своєї роботи ще двох безробітних членів малозабезпечених сімей за направленням центру зайнятості.

За інформацією Міністерства соціальної політики України

 
Про Всеукраїнську кампанію в 2021 році «16 днів проти насильства»

  Щорічно в Україні з 25 листопада по 10 грудня проводиться щорічна Міжнародна кампанія «16 днів проти насильства».
  Основне завдання цієї акції - привернути увагу спільноти до актуальних проблем – запобігання та протидії домашньому насильству та торгівлі людьми, а також активізувати діяльність органів влади, місцевого самоврядування, установ і громадських організацій задля об'єднання зусиль заради захисту прав людини.
  Акція "16 днів проти насильства" — це нагода ще раз нагадати громадськості про існування цих проблем у суспільстві, підвищити рівень обізнаності людей щодо усіх форм насильства, продовжити процес створення недискримінаційного простору для життя, розвитку і професійного зростання кожної людини.
  Шістнадцятиденний період кампанії охоплює наступні важливі дати:
  25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
  1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
  2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
  3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;
  5 грудня – Міжнародний день волонтера;
  6 грудня – Вшанування пам'яті студенток, розстріляних у Монреалі;
  9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією;
  10 грудня – Міжнародний день прав людини.
  Таким чином, майже кожен день від 25 листопада до 10 грудня означений фактами та аргументами стосовно того, що будь-які форми насильства у громадських та приватних сферах є порушенням прав людини.
  В області передбачено проведення широкої інформаційно-просвітницької роботи, тематичних виставок для дітей та підлітків з розміщенням матеріалів щодо запобігання домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі.

 
До уваги громадян!
Внесено зміни до порядку та умов надання житлових субсидій


  15 листопада 2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1184 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до порядку та умов надання житлових субсидій.
  Внесеними змінами надано право на отримання субсидії особам, зокрема, у випадках:
  - якщо у власності є саморобний транспортний засіб або мотоцикл вартістю менше чотирьох мінімальних заробітних плат, яким менше 5 років;
  - якщо відсутні доходи у зв'язку з перебуванням у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку (за висновком лікаря);
  - у разі придбання житла за рахунок коштів, виділених з державного чи місцевого бюджету, при цьому такі кошти не враховуватимуться до сукупного доходу сім'ї під час обчислення субсидії.
  Крім того, при визначенні права осіб на отримання житлової субсидії не враховуватимуться житлові приміщення, які розташовані у селищах міського типу, а також ті, на які оформлено заповіт, за умови, що таке житло не здається в оренду. До відповідних змін це стосувалося лише другого житла, розташованого в сільській місцевості.
  Також зазначеною постановою змінено загальну суму заборгованості зі слати за житлово-комунальні послуги за наявності якої житлова субсидія не призначалась. До внесених змін ця сума становила 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн). Відтепер житлова субсидія не призначатиметься у разі наявної простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 грн).
  Зазначені критерії переглянуто за результатами практичної реалізації діючого порядку надання житлової субсидії, що особливо актуально на початку опалювального періоду.
  Звертаємо увагу, що громадянам, яким було відмовлено у призначенні житлової субсидії із зазначених причин мають право повторно звернутись за її отриманням.
  Слід зазначити, що у разі звернення за оформленням житлової субсидії протягом двох місяців від початку опалювального періоду, субсидія призначається з початку такого опалювального сезону.

 
Проведено виїзне засідання обласної спостережної комісії в ДУ «Полтавська установа виконання покарань №23»

  11 листопада відбулось виїзне засідання обласної спостережної комісії під головуванням заступника голови облдержадміністрації, голови обласної спостережної комісії, Рижеченко К.С. в ДУ «Полтавська установа виконання покарань №23» за адресою: вул. Пушкіна, 91, м. Полтава.
  Участь у засіданні взяли перший заступник директора Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації, заступник голови обласної спостережної комісії Черняк Н.С., члени комісії, секретар спостережної комісії Київської районної у м. Полтаві ради.
  Під час проведення виїзного засідання члени спостережної комісії ознайомилися з умовами тримання засуджених осіб, матеріально-побутовим та медико-санітарним забезпеченням. З керівництвом установи обговорили проблемні питання, що виникають в процесі роботи.
  Заслухали інформацію секретаря спостережної комісії Київської районної у м. Полтаві ради Батрака Є.П. про здійснення заходів громадського контролю за дотриманням прав засуджених, які відбувають покарання в ДУ «Полтавська установа виконання покарань №23».
  В ході засідання розлянули питання про роботу районних спостережних за 9 місяців 2021 року та стан фінансової підтримки установ виконання покарань територіальними громадами, про співпрацю спостережних комісій з центрами зайнятості у частині працевлаштування осіб, звільнених від відбування покарання та про організацію заходів громадського контролю за дотриманням прав засуджених на медичну допомогу в установах виконання покарань (ДУ «Полтавська ВК № 64», ДУ «Надержинщинська ВК № 65», ДУ «Крюковська ВК № 29», ДУ «Божківська ВК №16»).
  За результатами проведеного засідання прийнято постанову обласної спостережної комісії.

 


 
СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИКА ДЕРЖАВИ В ДІЇ

  Вже 23-й рік поспіль у першу неділю листопада своє професійне свято відзначають працівники соціальної сфери області - люди, справою яких є віддана, невтомна праця на благо громадян які перебувають в складних життєвих обставинах! Свято Дня працівника соціальної сфери встановлено в Україні згідно з Указом Президента України «Про День працівника соціальної сфери» від 13 квітня 1999 року № 374/99 та є свідченням високої оцінки державою ролі працівників, які щодня забезпечують реалізацію державної соціальної політики .
  Система соціального захисту населення області налічує 98 установ з чисельністю 5,5 тис. працівників.
  Відмінністю цього року для системи соціального захисту населення є багаточисленні виклики, які мали суттєвий вплив на функціонування установ та вимагали швидкого переформатування в організації роботи. Перш за все це розповсюдження коронавірусної інфекції СOVID-19.
  В той час коли окремі установи під час карантину могли призупинити роботу, жодна установа соціального захисту не припиняла щоденної діяльності.
  Органами соціального захисту населення Полтавської області реалізується 42 державних і місцевих соціальних програм, на які з державного і місцевих бюджетів спрямовується близько 5.0 млрд грн.
  Завдяки щоденній відповідальній роботі соціальним піклуванням охоплено близько 700 тисяч осіб, або 55% населення області.
  Забезпечено своєчасну виплату щомісячних адресних допомог, компенсаційних виплат 120 тисячам сімей, для більшості з яких такі виплати є основним джерелом доходів.
  Державною підтримкою при оплаті житлово-комунальних послуг охоплено 200 тисяч сімей (35% домогосподарств області).
  Завдяки комплексу вжитих заходів, у тому числі запровадженню вахтового методу, у кожному будинку-інтернаті, де мешкає 2 тис. осіб, не допущено спалаху коронавірусної інфекції серед підопічних.
  Не менш важлива робота проводилась територіальними центрами соціального обслуговування та центрами надання соціальних послуг. На обслуговуванні перебуває 94,4 тисячі осіб похилого віку та осіб з інвалідністю. Жоден мешканець області, який потребував допомоги, не залишився без соціальних послуг (догляду вдома, натуральної допомоги, представництва інтересів).
  За період введення карантинних обмежень додатково взято на обслуговування за місцем проживання 5,5 тис. мешканців області, які потребують сторонньої допомоги.
  Забезпечено підтримку сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах. В поточному році соціальною роботою охоплено 5,8 тисяч сімей із вразливих груп населення, які перебували в складних життєвих обставинах.
  Важливим напрямком додаткової соціальної підтримки на рівні області є реалізація Комплексної соціальної програми, під дію якої підпадає близько 36 тисяч мешканців області (учасники АТО/ООС, особи з інвалідністю, члени сімей загиблих ветеранів війни, особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інші пільгові категорії населення). У поточному році на виконання Програми з обласного бюджету спрямовано майже 49 млн грн. Програма є однією з найбільш розгалужених в Україні та реалізується за 32 напрямками. Заходи Програми постійно розширюються з урахуванням актуальних потреб сьогодення.
  Нерозв'язаних гострих проблем, на жаль, вистачає. Розуміємо, що за кожним прийнятим рішенням стоїть людина, тому кожного дня ми шукаємо шляхи для подолання труднощів, розмірковуємо над тим, як поліпшити соціальний стан наших громадян. Вживаємо заходи щоб вирішувати не проблеми, а можливість їх попередження.
  Напередодні Дня працівника соціальної сфери хочеться висловити слова вдячності своїм колегам, всім працівникам системи соціального захисту Полтавської області за професіоналізм, працьовитість, компетентність, душевне тепло, усвідомлення своєї причетності до великої справи соціального захисту людини та побажати здоров'я, щастя і добра та злагоди в родинах.
  

Директор Департаменту соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації
Людмила Корнієнко 


  04 листопада в режимі відео конференції під головуванням заступника голови облдержадміністрації Катерини Рижеченко проведено нараду з працівниками системи соціального захисту населення області з нагоди професійного свята – Дня працівника соціальної сфери, яке щороку відзначають у першу неділю листопада.
  Систему соціального захисту населення області на сьогодні налічують 98 установ та закладів, загальна чисельність яких складає понад 5,5 тис. осіб.
  Органами соціального захисту населення області реалізується 42 державних і місцевих соціальних програм, на які спрямовується близько 5,0 млрд грн.
  Завдяки щоденній відповідальній роботі соціальним піклуванням охоплено близько 700 тисяч осіб, або 55% населення області.
  З нагоди професійного свята працівників галузі соціального захисту населення привітали заступник голови облдержадміністрації Катерина Рижеченко, заступник голови обласної ради Олег Бєлоножко, директор Департаменту соціального захисту населення Людмила Корнієнко та голова Полтавської обласної профспілкової організації профспілки працівників соціальної сфери України Андрій Гудзенко.
  За сумлінну працю, високий професіоналізм, відповідальне виконання службових обов'язків та вагомий внесок у забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту населення та з нагоди Дня працівника соціальної сфери нагородами Полтавської обласної державної адміністрації та Полтавської обласної ради відзначено:
  Артеменка Анатолія Федоровича, директора Гадяцького геріатричного будинку-інтернату;
  Біліцького Івана Євгенійовича, заступника директора Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області
  Зайченка Сергія Олександровича, директора Пирятинського центру надання соціальних послуг Пирятинської міської ради;
  Карамушко Світлану Василівну, головного спеціаліста відділу державних допомог та соціальної підтримки населення управління реалізації державних соціальних програм Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації
  Любивець Таїсію Миколаївну, заступника начальник управління – начальника відділу з питань надання пільг окремим категоріям громадян, соціальної підтримки осіб з інвалідністю та ветеранів управління соціального захисту населення Миргородської районної державної адміністрації;
  Ляшенко Ларису Миколаївну, головного спеціаліста відділу з питань надання державних соціальних допомог, субсидій та інших видів соціальної підтримки населенню управління соціального захисту населення Лубенської районної державної адміністрації
  Масляк Вікторію Геннадіївну, заступника директора – начальника відділу організаційно-правової роботи Полтавського обласного центру соціальних служб
  Мотузку Наталію Віталіївну, начальника відділу № 8 з питань призначення та виплати державної соціальної допомоги та надання інших видів соціальної підтримки населенню управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації;
  Сагачко Ірину Вікторівну, головного спеціаліста відділу обліку, контролю та звітності управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради;   Сіваченко Валентину Михайлівну, директора Центру комплексної реабілітації дітей з інвалідністю м. Миргород.

 
В області своєчасно розпочата виплата житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг за жовтень 2021 року.

  Діючі державні програми з надання субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг – це ефективний механізм, який дає можливість сім'ям повною мірою і вчасно здійснювати оплату за житлово-комунальні послуги.
  Відповідно до законодавства субсидія та пільги на оплату послуги опалення (централізованого, автономного та індивідуального) в опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня.
  Органами соціального захисту населення області вжито необхідні заходи для того, щоб громадяни вчасно отримали субсидії та пільги на оплату житлово-комунальних послуг в опалювальному періоді.
  За жовтень поточного року субсидії нараховано 115,6 тис. сімей на загальну суму 115,5 млн грн, пільги – відповідно 62,1 тис. пільговиків на загальну суму 54,1 млн грн.
  Кошти для виплати субсидій (пільг) за жовтень надійшли в область 03.11.2021.
  Виплата житлових субсидій та пільг у грошовій готівковій формі за жовтень поточного року буде проведена через банківські установи до 8 листопада, через виплатні об'єкти АТ "Укрпошта" до 25 листопада, згідно графіку. Пільги у безготівковій формі будуть перераховані АТ "Ощадбанк" на рахунки організацій-надавачів житлово-комунальних послуг до 18 листопада цього року.
  Відповідно до вимог законодавства протягом 15-25 листопада поточного року управліннями соціального захисту населення буде проведено перерахунок розміру житлових субсидій та пільг на повний опалювальний місяць.
  Інформацію про розмір житлової субсидії, термін, на який її призначено, та спосіб виплати можливо дізнатися в Єдиному державному реєстрі отримувачів житлових субсидій, який знаходиться у відкритому доступі, за посиланням https://subsidii.ioc.gov.ua .
  Одночасно повідомляємо, що сім'ї, які на сьогоднішній день не отримують субсидію, та звернуться за нею протягом двох місяців з початку опалювального сезону, житлова субсидія буде призначена з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання. Тобто, якщо звернення надійде до 15 грудня, то право на отримання субсидії буде розглянуто з жовтня.
  Звертаємо увагу, що відповідно до законодавства субсидія не призначається за наявності простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн).
  Однак, субсидію можна отримати навіть у випадку наявності прострочених боргів з оплати житлово-комунальних послуг.
  Для цього потрібно укласти договір про реструктуризацію заборгованості з надавачами комунальних послуг, перед якими існує борг. Якщо такий договір буде укладено протягом двох місяців з початку опалювального сезону, житлова субсидія буде призначена з початку опалювального сезону.
  Також громадяни, які не згодні з встановленими сумами заборгованості, можуть звернутися до суду для її оскарження, що також є підставою для призначення субсидії.

 
Повага і рівні можливості починаються з мови

  28 жовтня під головуванням Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля пройшла "Година безбар'єрності з міністрами".
  "В Україні змінюються підходи до інтеграції людей з маломобільних груп та створюються все більше можливостей для самореалізації. Важливу роль у просуванні безбар'єрності відіграє мова. Слова, які ми вживаємо в комунікації про інклюзію багато що говорять про наше суспільство, інститути, культуру, толерантність", – зазначив Прем`єр-міністр Денис Шмигаль.
  Презентовано "Довідник безбар'єрності" - гід з коректного спілкування, у якому зафіксовані нові норми безбар'єрної мови, створений за ініціативи першої леді Олени Зеленської у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, що виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами.
  Марина Лазебна, Міністерка соціальної політики, коментуючи важливість та корисність цього проекту, зазначила: "Працюючи все життя в соціальній сфері, я засвоїла одну річ: жодній людині не потрібні жалість та подачки. Більше того, вони стають бар'єрами, які ми несвідомо будуємо, протиставляючи себе і людей, які чимось відрізняються від нас. А люди потребують іншого: поваги, прийняття і рівних можливостей. Саме ці три стовпи і є основною безбар'єрності. І тут неможливо переоцінити важливість слів, які ми використовуємо".
  Вона навела приклад, що з 2007 року на всіх рівнях впроваджується політика інклюзії. Важлива справа, суспільством сприймається, але з цього руху народились зневажливі ярлики, особливо щодо дітей: "інклюзятко" або "дітки з обмеженими можливостями". Навіть із пестливими суфіксами вони залишаються ярликами.
  А насправді інклюзія – це розуміння потреб. Тому в жодному разі не варто вживати "інклюзятко", а натомість – "дитина з особливими освітніми потребами". Коли ми говоримо так, то робимо перший крок до розуміння, які саме потреби конкретно цієї дитини необхідно врахувати, щоб забезпечити їй рівне з іншими дітьми право на освіту.
  Але позитивні зміни є і їх стає все більше. Наприклад, цього року влітку народні депутати підтримали наш законопроект, який, нарешті, змінив стигматизуючу назву "Фонд соціального захисту інвалідів" на "Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю".
  Ще одне словосполучення, яке Мінсоцполітики викорінює з ужитку, - "старі люди". Багато кого такі слова ображають. Старими можуть бути зношені чоботи чи одяг з дірками. А люди можуть бути літніми або старшими за 70, 80 років. Кількість років – це лише кількість років, а не якість людини. Це неважко - приділити трохи часу тому, щоб зробити повагу до гідності кожної людини своїм особистим стандартом спілкування.
  Мова поваги об'єднує. Вона дозволяє будувати сильне суспільство зі стійкими соціальними зв'язками, де кожна людина почувається безпечно, комфортно та має всі можливості реалізувати себе", - резюмувала Марина Лазебна.
  Довідково:
  "Довідник безбар'єрності", який у вересні презентувала перша леді Олена Зеленська, у доступній формі пояснює, чому не можна обмежуватися пандусами, якщо хочемо жити у безбар'єрному світі, а також, чому мова спілкування дуже важлива. Він доступний за посиланням – https://bf.in.ua/
  Структура Довідника включає в себе чотири розділи: "Складові безбар'єрності", "Правила мови", "Словник" та "Безбар'єрний календар".
  Розділ "Складові безбар'єрності" простою та доступною мовою розкриває, що таке бар'єри, стереотипи, інклюзія, залучення, недискримінація, толерантність, прийняття, доступність, гендерна рівність, універсальний дизайн тощо.
  У розділі "Правила мови" наведені та пояснені принципи безбар'єрної мови – мови, у якій відсутні слова, фрази, що демонструють упереджене, стереотипне або дискримінаційне ставлення до людини.
  У розділі "Словник" зібрані поняття, які некоректно вживати стосовно різних людей. Тут пропонуються варіанти, як говорити правильно і пояснюється, чому саме так. Розділ "Безбар'єрний календар" розповідає про важливі дати, визначні і пам'ятні дні та пояснює, як їх відзначати, та коли привітання є недоречними.
  За матеріалами Міністерства соціальної політики України

 
В області своєчасно завершено перший етап розрахунку житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період

  Відповідно до законодавства житлова субсидія та пільги на оплату послуги опалення (централізованого, автономного та індивідуального) в опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня.
  Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації скоординовано роботу управлінь соціального захисту населення області щодо своєчасного проведення першого етапу розрахунку житлових субсидії та пільг на оплату житлово-комунальних послуг з урахуванням послуги опалення за жовтень (відповідно до кількості днів опалювального періоду).
  З метою своєчасного нарахування житлових субсидій та пільг управліннями соціального захисту згідно наявних баз даних проведено значний необхідний обсяг робіт щодо визначення розміру субсидій та пільг по кожному одержувачу.
  Субсидії за жовтень поточного року нараховано 115,6 тис. сімей на загальну суму 115,5 млн. грн, пільги нараховано відповідно 62,1 тис. пільговиків на загальну суму 54,1 млн. грн.
  Виплата житлових субсидій та пільг у грошовій готівковій формі за жовтень поточного року буде проведена через банківські установи в першій декаді листопада, через виплатні об'єкти АТ «Укрпошта» до 25 листопада, згідно графіку.
  Пільги на оплату житлово-комунальних послуг у безготівковій формі будуть перераховані АТ «Ощадбанк» на рахунки організацій-надавачів житлово-комунальних послуг до 18 листопада цього року.
  Аналогічний обсяг робіт буде виконано управліннями соціального захисту з 15 по 25 листопада щодо визначення розміру субсидій та пільг за листопад. Згідно попереднім даним кількість одержувачів субсидій збільшиться з листопада до 150 тис. сімей.
  Одночасно повідомляємо, що сім'ї, які на сьогоднішній день не отримують субсидію, можуть звернутись за її призначенням подавши відповідну заяву та декларацію:
  - у сільській місцевості – до уповноважених осіб територіальних громад;
  - в містах обласного значення – до управлінь соціального захисту населення.
  Документи для призначення житлової субсидії також можна подати скориставшись он-лайн сервісом https://subsidii.mlsp.gov.ua, перевагою якого є його цілодобова доступність кожного дня, не виходячи з дому.
  У разі, якщо заява буде надана протягом двох місяців з початку опалювального сезону, житлова субсидія буде призначена з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання. Тобто, якщо звернення надійде до 15 грудня, то право на отримання субсидії буде розглянуто з жовтня.
  Інформацію щодо призначення сім'ї житлової субсидії, термін, на який її призначено, розмір та спосіб виплати можна дізнатися за посиланням https://subsidii.ioc.gov.ua, де у відкритому доступі знаходиться Єдиний державний реєстр отримувачів житлових субсидій.

 
Що вважається насильством над дитиною?

  Кожна дитина має право на захист, і сьогодні поговоримо про таку проблему, як насильство над дитиною. Дитина може відчути прояви насильства у родині або за межами домівки. Тому, аби захистити дитину від будь-яких форм насильства, кожен громадянин повинен бути небайдужим і повинен знати, куди можна звернутися у разі виявлення такої ситуації.
  Що вважається насильством над дитиною?
  Жорстоке поводження з дитиною - будь-які форми фізичного, психологічного, сексуального або економічного насильства над дитиною, зокрема домашнього насильства, а також будь-які незаконні угоди стосовно дитини, зокрема вербування, переміщення, переховування, передача або одержання дитини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану дитини.
  Це все травмує дитячу психіку і навіть може призвести до фізичного каліцтва, негативні наслідки якого можуть бути безповоротними та залишитися на все життя. Для того, щоб захистити дитину від жорстокого поводження та покарати кривдників, необхідно чітко розуміти ключові прояви насильства та алгоритм дій у випадках жорстокого поводження або домашнього насильства щодо дитини:
  1. Зробити кривднику зауваження. Якщо кривдник не відреагує на зауваження, за можливості, зняти все на камеру;
  2. Якщо кривдник не відреагував на зауваження - викликати поліцію та стисло описати ситуацію;
  3. Підійти до дитини та спокійно запитати про її самопочуття;
  4. Якщо дитина потребує медичної допомоги, викликати швидку допомогу;
  5. За необхідності зателефонуйте до відповідних служб.
  Якщо Ви потребуєте консультації але ще не готові звернутися до поліції з даного питання, то можете зателефонувати на номери «гарячих ліній», де Вам нададуть консультації та роз'яснення:
  
 • 15-47 - урядова «гаряча лінія» для осіб, які постраждали від домашнього насильства;

 •   
 • 116-123 (з мобільного); 0 800 500 335 - національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації;

 •   
 • 116 111 (з мобільного); 0 800 500 225 - національна «гаряча лінія» для дітей та молоді

 •   
 • 0 800 213 103 – «гаряча лінія» системи безоплатної правової допомоги.

 •   Кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності. Держава гарантує всім дітям рівний доступ до безоплатної правової допомоги для забезпечення захисту їхніх прав (стаття 3 Закону України "Про охорону дитинства").
    За матеріалами Міністерства соціальної політики України

   
  Сім'ї, які мають заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, також можуть оформити житлову субсидію

    В області житлові субсидії призначено 140 тис. сімей.
    Відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій житлові субсидії не призначаються у разі наявної простроченої понад три місяці заборгованості з оплати за житлово-комунальні послуги, строк позовної давності якої минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (340 грн.).
    В такому разі житлова субсидія може бути призначена за умови укладання договору про реструктуризацію цієї заборгованості.
    З питання укладення зазначеного договору споживачам потрібно звернутися до надавачів відповідних комунальних послуг. Якщо такий договір буде укладено протягом двох місяців з початку опалювального сезону, житлова субсидія буде призначена з початку сезону.
    Сім'ям, які потребують допомоги з боку держави при сплаті за житлово-комунальні послуги, однак мають заборгованість, рекомендуємо укласти договір реструктуризації і звернутися до органу соціального захисту населення з питання призначення житлової субсидії.

   
  До уваги одержувачів житлових субсидій!
  Як удома перевірити розмір субсидії?

    У відкритому доступі за посиланням https://subsidii.ioc.gov.ua знаходиться Єдиний державний реєстр отримувачів житлових субсидій.
    За даними реєстру громадяни можуть дізнатись чи призначили сім'ї житлову субсидію, термін, на який призначено субсидію, розмір призначеної субсидії, спосіб виплати та назву управління соціального захисту населення, в якому зберігається особова справа отримувача субсидії. Як це зробити?
    1. Перейти за посиланням https://subsidii.ioc.gov.ua
    2. У меню зліва потрібно вибрати адресу вашого домогосподарства:
    - область України
    - населений пункт
    - вулицю
    - номер будинку
    - номер квартири
    3. Після цього необхідно пройти перевірку, натиснувши на копку «Я не робот». Потім активізується кнопка «Шукати».
    4. Натиснути кнопку «Шукати», після чого в першій колонці таблиці відобразиться статус субсидії (діюча чи не діюча).
    5. Щоб дізнатись її розмір потрібно натиснути на кнопку зі значком «» в колонці «Призначено за період».
    Розмір субсидії з'явиться у спливаючому вікні.
    Нагадуємо, що призначення субсидії здійснюється раз на рік (визначається право), а розрахунок розміру житлової субсидії здійснюється двічі на рік (на неопалювальний та опалювальний сезони).
    Сім'ям, яким призначено житлову субсидію на неопалювальний період (з травня по вересень), в тому числі якщо її розмір визначений «0» гривень, додатково звертатись до управлінь соціального захисту населення та подавати будь які документи не потрібно.
    Територіальними управліннями соціального захисту населення розмір субсидії на опалювальний період буде розраховано автоматично.

   
  Продовжуємо рубрику відповідей на актуальні питання щодо умов призначення житлових субсидій
  За яких умов може бути призначена субсидія, якщо у складі домогосподарства є працездатна непрацююча особа?

    Житлова субсидія не призначається, зокрема, якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-років та у яких відсутні доходи або середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ) у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із сплати із сплати ЄСВ, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати ЄСВ) або такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів.
    До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за кордоном, що підтверджується відповідними документами.
    В такому випадку субсидія може бути призначена, якщо такі особи:
    - протягом періоду, за який враховуються доходи не менше одного місяця навчалися за денною формою навчання, отримували пенсію, стипендію, окремі види соціальної допомоги або допомогу по безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період карантину, надавали соціальні послуги, перебували у місцях позбавлення або обмеження волі, або до них застосовувалися заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), застосовувалися запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою, а також перебували у складних життєвих обставинах, викликаних інвалідністю, тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я встановленого зразка, алко- або наркозалежністю, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, який забезпечує надання первинної медичної допомоги, на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров'я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебувала на диспансерному обліку;
    - сплатили (за них сплачено) ЄСВ у розмірі, не меншому ніж мінімальний протягом кварталу, що передує кварталу перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії або перед місяцем, у якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина.
    

   
  Продовжуємо рубрику відповідей на актуальні питання щодо умов призначення житлових субсидій
  Якщо у власності є два будинки розташовані у селі та селищі міського типу чи матиме право сім'я на отримання субсидії?

    З урахуванням вимог пункту 14 Положення житлова субсидія не призначається за наявності у конкретного члена домогосподарства та члена сім'ї особи зі складу домогосподарства більше одного житлового приміщення (квартири або будинку). При цьому не враховуються квартири та будинки (незалежно від їх кількості та місця реєстрації особи), зокрема, які розташовані в сільській місцевості.
    При цьому до міських населених пунктів належать міста і селища міського типу, до сільських – села і селища.
    

   
  Продовжуємо рубрику відповідей на актуальні питання щодо умов призначення житлових субсидій
  Якщо у власності є квартира, а батько залишив у спадщину 1/4 частину будинку у місті, чи зможу я оформити субсидію?

    Житлова субсидія не призначається, якщо, зокрема, будь-хто із складу домогосподарства або членів їх сім'ї мають у власності більш ніж одне житлове приміщення (квартиру, будинок). При цьому не враховуються житлові приміщення, які перебувають у спільній сумісній або частковій власності.
     Отже, отримання частки нерухомого майна у спадщину не вплине на право отримання субсидії.
    Крім того, при визначені права на отримання житлової субсидії не враховуються житлові приміщення:
    - розташовані на тимчасово окупованій території, у населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення,
    - розташовані в сільській місцевості,
    - не придатні до проживання, що підтверджується актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири) за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505;
    - отримані дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, особою з їх числа за рахунок державного чи місцевого бюджету, житлових приміщень у гуртожитках.
    Тому наявність другого житла на окуповані території, у сільській місцевості або непридатного до проживання, що перебуває у власності особи із домогосподарства, також не вплине на право отримання субсидії.

   
  Продовжуємо рубрику відповідей на актуальні питання щодо умов призначення житлових субсидій
  Кому житлова субсидія може бути призначена на понаднормову площу житла?

    Субсидія призначається у межах соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».
    Соціальна норма житла, в межах якої надається субсидія на оплату послуг з управління багатоквартирним будинком; з постачання теплової енергії для централізованого або автономного опалення, індивідуального опалення (незалежно від джерела та виду енергії) становить 13,65 кв. метра на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство.
     Тобто, соціальна норма житла, з урахуванням якої призначається субсидія на одну особу становить 48,87 кв.м., на домогосподарство, яке складається з двох осіб – 62,52 кв.м., з трьох осіб - 76,17 кв.м.
    Положенням про порядок призначення житлових субсидій визначено, що субсидія на понаднормову площу призначається в одному випадку - якщо до складу домогосподарства входять лише непрацюючі непрацездатні особи і про це зазначено у заяві.
    Площа житла, на яку призначається субсидія з урахуванням понаднормової площі, розраховується шляхом збільшення соціальної норми житла для домогосподарства на 30 відсотків та відповідно становить: на одну особу – 63,53 кв.м., на двох осіб – 81,27 кв.м., на трьох осіб - 99 кв.м.
    До непрацездатних осіб, яким житлову субсидію може бути призначено на понаднормову площу житла, належать:
    особи, які не досягли повноліття;
    громадяни, які отримують пенсію за віком, у зв'язку з втратою годувальника або по інвалідності, а також ті, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", і отримують пенсію за вислугою років;
    громадяни, які отримують державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
    громадяни, які отримують державну соціальну допомогу особі, яка не має права на пенсію, та особам з інвалідністю;
    громадяни, які отримують тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.
    Інформація про належність членів домогосподарства до відповідних категорій осіб зазначається в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
    Сім'ям, яким субсидія в опалювальний період надавалась на понаднормову площу житла, таке право збережено при автоматичному розрахунку субсидій на наступний період, додатково звертатися не потрібно.
    Важливо! Призначення житлових субсидій на понаднормову площу житла переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), складу сім'ї члена домогосподарства, працевлаштування таких осіб або виникнення у них інших джерел доходів. Про виникнення таких обставин одержувач житлової субсидії зобов'язаний повідомити управлінню соціального захисту населення протягом 30 календарних днів.
    

   
  Продовжуємо рубрику відповідей на актуальні питання щодо умов призначення житлових субсидій
  У житловому приміщенні зареєстровано три особи, подружжя пенсіонерів та їхній безробітній син, який з ними не проживає. Чи можна отримати субсидію без врахування доходів та майнового стану сина?

    За наявності у складі домогосподарства осіб, які не проживають за місцем реєстрації (на підставі інформації в декларації та підтверджуючих документів) приймається рішення про виключення таких осіб зі складу домогосподарства (крім членів сім'ї).
    У такому разі майновий і матеріальний стан цих осіб не впливає на право домогосподарства отримувати житлову субсидію.
    Документами, що підтверджують непроживання особи за місцем реєстрації, можуть бути:
    довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв'язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, у тому числі легалізовані в Україні документи про набуття страхового стажу в іншій країні;
    довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні;
    акти обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства селищної, сільської або міської ради;
    договори оренди житла в іншому місці тощо.
    При цьому до заяви та декларації мають бути внесені у повному обсязі відомості про всіх зареєстрованих осіб, а також про членів їхніх сімей. Інакше заява і декларація вважаються такими, що не подані.
    У разі ненадання заявником документів, що підтверджують фактичне непроживання особи за адресою домогосподарства, кількість членів домогосподарства визначається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
    У наведеному випадку субсидія може бути призначена без врахування сина за наявності підтверджуючих документів про його фактичне не проживання за адресою домогосподарства.
    

   
  Продовжуємо рубрику відповідей на актуальні питання щодо умов призначення житлових субсидій
  Про які обставини, що випливають на право отримання субсидії, необхідно обов'язково повідомляти орган соціального захисту населення сім'ям, які отримують житлову субсидію?

    Сім'ям, які отримують житлову субсидію, обов'язково необхідно протягом 30 календарних днів повідомляти територіальні управління соціального захисту населення про обставини, які впливають на право отримання субсидії, зокрема, якщо будь-хто із складу домогосподарства або членів їх сімей:
    - має у власності транспортний засіб, з року випуску якого минуло менше п'яти років або більше ніж однин транспортний засіб, з року випуску якого минуло менше ніж 15 років ( крім мопеда і причепа);
    - протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень:
    купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів, інших фінансових інструментів, буд.матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних);
    платіж (платежі), що випливає з правочинів, за якими передбачено набуття майнових прав на нерухоме майно, транспортні засоби (механізми) (крім об'єктів спадщини та дарування);
     внески до статутного капіталу товариства, підприємства, організації;
    благодійну діяльність (у вигляді сплати коштів);
    надання фінансової допомоги, позики;
    операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів;
    - має у власності більш ніж одне житлове приміщення (квартиру, будинок), крім житла, яке належить на правах спільної сумісної або часткової власності, розташованого в сільській місцевості, розташованого на тимчасово окупованій території, на лінії зіткнення або непридатного для проживання;
    - має на депозитному рахунку кошти у сумі, що перевищує 100 тис. гривень.
    Також громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати управління соціального захисту населення щодо зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств; зміни у складі сім'ї члена домогосподарства, зміни соціального статусу членів домогосподарства; настання умов, за яких втрачається право на отримання субсидії на понаднормову площу житла непрацездатних непрацюючих осіб, які проживають самі (працевлаштування таких осіб або виникнення у них інших джерел доходів).
    

   
  Житлові субсидії та пільги на оплату житлово-комунальних послуг у готівковій формі за вересень 2021 року профінансовано в повному обсязі

    З метою своєчасного нарахування житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг органами соціального захисту населення області вжито всіх необхідних заходів.
    Житлові субсидії у готівковій формі за вересень 2021 року розраховано 60 тис. сімей, пільги на оплату житлово-комунальних послуг – 29,9 тис. пільговиків.
    5 жовтня 2021 року в область надійшли кошти з державного бюджету для проведення виплати пільг та субсидій на загальну суму 32,6 млн грн.
    7 жовтня 2021 року кошти перераховані на вкладні рахунки одержувачів у банківських установах.
    Одержувачі пільг та субсидій, які отримують відповідну виплату через виплатні об'єкти АТ «Укрпошта», виплата буде проведена з 7 по 25 жовтня згідно графіків доставки.

   
  Особливості надання житлової субсидії дитячим будинкам сімейного типу та багатодітнім родинам

    В області створено та функціонує 41 дитячий будинок сімейного типу, 117 прийомних сімей, а також проживає 7,3 тис багатодітних родин.
    Вказані сім'ї за вибором мають право на отримання житлової субсидії чи пільги на оплату житлово-комунальних послуг. При цьому дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім'ї право на пільги мають за умови проживання дітей в цих сім'ях не менше року. Пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї на одного члена сім'ї не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу з 1 січня 2021 року – 3 180 грн).
    Житлові субсидії призначаються в розмірі різниці між вартістю житлово-комунальних послуг у межах соціальних нормативів користування послугами та обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.
    Обов'язковий відсоток платежу розраховується індивідуально для кожної сім'ї, залежить від доходів сім'ї та визначається за єдиною формулою.
    При розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення субсидії не враховується державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях.
    Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 6.08.2014 р. №409 соціальна норма житла, в межах якої держава надає громадянам субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, становить 13,65 кв. метра загальної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство, при цьому для дитячих будинків сімейного типу соціальна норма житла для послуг з опалення встановлюється у розмірі опалюваної площі житлового приміщення.
    Також для багатодітних сімей, дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, у яких проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування субсидія на оплату послуг з постачання та розподілу електричної енергії надається без застосування встановлених вказаною постановою обмежень.
    Для отримання житлової субсидії необхідно подати лише заяву та декларацію про доходи.
    Прийом документів для призначення житлових субсидій проводиться на рівні:
    - відділів соціального захисту відповідної територіальної громади або визначених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради;
    - уповноважених осіб старостинських округів;
    - посадових осіб центру надання адміністративних послуг (у разі їх створення);
    - управлінь соціального захисту населення міст обласного значення.
    Звертаємо увагу, у разі подання заяви протягом двох місяців з початку опалювального сезону житлова субсидія призначається з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання. Тобто, якщо звернення надійде до 15 грудня, то право на отримання субсидії буде розглянуто з жовтня.

   
  Продовжуємо рубрику відповідей на актуальні питання щодо умов призначення житлових субсидій
  За яких умов житлова субсидія не призначається?

    Житлова субсидія не призначається, якщо:
    1) загальна площа квартир у багатоквартирному будинку перевищує 130 кв. метрів; індивідуальних будинків - 230 кв. метрів (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування; житлових приміщень, на які оформлено два і більше окремих особових рахунки на оплату житлово-комунальних послуг, за умови, що загальна площа частини або окремого житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 130 кв. метрів для квартири, 230 кв. метрів для індивідуального будинку; житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю, які пересуваються на візках);
    2) у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість зі сплати аліментів понад 3 місяці (крім осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають статус осіб, зниклих безвісти, осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, які перебувають під домашнім арештом або під вартою);
    3) будь-хто із складу домогосподарства або членів їх сім'ї мають у власності: транспортний засіб, з дати випуску якого минуло менше 5 років; більше ніж один транспортний засіб, з року випуску якого минуло менше 15 років (крім мопеда і причепа). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через управління соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля, а також транспортні засоби, придбані батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу;
    4) у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-років та у яких відсутні доходи або середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ) у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із сплати із сплати ЄСВ, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати ЄСВ) або такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів.
    До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за кордоном, що підтверджується відповідними документами.
    В такому випадку субсидія може бути призначена, якщо такі особи:
    - протягом періоду, за який враховуються доходи не менше одного місяця навчалися за денною формою навчання, отримували пенсію, стипендію, окремі види соціальної допомоги або допомогу по безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період карантину, надавали соціальні послугиперебували у місцях позбавлення або обмеження волі, або до них застосовувалися заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), застосовувалися запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою, а також перебували у складних життєвих обставинах, викликаних інвалідністю, тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я встановленого зразка, алко- або наркозалежністю, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, який забезпечує надання первинної медичної допомоги, на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров'я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебувала на диспансерному обліку;
    - сплатили (за них сплачено) ЄСВ у розмірі, не меншому ніж мінімальний протягом кварталу, що передує кварталу перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії або перед місяцем, у якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина.
    5) будь-хто із складу домогосподарства або членів їх сім'ї здійснив на суму більше 50 тис. грн. протягом 12 місяцем перед місяцем звернення:
    - купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів, інших фінансових інструментів, буд.матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних);
    - платіж, що випливає з правочинів, за якими передбачено набуття майнових прав на нерухоме майно, транспортні засоби (механізми) (крім об'єктів спадщини та дарування);
    - внески до статутного капіталу товариства, підприємства, організації;
    - благодійну діяльність (у вигляді сплати коштів);
    - надання фінансової допомоги, позики.
    Житлові субсидії призначаються у разі купівлі квартири (будинку) протягом шести місяців після продажу іншої квартири (будинку), що були єдиним житловим приміщенням у власності особи, на підставі підтвердних документів.
    6) у разі наявності простроченої понад 3 місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, строк позовної давності якої минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн.) Житлова субсидія у такому випадку призначається за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі);
    7) якщо громадянин на вимогу управління соцзахисту населення не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним управлінням;
    8) будь-хто із складу домогосподарства або членів їх сім'ї мають у власності більш ніж одне житлове приміщення (квартиру, будинок), крім житла, яке належить на правах спільної сумісної або часткової власності, розташованого в сільській місцевості, розташованого на тимчасово окупованій території, на лінії зіткнення або непридатного для проживання, а також житла, отриманого дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, особою з їх числа за рахунок державного чи місцевого бюджету, житлових приміщень у гуртожитках;
    9) будь-хто із складу домогосподарства або членів їх сім'ї на 1 число місяця, з якого призначається субсидія, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 100 тис. гривень;
    10) будь-хто із складу домогосподарства або членів їх сім'ї протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 тис. гривень.
    

   
  Пілотний проект «Розвиток соціальних послуг»

    Комишнянська та Великосорочинська територіальні громади Полтавської області візьмуть участь у пілотному проекті "Розвиток соціальних послуг", запровадженого Міністерством соціальної політики України. Відповідні накази Мінсоцполітики оприлюднено напередодні.
    Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для реалізації зазначеного Проекту затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 року № 204.
    У рамках Проекту у вказаних громадах державні кошти спрямують на соціальну послугу стаціонарного догляду, що дозволить підвищити рівень здійснення догляду за особами похилого віку, особами з інвалідністю, що не здатні до самообслуговування та поліпшити умови забезпечення їх життєдіяльності.

   
  Продовжуємо рубрику відповідей на актуальні питання щодо умов призначення житлових субсидій
  На які послуги надається житлова субсидія?

    Статтею 5 Закону України ,,Про житлово-комунальні послуги" визначено перелік житлово-комунальних послуг, на які надаються житлові субсидії.
    У вигляді житлових субсидій держава відшкодовує витрати на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, а саме:
    1) внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також наступних житлово-комунальних послуг:
    - житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;
    - комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
    2) внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив, та витрат на комунальні послуги в такому будинку;
    3) на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
    
    Житлові субсидії на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива надаються один раз на рік і призначаються, якщо домогосподарство не отримує комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення.

   
  Продовжуємо рубрику відповідей на актуальні питання щодо умов призначення житлових субсидій
  На який термін призначається житлова субсидія?

    За загальним правилом житлова субсидія призначається з місяця звернення за її призначенням до закінчення опалювального сезону (до квітня включно).
     Таким чином, призначення субсидії здійснюється раз на рік (визначається право), а розрахунок розміру житлової субсидії здійснюється двічі на рік (на неопалювальний та опалювальний сезони).
    Житлова субсидія на оплату комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії для централізованого, автономного та індивідуального опалення розраховується у квітні та жовтні з урахуванням тривалості опалювального сезону з 16 жовтня по 15 квітня включно.
    Якщо до складу домогосподарства входить особа, яка має право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, субсидія призначається з місяця, що настає за місяцем, в якому нараховано пільги, але не раніше місяця подання заяви.
    У разі подання заяви протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону житлова субсидія призначається з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання.
    Якщо громадяни, що перебувають у складних життєвих обставинах, не змогли звернутися за призначенням житлової субсидії протягом двох місяців від початку опалювального (неопалювального) сезону, житлова субсидія призначається з початку сезону (але не раніше дня виникнення права на житлову субсидію) у разі, коли таке звернення надійшло в будь-який місяць до закінчення сезону.
    У разі зміни цін і тарифів на житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо житлові субсидії призначаються протягом трьох місяців з дати такої зміни.
    
  Як дізнатися про призначення субсидії та її розмір онлайн?

    Для зручності населення у відкритому доступі за посиланням https://subsidii.ioc.gov.ua знаходиться Єдиний державний реєстр отримувачів житлових субсидій, за даними якого громадяни можуть перевірити інформацію про призначення субсидії.
    За допомогою реєстру можливо дізнатись чи призначили сім'ї житлову субсидію, термін, на який призначено субсидію, розмір призначеної субсидії, спосіб виплати та назву управління соціального захисту населення, в якому зберігається особова справа отримувача субсидії.
    

   
  В області органами соціального захисту населення розпочато виплату разової адресної допомоги членам сімей загиблих (померлих) учасників антитерористичної операції, операції об'єднаних сил, згідно обласної Комплексної соціальної програми

    З метою підвищення рівня соціального захисту, надання додаткових соціальних гарантій пільговим категоріям населення, Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації забезпечено реалізацію та супровід заходів обласної Комплексної соціальної програми.
    В рамках соціальної Програми до Дня захисника України (14 жовтня 2021 року) розпочата виплата разової адресної допомоги 388 членам сімей загиблих (померлих) учасників АТО/ООС на загальну суму 1 164,0 тис грн за рахунок коштів обласного бюджету.
    Розмір допомоги на кожну особу складає 3 тис грн.
    Виплата коштів здійснюється через виплатні об'єкти АТ "Укрпошта" за місцем проживання або шляхом перерахування коштів на особовий рахунок, відкритий в установі уповноваженого банку.
    Звертатися до органів соціального захисту та надавати будь-які документи не потрібно. Вся необхідна робота з нарахування та виплати одноразової допомоги проведена на рівні Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.
    Одночасно зазначаємо, що згідно обласної Комплексної соціальної програми сім'ям загиблих (померлих) учасників АТО/ООС також надається:
    щомісячна виплата допомоги сім'ям з дітьми загиблих (померлих) учасників АТО/ООС на кожну дитину віком до 18 років (за умови навчання за денною формою - до 23 років) у розмірі прожиткового мінімуму в розрахунку на одну особу ( з 01.07.2021- 2 294 грн);
    санаторно-курортне лікування;
    компенсаційні виплати за проїзд автомобільним транспортом на міжміських та міжобласних маршрутах загального користування за рахунок коштів обласного бюджету.
    Встановлено тісну співпрацю з громадськими організаціями, що піклуються вищезазначеною категорією громадян. Це сприяє своєчасній адресній підтримці сімей загиблих.
    

   
  До уваги отримувачів житлової субсидії!

    Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:
    на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня;
    на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
    Якщо до складу домогосподарства входить особа, яка має право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, субсидія призначається з місяця, що настає за місяцем, в якому нараховано пільги, але не раніше місяця подання заяви.
    Житлова субсидія на оплату комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії для централізованого, автономного та індивідуального опалення розраховується у квітні та жовтні з урахуванням тривалості опалювального сезону з 16 жовтня по 15 квітня включно.
    У разі подання заяви протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону житлова субсидія призначається з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання.
    У жовтні розпочинається опалювальний період. У зв'язку з цим розміри житлових субсидій будуть перераховані з урахуванням послуги опалення.
    Звертаємо увагу! Якщо Ви вже отримуєте субсидію (в тому числі, якщо Вам субсидію на неопалювальний період визначено у нульовому розмірі) додатково звертатись до управлінь соціального захисту населення та подавати документи не потрібно. Управління соцзахисту населення самостійно зберуть необхідну інформацію та проведуть перерахунок субсидій на опалювальний період.
    Інформацію про призначення житлової субсидії можна дізнатись онлайн через Єдиний державний реєстр отримувачів житлових субсидій за посиланням (https://subsidii.ioc.gov.ua).
    За допомогою реєстру можливо дізнатись чи призначили сім'ї житлову субсидію, термін, на який призначено субсидію, розмір призначеної субсидії, спосіб виплати та назву управління соціального захисту населення, в якому зберігається особова справа отримувача субсидії.
    

   
  1 жовтня - Міжнародний день людей похилого віку

    1 жовтня вся світова спільнота відзначає Міжнародний день людей похилого віку, проголошений Генеральною Асамблею ООН. В нашій країні 1 жовтня - це і День ветерана, що засвідчує глибоку повагу до найстарших і найдосвідченіших представників суспільства, нагадує нам про важливість піклування, допомоги близьким людям старшого віку, які потребують нашої уваги, тепла, захисту та турботи.
    Саме турбота про громадян похилого віку та ветеранів, які своєю багаторічною працею заслуговують на глибоку пошану нащадків, всебічна соціальна підтримка залишаються пріоритетними завданнями соціальних служб.
    На сьогоднішній день після проведення децентралізації соціальні послуги людям похилого віку надаються в кожній територіальній громаді області. Щороку 20 територіальних центрів соціального обслуговування та 29 центрів надання соціальних послуг забезпечують обслуговуванням близько 100 тис. осіб.
    Соціальні робітники щоденно надають соціальні послуги 16,6 тис. одиноким, одиноко проживаючим громадянам, які втратили працездатність та не здатні до самообслуговування. Це і доставка ліків, продуктів харчування, допомога по господарству, вирішення інших побутових проблем.
    З метою забезпечення наближення та доступності соціальних послуг мешканцям сільських населених пунктів, задоволення їх потреб у соціальному обслуговуванні в області створюються робочі місця у віддалених сільських населених пунктах. Послуги взуттьовика, швачки, перукаря, з прання білизни та інші надаються у 26 віддалених населених пунктах. Тільки протягом І півріччя поточного року надано близько 25 тис. таких послуг.
    Не втрачає своєї актуальності надання послуги «соціальне таксі», яка покликана на забезпечення доступу до об'єктів соціальної інфраструктури осіб, які значно втратили рухову активність. Вказану послугу запроваджено в 44 територіальних громадах області.
    Для літніх людей, які потребують постійного стороннього догляду, надається послуга стаціонарного догляду. Так, в області функціонують три будинки-інтернати та один пансіонат, в яких проживають 500 одиноких осіб, які мають нелегку, часто трагічну долю.
    Крім того, у територіальних громадах продовжують роботу 11 відділень стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання, де на сьогодні проживають 180 осіб.
    Шановні ветерани та мешканці Полтавщиини старшого покоління! З нагоди Міжнародного дня людей похилого віку, Дня ветерана прийміть щирі вітання і глибоку вдячність за все, що зроблено вами заради нашого майбутнього. Ми можемо лише здогадуватись скільки випробувань, болю і втрат довелося Вам пережити і при цьому зберегти гідність, віру, любов, які Ви пронесли через все своє життя. Бажаємо вам міцного здоров'я, довгих років життя, наповнених щасливими подіями, мирного неба над головою, турботи і тепла від близьких людей.

   
  Продовжуємо рубрику відповідей на актуальні питання щодо умов призначення житлових субсидій
  За який період враховуються доходи при обчисленні житлової субсидії?

    Для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, враховується:
    за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;
    за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;
    за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
    У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.
    Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається виходячи з розміру доходу осіб, за попередній календарний рік.
    У разі призначення житлової субсидії з початку опалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за серпень поточного року, а в разі призначення житлової субсидії з початку неопалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за березень поточного року. У разі призначення житлової субсидії не з початку опалювального (неопалювального) сезону враховується розмір нарахованої пенсії за місяць, що передує місяцю, попередньому до місяця, з якого призначається житлова субсидія.
    Перелік видів доходів, які враховуються (не враховуються) під час обчислення житлової субсидії визначені Порядком обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №632, зі змінами.