|| Реформування пенсійної системи || |
|
|
Кабінетом Міністрів України винесено на всенародне обговорення проект Закону України від 13.12.2010 №7455 «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи».
Пропоновані зміни до пенсійної системи, безумовно, є і будуть предметом активного і зацікавленого обговорення.
Весь січень і лютий будуть проводитися зустрічі з професіоналами, з людьми, з представниками різних категорій і професій.
Пенсійна реформа націлена на середню і довгострокову перспективу. Її основна мета - підвищити пенсії, і зробити ці пенсії гідними.
Основним питанням пенсійної реформи є зміна співвідношення працюючих і пенсіонерів, щоб допомогти пенсіонерам, забезпечити їм більш високу пенсію в умовах солідарної пенсійної системи.
Жодні зміни в пенсійному законодавстві не торкаються тих пенсіонерів, кому пенсії вже були призначені. Всі категорії пенсіонерів будуть отримувати ті виплати, які вони й отримували.
Також пенсійна реформа не передбачає обмеження пенсій для працюючих пенсіонерів. Всі працюючі пенсіонери, практично не відчують жодних змін.
Нинішні пенсії не зменшуватимуться, але новонараховані не перевищуватимуть 12 прожиткових мінімумів. Максимальний розмір пенсії в Україні, який на сьогоднішній день не обмежений, становитиме 12 прожиткових мінімумів, відразу після того, як буде ухвалено закон.
Нинішні максимальні пенсії, які люди отримують, залишаться, але після прийнятого закону вони не індексуватимуться.
Разом з тим обмеження стосуватиметься лише тих категорій працюючих громадян, які отримують спеціальні пенсії, це держслужбовці та ще 10 категорій, які прирівняні до них. Йдеться про те, що ці категорії людей зможуть отримувати під час продовження своєї роботи пенсію на рівні з іншими: тобто, розмір їхніх пенсійних виплат буде дорівнювати 50% заробітку, тобто у розмірі трудової пенсії, а не 80 %, як зараз.
Для спеціальних пенсій також буде знижено максимальний відсоток для визначення розміру пенсії (коефіцієнт заміщення) з 90 до 80 %.
Для працівників бюджетної сфери при виході на пенсію передбачені додаткові стимули. Коли людина відпрацює повний стаж і буде виходити на пенсію - це стосується вчителів, лікарів і працівників культури - одноразово вона отримає допомогу у розмірі 10 нарахованих пенсій.
Крім того, законопроектом збережено право на пенсію за вислугу років, тобто за наявності 25 років спеціального стажу призначається пенсія незалежно від віку.
Законопроектом передбачено вирівнювання пенсійного віку для жінок і чоловіків (поступово, з кроком 0,5 року за рік протягом 10 років). Відповідно передбачається поетапне підвищення пенсійного віку для жінок з 55 до 60
Однак, як компенсатор на підвищення віку, пенсія жінок буде збільшуватися на 2,5 % за кожні півроку. Тобто за 10 років розмір пенсії може зрости максимально на 25%.
Для чоловіків збільшення віку виходу на пенсію торкнеться держслужбовців - з 2013 року він збільшиться з 60 до 62 років. Інші, як і зараз, будуть іти на пенсію в 60 років.
Слід відмітити, що пенсійний вік, що діє сьогодні в Україні, був встановлений ще в СРСР у 1929 році. За статистичними даними в Україні чоловіки, вийшовши на пенсію, живуть в середньому 14 років, жінки - в середньому 25 років. При цьому мінімальна пенсія у чоловіків становить в середньому 1300 грн, у жінок - 850 грн.
Законопроектом також пропонується підвищити нормативну тривалість страхового стажу для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі з 20 років для жінок і 25 років для чоловіків, до, відповідно, 30 і 35 років для новопризначених пенсій.
Доплата за понаднормовий стаж роботи встановлюється у розмірі 1 відсотка основного розміру пенсії, але не більше 1 відсотка мінімального розміру пенсії за віком.
При обчисленні спеціальних пенсій на сьогодні відсутнє таке поняття як „доплата за понаднормовий стаж”. Ця норма залишається і після 1 січня 2011 р.
Вартість одного року стажу становить 1,35 відсотка.
Механізм перерахунку пенсій для працюючих пенсіонерів збережено.
Пенсіонер, який після призначення пенсії продовжував працювати, через два роки матиме право на черговий перерахунок.
Для обчислення пенсії передбачається враховувати заробітну плату лише за даними системи персоніфікованого обліку.
Це дасть можливість позбавити майбутніх пенсіонерів пошуку старих архівів та ліквідованих підприємств.
В той же час передбачається залишити старий порядок для тих, хто за період з 2000 року не набув достатнього страхового стажу.
Для обчислення пенсії враховуватиметься заробітна плата за весь період за даними персоніфікації. При цьому передбачається зберегти нині існуючі правила „оптимізації” заробітку і навіть деяким чином розширити їх.
На сьогодні понад 2/3 пенсіонерів отримують пенсію менше, ніж 1 тис. грн. Людина, яка має лише 5 років трудового стажу, вона уже претендує на пенсію не менше прожиткового мінімуму. І людина, яка пропрацювала 30-40 років, отримує не набагато більше. Ця соціальна несправедливість також має бути усунена. У проекті закону передбачено: для того, щоб претендувати на мінімальну пенсію, треба мати страхового стажу не менше 15 років. На сьогоднішній день мінімальний стаж для отримання соціальної пенсії по віку (50 % мінімальної пенсії) становить лише 5 років.
Ті ж люди, які не матимуть достатнього стажу, зможуть претендувати на соціальні виплати через органи соціального захисту населення.
Реалізація зазначених заходів дозволить скоротити видатки Пенсійного фонду України та зменшити дефіцит його бюджету.
Збалансування бюджету Пенсійного фонду та реформування солідарної пенсійної системи надасть змогу забезпечити можливість ліквідувати існуючі проблеми - забезпечити стовідсоткову виплату пенсій із солідарної системи та ліквідувати диспропорції у розмірах пенсій призначених у різні роки.
При Головному управлінні праці та соціального захисту населення працює безкоштовна «гаряча лінія»: 0800500620, на яку можна звернути з актуальних питань пенсійного реформування, а також надати свої пропозиції з зазначеного питання.
|
|