Офіційний веб-сайт
  Департамент соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

 

 

 

Сексуальне насильство, пов'язане з конфліктом (СНПК)
 
Національний пілотний проєкт з надання невідкладних проміжних репарацій для постраждалих від сексуального насильства в період війни

СЕКСУАЛЬНЕ НАСИЛЬСТВО ПОВ'ЯЗАНЕ З КОНФЛІКТОМ (СНПК) - це форма гендерно зумовленого насильства, вчинена по відношенню до осіб, яка має різні види та прояви, напряму чи опосередковано пов’язана з конфліктом.
  
   Які дії вважаються СНПК:
   - ґвалтування;
   - сексуальне рабство;
   - примус до проституції;
   - примусові вагітність або аборт;
   - примусова стерилізація;
   - примусовий шлюб;
   - примусове спостереження за статевим актом інших людей;
   - примусове оголення, катування;
   - завдавання фізичної шкоди статевим органам;
   - фізичний та психологічний тиск та примус до насильницький дій щодо інших;
   - будь-які інші форми сексуального насильства.
  
   На виконання Меморандуму мiж Офісом Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, Урядовим уповноваженим з питань ґендерної політики та Глобальним фондом тих, хто пережили насильство (Global Survivors Fund), підписаної 21.12.2023 р., в Україні впроваджений Пілотний проект із надання Невідкладних репарацій постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного з агресією російської федерації проти України (далі – Пілотний проект).
  
   Ключові цілі:
   - Надати невідкладні проміжні репарації постраждалим від СНПК.
   - Створити модель, яка може бути використана для розробки повноцінної Національної програми репарації для постраждалих від СНПК та інших осіб, які постраждали від збройної агресії рф.
  
   Перша фаза Пілотного проєкту:
   - Ідентифікація 500 постраждалих від СНПК;
   - Виплата проміжних компенсацій в розмірі 3, 000 EUR кожній постраждалій особі.
   - Перенаправлення до інших сервісів.
  
   Право на компенсацію мають особи, які постраждали від СНПК з 20 лютого 2014 року, включаючи дітей, народжених внаслідок насильства, та військовополонених. Для отримання компенсацій докази не є обов'язковими, але будуть враховані при вирішенні питання про надання проміжної репарації.
  
   Контактні номери для звернень за допомогою:
   - 102 Національна поліція України;
   - 103 Медична допомога;
   - 15-47 Урядова лінія з питань протидії торгівлі людьми та домашньому насильству;
   - +38 096 755 02 40 Офіс генерального прокурора
   - +38 044 253 75 89 або 0 800 501 720 „Гаряча лінія” Уповноваженого з прав людини;
   - 116 123 або 0 800 500 335 Національна лінія з попередження домашнього насильства
   - Центр Допомоги Врятованим в м. Полтаві +38 097 944 96 01, +38 099 014 74 45, м. Полтава вул. Соборності, 58, 2 поверх.
  

 
Що таке СНПК?

  Сексуальне насильство, пов'язане з конфліктом (СНПК), описується як будь-яка форма сексуального насильства, що виникає у контексті воєнного конфлікту, військових дій чи окупації. Військові конфлікти створюють небезпечне оточення, де сексуальне насильство може траплятися через відсутність правопорядку, безкарності, дезорганізації та відсутності ефективних механізмів захисту. Сексуальне насильство, пов'язане з конфліктом, представляє серйозну глобальну проблему, що значно впливає на життя тисяч людей, що перебували та перебувають на території воєнних дій.
   СНПК – це форма гендерно зумовленого насильства (ГЗН), що включає:
   • зґвалтування;
   • сексуальне рабство;
   • примус до проституції;
   • примусову вагітність;
   • примусовий аборт;
   • примусову стерилізацію;
   • примусовий шлюб;
   • погрози та спроби будь-якої форми зґвалтування або погрози та спроби інших сексуальних нападів;
   • каліцтво статевих органів;
   • примусове оголення.
   Вразливі категорії:
   • жінки та дівчата: є особливо вразливими, часто переживаючи групове зґвалтування, сексуальне рабство та інші форми насильства;
   • чоловіки та хлопці: хоча чоловіки рідше визнаються як постраждалі, але вони також стають об'єктами СНПК, особливо через тортури та примусове сексуальне рабство;
   • діти: більш ніж будь-яка інша група, стають беззахисними жертвами сексуальної експлуатації та зґвалтування в умовах конфлікту;
   • ЛГБТQ+Спільнота: стають об'єктами дискримінації та сексуального насильства під час військових дій.
   Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом – це воєнний злочин, а такі злочини не мають терміну давності. Тому постраждалі особи можуть звернутись із заявою про вчинення такого злочину у будь-який час, відповідно винна особа буде притягнена до відповідальності незалежно від того, коли такий злочин був скоєний.
   Доступні гарячі телефонні лінії для отримання допомоги та підтримки:
   - «Гаряча лінія» 15-47: протидія торгівлі людьми, запобігання та протидія домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей. - Національна «гаряча лінія»: протидія домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерній дискримінації, працює безкоштовно: 0 800 500 335 або на короткий номер 116 123.
   - Контакт-центр безоплатної правової допомоги: працює цілодобово, безкоштовно за номером 0 800 213 103.
   Не ховай свої почуття в собі і не терпи. Не бійся висловити свої переживання. Твоя безпека і гідність мають першочергове значення. Ти не один/одна і тобі належить підтримка та захист. Разом ми можемо змінити ситуацію та допомогти один одному в оновленні життя. Нехай твоя сміливість відкриє шлях до змін і покращень!
  


   МИ ГОТОВІ ПІДТРИМАТИ ВАС ТА ДОПОМОГТИ!