Довідка
на засідання колегії Департаменту праці та соціального
захисту населення облдержадміністрації з питання
"Про стан погашення заборгованості із заробітної плати
на підприємствах області та перспективні завдання на 2014 рік"
Одним із основних завдань органів влади в поточному році залишається вирішення питання погашення зарплатних боргів. У лютому ситуація з виплатою поточної заробітної плати та погашенням зарплатних боргів на підприємствах області значно ускладнилася.
За статистичними даними на 01.03.2014 загальна сума заборгованості із заробітної плати становила 19,8 млн.грн. Порівняно з початком поточного року вона збільшилася на 4, 9 млн.грн. (32,8%),
У тому числі зарплатні борги працюючим економічно активних підприємств, установ та організацій порівняно з початком року збільшилася на
3,9 млн.грн. (90,7% ) і на 01.03.2014 становила 8,2 млн.грн.
Нарощування заборгованості відбулося в основному за рахунок економічно активних підприємств, найбільші з яких:
- ДП „Полтавський облавтодор” ВАД ДАК „Автомобільні дороги України” та його районні філії (разом 24 підприємства), не виплачена заробітна плата за січень 2014 року на загальну суму 2,5 млн.грн.;
- ПАТ „Галещинський машинобудівний завод сільськогосподарських машин та обладнання” - 981 тис.грн.;
- ТОВ ВКП „Котлогаз” м.Кременчук - 379 тис.грн.;
- ДП НАК „Надра України” „Миргороднафтогазрозвідка” - збільшення на 1,5 млн.грн. (до 1,8 млн.грн.)
- ПрАТ Будівельне управління №9 „Полтаванафтогазбуд” - збільшення на 69 тис.грн. (до 545 тис.грн.).
- ТОВ „Яромир-Агро” Пирятинський район - на 422 тис.грн.
Частка суми заборгованості економічно активних підприємств у місячному фонді оплати праці штатних працівників області становила 0,8%, відповідно частка загальної суми боргу - 2%. (Для порівняння, станом на 01.02.2014 по Україні: частка заборгованості економічно активних підприємств становила 1,5%, частка загальної суми боргу - 2,5%).
Основна маса заборгованості із заробітної плати на економічно активних підприємствах зосереджена в містах Миргород – 1,8 млн.грн., Полтава – 905,6 тис.грн, Кременчук – 863,6 тис.грн. та в Козельщинському – 1 млн.грн., Полтавському – 889,8 тис.грн., Лубенському - 483,2 тис.грн., Пирятинському - 421,6 тис.грн. районах.
Разом по 7 відмічених адміністративно-територіальних одиницях заборговано 6,4 млн.грн., що складає 78,8% до загальнообласного боргу економічно активних підприємств.
Станом на 01.03.2014 заборгованість 15 підприємств-банкрутів становила 11,1 млн.грн., що складає 56% до загальнообласного боргу. Порівняно з початком поточного року заборгованість на підприємствах-банкрутах збільшилася на 673 тис.грн. (6,4%).
З 15 підприємств, що знаходяться в різних стадіях банкрутства, 9 знаходяться в процедурі ліквідації із загальною сумою боргу 4,4 млн.грн., 2 - в процедурі санації на суму боргу 2,8 млн.грн., 4 - в процедурі розпорядження майном на 3,9 млн.грн.
Заборгованість із заробітної плати 7 підприємств, що призупинили свою діяльність (економічно неактивних) на 01.03.2014 становила 528,3 тис.грн. Порівняно з початком року заборгованість цих підприємств збільшилася на 343,7 тис.грн. (у 2,9 раза). Збільшення зарплатних боргів на зазначеній категорії відбулося за рахунок переведення підприємств-боржників із „економічно активних” в „економічно неактивні”.
Заборгованість підприємств, підпорядкованих центральним органам виконавчої влади, на 01.03.2014 становила 10,4 млн.грн., що на 3,9 млн.грн. (59,6%) більше порівняно з початком 2014 року. Частка зарплатних боргів зазначених підприємств становить 52,6% від загальнообласного боргу.
Із загальної суми боргу підприємств, підпорядкованих центральним органам виконавчої влади, заборгували:
- шість економічно активних підприємств на суму 4,9 млн.грн.
- чотири підприємства-банкрути 5,5 млн.грн.
В області постійно аналізується стан оплати праці та вживаються додаткові заходи щодо погашення заборгованості із заробітної плати.
У січні-лютому 2014 року проведено 58 засідань районних (міських) тимчасових комісій з питань погашення заборгованості з виплати заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, на яких заслухано 43 звіти керівників підприємств-боржників.
Робота обласної та районних (міських) тичасових комісій проводиться у взаємодії із органами прокуратури, Головним управлінням юстиції у Полтавській області, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головним управлінням Міндоходів у Полтавській області, Територіальною державною інспекцією з питань праці в Полтавській області, регіональним відділенням Національної служби посередництва і примирення в Полтавській області, Полтавською обласною радою професійних спілок.
Тимчасовими комісіями з питань погашення заборгованості із заробітної плати проаналізовані причини виникнення та збільшення заборгованості з виплати заробітної плати по кожному підприємству-боржнику, визначені шляхи і терміни її ліквідації. Під постійним контролем перебуває стан виконання графіків та покрокових планів погашення заборгованості із заробітної плати.
Питання щодо стану та перспектив погашення зарплатних боргів, та завдання, які стоять перед органами влади усіх рівнів у вирішенні зазначеної проблеми у 2014 році, обговорювалися 23.01.2014 на обласній селекторній нараді.
На нараді в облдержадміністрації 28.02.2014 було розглянуто ситуацію стану та перспектив погашення заборгованості із заробітної плати та завдання, які стоять перед галузевими департаментами та управліннями облдержадміністрації у вирішенні зазначеної проблеми.
За результатами наради дані протокольні доручення, спрямовані на виконання завдань Уряду України щодо погашення зарплатних боргів працівникам підприємств, установ та організацій області незалежно від форм власності.
Департаментом у 2014 році направлені звернення до обласної прокуратури та прокуратур міст і районів області для розв’язання проблем погашення зарплатних боргів та вжиття заходів прокурорського реагування щодо підприємств: ВАТ БК „Букрос”, ПАТ „Комсомольське АТП №15347”, ТОВ „Яромир-Агро”.
Щодекадний моніторинг стану погашення зарплатних боргів та виплати поточної заробітної плати на підприємствах, установах та організаціях, який здійснюється в системі соціального захисту населення, дає можливість відслідковувати ситуацію з виплатою заробітної плати по кожному підприємству, виявляти загрози можливого виникнення заборгованості, оперативно вживати упереджувальних заходів щодо недопущення збільшення та виникнення зарплатних боргів.
За зверненнями органів соціального захисту населення Територіальною державною інспекцією з питань праці у Полтавській області у січні-лютому 2014 року здійснено 19 перевірок на підприємствах-боржниках із виплати заробітної плати.
За невиконання законних вимог державних інспекторів праці на керівників підприємств-боржників складено 6 протоколів і винесено постанови про накладення штрафів на загальну суму 7,7 тис.грн.
За порушення вимог законодавства про працю на керівників порушників складено та передано до суду 15 протоколів про адміністративні правопорушення, по протоколах 2013 року судами винесено 6 рішень, в тому числі 3 - про накладення штрафних санкцій на суму 1,5 тис.грн.
До правоохоронних органів направлено 7 матеріалів перевірок по підприємствах-боржниках для вирішення питання щодо притягнення керівників підприємств до кримінальної відповідальності. За матеріалами, направленими державними інспекторами праці, прокуратурою внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань по 4 підприємствах-боржниках. Внесено 9 подань для притягнення осіб, винних у скоєнні правопорушень, до дисциплінарної відповідальності.
На початку 2014 року досягнуто домовленостей з Головним управлінням Міндоходів у Полтавській області щодо щомісячного надання територіальними органами Міндоходів інформації про суми заборгованості із заробітної плати, відображеній у звітах платників податків, в розрізі підприємств-боржників міськ(рай)управлінням праці та соціального захисту населення. Вважаємо за необхідне запровадити щомісячне проведення звірки з статистичними даними та оперативний розгляд ситуації на проблемних підприємствах, що не звітуються до органів статистики, на засіданнях тимчасових комісій.
Однак, незважаючи на заходи, які вживаються на місцях у вирішенні питань погашення зарплатних боргів та своєчасності виплати поточної заробітної плати, необхідно звернути увагу на недостатню результативність роботи тимчасових комісій з питань погашення заборгованості із заробітної плати. В окремих випадках допускається формальний підхід до роботи комісій: протокольні рішення комісій не конкретні, не завжди здійснюється контроль за їх виконанням.
Заступник
директора Департаменту Л.Г.Новосад
|