Офіційний веб-сайт
  Департамент праці та соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Архів новин

 
Департамент соціального захисту населення інформує: до уваги внутрішньо переміщених осіб!

   З 1 січня 2023 року нарахування допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам буде продовжено АВТОМАТИЧНО, без необхідності додаткових звернень до уповноважених органів та подання додаткових документів.
   Згідно із Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (Постанова КМУ від 20.03.2022 №332 (зі змінами), внутрішньо переміщеним особам передбачено надання допомоги на проживання, незалежно від матеріального стану переміщених осіб у розмірі:
   • для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 гривень на місяць;
   • для інших осіб – 2000 гривень на місяць.
   Категорії осіб, які мають право отримувати щомісячну державну допомогу на проживання:
    які перемістилися з території, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих;
    у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали до 20 травня 2022 року заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (Портал Дія) або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.
   Для отримання виплати, особа має отримати статус внутрішньо переміщеної особи, який підтверджено відповідною довідкою. Для зручності, поширюємо Дайджести Департаменту щодо покрокових дій особи для отримання статусу ВПО та допомоги на проживання для тих, кому її ще не призначено.
   НАГАДУЄМО, існує ряд обставин, про які внутрішньо переміщена особа повинна повідомляти органи соціального захисту населення, а саме:
   - щодо повернення до покинутого постійного місця проживання не пізніш як за три дні до від’їзду або протягом трьох днів після повернення до покинутого постійного місця проживання;
   - про зміну місця проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання (змінити адресу місця проживання/перебування можна самостійно через Портал Дія).
  
   Важливо! Внутрішньо переміщені особи, які повернулися на постійне місце проживання, але мають зруйноване житло, продовжуватимуть отримувати щомісячну державну допомогу на проживання.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення розробив першу в Україні обласну комплексну програму підтримки внутрішньо переміщених осіб, яку прийнято на 2023-2024 рр.

   Дотримання прав та свобод внутрішньо переміщених осіб, а також забезпечення їх нагальних потреб не сходить з порядку денного роботи Департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації, адже саме сфера соціального захисту прийняла на себе першу хвилю кризових явищ, що принесла війна.
   Беручи до уваги, що Полтавщина входить в число областей, які прийняли найбільшу кількість переселенців, чисельність яких зберігається на рівні 200 тис. осіб, до ключових завдань по облатуванню тимчасового прихистку, охопленню державними соціальними гарантіями та допомогами, наданню соціальних та реабілітаційних послуг та вирішенню поточних проблемних моментів щодо забезпечення базових потреб ВПО додались нові виклики, які продиктовані вимогами часу.
   Відтак, беручи до уваги, що в більшості випадків громадяни, які перемістились з інших регіонів країни, втратили домівки, роботу, з об’єктивних причин не мають змоги повернутись до звичного життя та розглядають громади Полтавської області як місце для подальшого проживання, постає завдання сприяти максимальній інтеграції внутрішньо переміщених осіб та відпрацювання механічну підтримки в довготривалій перспективі.
   З метою забезпечення комплексного підходу та системної роботи, Департаментом соціального захисту населення облвійськадміністрації розроблена перша в Україні обласна Комплексна програма підтримки внутрішньо перемішених осіб на 2023-2024 року.
   Програма ґрунтується на проведеній аналітичній роботі щодо визначення ключових потреб внутрішньо переміщених осіб та складних ситуацій, які потребують нагального вирішення на рівні області та територіальних громад та передбачає 2 ключові напрямки із соціального захисту та економічної підтримки перемішених осіб.
   Заходи програми будуть реалізовуватись в рамках наступним тематичних розділів:
    Забезпечення працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на території Полтавської області;
    Реалізація житлових та майнових прав внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на території Полтавської області;
    Заходи щодо соціального захисту внутрішньо переміщених осіб;
    Освітні та культурно-просвітницькі заходи для внутрішньо переміщених осіб.
   На засіданні двадцятої позачергової сесії Полтавської обласної ради, яке відбулось 23 грудня 2022 року, депутатами обласної ради прийнято Комплексну програми підтримки внутрішньо переміщених осіб із запланованим обсягом фінансування з обласного бюджету на 166 млн.грн.
   До виконання заходів залучені як структурні підрозділи облвійськадміністрації, так і територіальні громади області, що дозволить оперативно вирішувати поточні завдання та реагувати на потреби внутрішньо переміщених осіб.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення інформує: Комплексна програма соціального захисту населення продовжена на 2023 рік з новими напрямками та доповненнями

   На засіданні двадцятої позачергової сесії Полтавської обласної ради, яке відбулось 23 грудня 2022 року, депутатами обласної ради підтримано подальшу реалізацію Комплексної програми соціального захисту населення Полтавської області на 2023 рік зі змінами та доповненнями, розробником та виконавцем якої є Департамент соціального захисту населення Полтавської облвійськадміністрації.
   Відтак, вже не один рік поспіль в області застосовується комплексний підхід до впровадження засад державної політики соціального захисту на регіональному рівні шляхом реалізації Обласної програми, яка є системним та послідовним інструментом по забезпеченню потреб населення в соціальних гарантіях та послугах.
   Головною характерною рисою Програми є те, що вона не дублює, а гармонійно доповнює та розширює державні програми підтримки та дозволяє охопити соціальним захистом понад 36 тисяч мешканців області з числа 11 пільгових категорій в рамках в рамках своїх 33 напрямів.
   У постійному фокусі й надалі залишаються завдання щодо соціальної підтримки сімей Захисників та Захисниць України, сімей ліквідаторів та постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи та інших уразливих категорій громадян. Всі виплати проведено 100% від звернень громадян та за наявності технічної можливості без необхідності звернення на наявних інформації в базах даних.
   У липні 2022 року, з метою реагування на виклики військового стану та потреби населення, Комплексну Програму доповнено важливими напрямками та розширено категорії отримувачів матеріальної допомоги, на які спрямовано понад 22 млн. грн (детальна інформація викладена в інфографіці).
   На 2023 рік запланований обсяг фінансування з обласного бюджету становить 65,4 млн.грн, що дозволить продовжити реалізацію успішно напрацьованих механізмів соціального захисту населення та охопити нові завдання.
   Починаючи з 2023 року сім’ї внутрішньо переміщених осіб, у складі яких є діти з інвалідністю матимуть змогу отримати щорічну разову грошову допомогу за кошти обласного бюджету.
   Також на наступний рік збільшено розміри грошових допомог уразливих категорій а саме:
   - допомогу на лікування онкохворим дітям становить до 100 тис. грн (було до 50 тис.грн);
   - допомогу на лікування дорослим громадянам – до 20 тис.грн (було до 10 тис.грн);
   - допомогу особам, які опинились в складних життєвих обставинах – до 10 тис.грн (було до 5 тис.грн);
   - розмір щорічних разових допомог для пільгових категорій встановлено на рівні 4 тис.грн (було 3 тис.грн).
   На сьогодні Комплексна програма соціального захисту населення Полтавської області є найбільш повним та універсальним інструментом забезпечення місцевих соціальних гарантій.
   Департамент соціального захисту населення в подальшому буде підтримувати співробітництво з громадськими організаціями, які опікуються питаннями ветеранів, осіб з інвалідністю та уразливих категорій населення з метою напрацювання додаткових механізмів підтримки осіб, які опинились в складних життєвих обставинах.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення поширює важливу інформацію для одержувачів житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг.

   Надання житлових субсидій та пільг з оплати житлово-комунальних послуг є одним із дієвих механізмів підтримки населення під час оплати житлово-комунальних послуг.
   Департаментом соціального захисту населення облвійськадміністрації скоординовано роботу управлінь соціального захисту населення області з метою проведення своєчасних розрахунків розміру житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг за грудень 2022 року.
   До 15 грудня в повному обсязі забезпечено проведення розрахунків житлових субсидій та пільг по кожному домогосподарству з урахуванням встановлених соціальних нормативів та діючих тарифів на житлово-комунальні послуги.
   За грудень 2022 року житлові субсидії нараховано 126,8 тис. сімей на загальну суму 219,1 млн. грн, пільги – 56,5 тис. пільговиків на загальну суму 84,3 млн грн.
  
   Нагадуємо! Відповідно до змін в законодавстві, органам Пенсійного фонду України передано наступні функції:
    з 1 грудня 2022 року - з прийому громадян щодо призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, їх призначення за новими зверненнями та взяття на облік пільгових категорій громадян до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (ЄДАРП);
    з 1 січня 2023 року - з нарахування житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, як за новими зверненнями, так і по діючим особовим справам.
  
   Документи на призначення житлових субсидій, пільг з оплати житлово-комунальних послуг та взяття на облік пільговиків до ЄДАРП можливо подати через:
   - сервісні центри Пенсійного фонду України незалежно від місця проживання (перелік сервісних-центрів із зазначенням адрес та телефонів публікуємо надається у вигляді інфографіки).
   - уповноважену особу відповідної територіальної громади;
   - центри надання адміністративних послуг;
   - в місті Полтава - управління соціального захисту населення.
  
   Крім того, документи можна подати дистанційно:
   - направити поштою до сервісного центру Пенсійного фонду України;
   - через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України;
   - мобільний додаток Пенсійного фонду України;
   - засобами Порталу Дія.
  
   Водночас нагадуємо, що органами соціального захисту населення області продовжується постійна системна робота щодо встановлення громадянам пільгових статусів (особам з інвалідністю внаслідок війни, членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників і Захисниць України, іншим) надання інших 25 видів пільг окремим категоріям громадян.
   Прийом громадян з питань встановлення пільгових статусів продовжують проводити територіальні управління соціального захисту населення.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення нагадує щодо змін в законодавстві щодо виплат державних соціальних допомог та пільг

   Забезпечення своєчасного призначення та виплати державних соціальних допомог мешканцям області перебуває на постійному контролі Департаменту соціального захисту населення, адже завдяки системній роботі органів соціального захисту населення близько 120 тисяч сімей області вчасно та в повному обсязі щомісяця отримую державну грошову допомогу.
   ВАЖЛИВО!
   Відповідно до змін чинного законодавства з 1 січня 2023 року, автоматична виплата державних допомог, без звернення громадян, у період воєнного стану продовжується лише особам, які проживають на території територіальних громад, де ведуться воєнні (бойові) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
   Тобто для мешканців Полтавської області автоматична виплата державних соціальних допомог проводиться включно до 31 грудня 2022 року.
   Для продовження виплати державних допомог з січня 2023 року такі особи повинні подати нову заяву з пакетом необхідних документів.
   Документи на призначення державних допомог можливо через:
    уповноважену особу відповідної територіальної громади;
    центри надання адміністративних послуг;
    управління соціального захисту населення - в містах обласного значення.
   Прийом документів здійснюється щодення з понеділка по п’ятницю, відповідно до графіку робочого часу.
   Заявник повинен при собі мати: паспорт, довідку про присвоєння ідентифікаційного коду та інші документи, необхідні для призначення визначеного виду допомоги.
   Заява та декларація заповнюється безпосередньо в органі, який обрано для звернення за призначенням допомоги.
  
   Згідно норм діючого законодавства, зокрема, державна соціальна допомога малозабезпеченим сімʼям, допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця звернення. Тобто, щоб не втратити право на продовження виплати допомоги з січня, документи на розгляд повинні бути надані до кінця січня.
   Звертаємо увагу! Для одержувачів державних допомог, якими вже подано заяву з необхідним пакетом документів на призначення (продовження виплати) державних допомог або термін призначеної виплати ще не закінчився, звертатись додатково не потрібно – виплата допомог буде продовжена на термін визначений діючим законодавством Консультацію можна отримати за телефоном гарячої лінії з питань соціального захисту за телефоном: 0800500620.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення інформує: Благодійний фонд Let’s Help підтримав гуманітарною допомогою осіб похилого віку, які обслуговуються в стаціонарних відділеннях тергромад

   Державна політика соціального захисту визначає одним із своїх орієнтирів забезпечення надання якісних соціальних послуг уразливим категоріям населення, а зокрема особам з інвалідністю та особам похилого віку, які за станом свого здоров’я не здатні до самообслуговування.
   Відтак в області запроваджена дієва практика функціонування відділень стаціонарного догляду при центрах надання соцпослуг та територіальних центрах соціального обслуговування громад. На сьогодні на Полтавщині 11 таких відділень надали послуги майже 190 особами, з яких 50 - мають статус внутрішньо переміщених осіб.
   Безумовно, наслідки військової агресії та кризова ситуація в енергетичному секторі не оминули й надавачів соціальних послуг, тому залучення додаткових джерел підтримки завжди у фокусі завдань Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОВА.
   На сьогодні область має ряд партнерських організацій та проектів, які готові надати допомогу уразливим категоріям населення та підтримати спроможність територіальних громад надавати якісні соціальні послуги.
   Відтак, завдяки підтримці Благодійного Фонду Lets Help стаціонарні відділення терцентрів та центрів надання соцпослуг 6 громад (Решетилівська, Пирятинська, Градизька, Диканська, Семенівська та Комишнянська громади) отримали набори засобів гігієни для забезпечення потреб осіб, що перебувають у них на обслуговуванні. Відділенню стаціонарного догляду та постійного проживання терцентру Диканської селищної ради, окрім засобів гігієни, Фонд надав продуктові набори, допоміжні засоби реабілітації (ходунки, крісло-коляска), морозильну камеру.
   Окрема вдячність БФ Lets Help за газолінові генератори, які передано відділенням стацдогляду центрів Комишнянської, Диканської та Градизької територіальних громад. Користуючись нагодою, висловлюємо вдячність Благодійному Фонду Lets Help за надану підтримку та увагу до Полтавської області.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
В Департаменті соціального захисту населення відбулась зустріч з представниками громадських організацій, які опікуються питаннями постраждалих від Чорнобильської катастрофи

  
   Щороку 14 грудня вшановують учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, адже цей день у трагічному 1986 року став переломним у боротьбі з катастрофою, бо є датою завершення спорудження захисного саркофага над зруйнованим енергоблоком.
   Забезпечення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи знаходиться на постійному контролі в Департаменті соціального захисту населення, бо на сьогодні в області майже 19 тисяч осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, потерпілих від катастрофи та дружин померлих учасників ліквідації мають відповідний пільговий статус.
   13 грудня відбулась традиційна робоча зустріч Директора Департаменту соцзахисту населення Полтавської облвійськадміністрації Людмили Корнієнко з активом громадських організацій, до якої також долучились представники Департаменту охорони здоров’я полтавської ОВА та Пенсійного фонду України.
   Людмила Василівна прозвітувала про реалізацію заходів державної та обласної програм, спрямованих на соціальний захист осіб, постраждалих в наслідок аварії на ЧАЕС.
   Відтак, забезпечено 100% охоплення санаторно-курортним лікуванням всіх громадян (632 особи) з відповідним пільговим статусом, які виявили бажання його отримати в рамках державної програми. На це було спрямовано 5,4 млн.грн коштів державного бюджету.
   Понад 1,7 тисяч осіб отримали безоплатне забезпечення рецептурними ліками та зубопротезуванням на загальну суму 4,3 млн. грн за кошти обласного бюджету в рамках Комплексної програми соціального захисту населення. Дружинам померлих учасників ліквідації наслідків аварії (1664 особи) та дітям, які отримали інвалідність внаслідок аварії (12 осіб) з обласного бюджету виплачено щорічну адресну допомогу на суму понад 5 млн.грн.
   В ході обговорення учасниками окреслено ряд проблемних питань, які потребують врегулювання, в тому числі на законодавчому рівні, а також обговорено подальшу взаємодію державного та громадського секторів щодо забезпечення соцзахисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з метою ефективного впровадження засад державної соціальної політики на обласному рівні.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Представники Департаменту соцзахисту населення взяли участь у тренінгу з питань гендерної політики

  
   Здійснення заходів та гарантування рівних прав, свобод і можливостей для жінок і чоловіків, утвердження гендерної демократії та формування гендерної культури в суспільстві – основні вектори Державної гендерної політики України.
   Зазвичай, коли говорять про гендер, насамперед, мають на увазі очікування суспільства по відношенню до соціальних ролей, які чоловіки та жінки мають виконувати.
  Натомість потреби сучасного сьогодення мають за мету забезпечення гендерної рівності, яка закріплена Конституцією України та Стамбульською конвенцією, що ратифікована Законом України від 20.06.2022 № 2319-IX.
   Тож питання забезпечення гендерної рівності – це норми, стандарти та заходи, які охоплюють безліч пріоритетних напрямів державної політики соціального захисту.
   12-13 грудня представники Департаменту соціального захисту населення та Полтавського обласного центру соціальних служб взяли участь у Тренінгу з локалізації Національного плану дій з виконання резолюції Ради безпеки ООН 1325 «Жінки.Мир.Безпека».
   В рамках інтерактивного заходу учасники опрацювали: актуальні завдання органів влади та місцевого самоврядування у сфері формування та реалізації державної гендерної політики; виклики та загрози для різних цільових груп, які виникли внаслідок військової агресії; положення, стандарти та алгоритми міжсекторальної взаємодії щодо реалізації національного Плану дій 1325, а також пропозицій до проєкту Локального плану дій 1325 та створення гендерно-чутливих на місцевому рівні.
   За результатами навчання учасники отримали відповідні сертифікати.
   Захід проведено в рамках проєктів Пакту: «Жінки України: залучені, спроможні, незламні», що фінансується Урядом Канади та «Жіноче лідерство: на шляху відновлення України», що впроваджується за підтримки Уряду Великої Британії.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення до Дня ліквідатора поширює Дайджест щодо забезпечення підтримки громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи

  

   Відповідно до Указу Президента України від 2006 року, 14 грудня вшановують учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - дата нагадує суспільству про подвиг людей, які віддали свої життя та здоров'я заради спасіння нашої країни й світу від страшної техногенної аварії, наслідки якої ще багато років будуть нагадувати про себе.
   Для органів соціального захисту населення забезпечення соціальної захищеності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є одним із пріоритетів щоденної діяльності та уваги. З цією метою в області успішно реалізуються державні та обласні програми, заходи яких в першу чергу спрямовані на всебічну соціальну підтримку учасників ліквідації наслідків аварії, осіб та дітей, які постраждали від катастрофи та отримали інвалідність.
   Підводячи підсумки 2022 року за даним напрямком роботи Департаментом підготовлено інформаційний Дайджест з ключовими показниками соцзахисту осіб, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС.
   Водночас, враховуючи безумовну важливість забезпечення інтересів цієї пільгової категорії, завдяки системній роботі органів соціального захисту населення, рівень соціальної підтримки у 2023 році буде посилено за рахунок розширення та доповнення обласної Комплексної програми соціального захисту населення.
   Користуючись нагодою, хочемо висловити слова вдячності всім учасникам ліквідації наслідків найбільшої техногенної катастрофи ХХ століття. Зичимо Вам здоров’я, миру та злагоди вашим родинам.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення поширює важливу інформацію для внутрішньо переміщених осіб

  

   За інформацією ДП «ІОЦ Мінсоцполітики України», в сервіс «Дія» додано дві електронні послуги для внутрішньо переміщених осіб:
    зміна місця проживання ВПО;
    скасування статусу ВПО.
  
   Цю опцію забезпечено в рамках співпраці Міністерства соціальної політики України та Міністерства цифрової трансформації України за підтримки «Проєкту підтримки Дія», який впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні за підтримки Швеції.
  
   В разі зміни місця фактичного перебування, особа, яка має статус ВПО може легко перейти на обслуговування від одного до іншого органу соцзахисту, ввівши відповідну інформацію через портал «Дія».
  
   Як змінити адресу реєстрації ВПО в Дії:
   1. Натисніть на меню своєї довідки ВПО в застосунку.
   2. Оберіть “Змінити адресу фактичного проживання”.
   3. Перегляньте опис послуги і натисніть “Почати”.
   4. Укажіть адресу свого поточного місця перебування.
   5. Підтвердіть своє місце перебування за допомогою геолокації (це підтвердження на один раз).
   6. Направити заяву на розгляд.
   5. Ваша заява буде опрацьована протягом 15 хвилин.
   6. Ви отримаєте сповіщення про її опрацювання. Після цього дані зміняться у вашій довідці в Дії.
   Важливо! Змінити місце реєстрації ВПО можуть ті переселенці, які мають довідку ВПО в Дії. Для цього необхідно фізично перебувати на місці нової прописки, щоб підтвердити геолокацію.
  
   Як знятись з обліку ВПО в Дії:
   1. Натисніть на меню своєї довідки ВПО в застосунку.
   2. Оберіть Скасувати статус ВПО.
   3. Перегляньте опис послуги і натисніть Почати.
   4. Направити заяву на розгляд.
   5. Ваша заява буде опрацьована протягом 15 хвилин.
   6. Ви отримаєте сповіщення про її опрацювання. Після цього довідка ВПО зникне з вашої Дії.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення поширює інформацію щодо Платформа соціальної освіти в Мінсоцполітики

  

   За інформацією Міністерство соціальної політики України в рамках реалізації проєкту Уряду Канади “Супровід урядових реформ в Україні” (SURGe) розпочав робочу спеціалізований сайт «Платформа соціальної освіти» socialacademy.gov.ua.
   Платформа сприятиме системному навчанню та підвищенню професійної кваліфікації представників органів місцевого самоврядування, надавачів соціальних послуг та організацій, які працюють у соціальній сфері.
   Сайт створений з метою надання підтримки територіальним громадам у посиленні їх діяльності в сфері розвитку соціальних послуг, захисту прав дитини та організації інших програм підтримки населення.
   Вже зараз на платформі доступні навчальні курси: «Організація соціальних послуг в територіальній громаді», «Надання соціальних послуг екстрено (кризово)», «Денний догляд дітей з інвалідністю : стандарт надання послуг».
   Онлайн-доступ до матеріалів допоможе організувати навчання у будь-який зручний час та в будь-якому місці. У разі успішного засвоєння нових знань і навиків, після проходження онлайн-курсів, учасники навчання отримають сертифікати Міністерства соціальної політики України.
   Навчальна платформа дозволить покращити якість соціальних послуг, які надаються в громадах.
   Онлайн-майданчик також буде корисним і для звичайних громадян, щоб дізнаватися, на яку соціальну підтримку вони мають право, що таке соціальні послуги та як вони надаються.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення поширює важливу інформацію щодо виплат державних соціальних допомог та пільг

  

   Забезпечення своєчасного призначення та виплати державних соціальних допомог мешканцям області перебуває на постійному контролі Департаменту соціального захисту населення, адже завдяки системній роботі органів соціального захисту населення близько 120 тисяч сімей області вчасно та в повному обсязі щомісяця отримую державну грошову допомогу.
   Враховуючи дію воєнного стану в країні, та відповідно до Постанови КМУ від 22.03.2022 № 214 для 15 тис. сімей, які з будь-яких причин не мали змогу звернутися за призначенням державних допомог на новий термін, управліннями соцзахисту населення забезпечено автоматичне продовження їх виплати.
   Види державних допомог, призначення яких було автоматично пролонговано:
   державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімʼям;
   допомоги на дітей одиноким матерям; допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
   допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулнозалежнии), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму. потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність;
   щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею;
   тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
   тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплат;
   державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю; державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам інвалідністю.
   Звертаємо увагу отримувачів державних допомог та пільг на зміни у чинному законодавства (постанова КМУ від 15.11.2022 № 1320). Рішенням Уряду уточнено особливості надання державних соціальних допомог та пільг на період введення воєнного стану.
   ВАЖЛИВО! 3 1 січня 2023 року, автоматична виплата державних допомог, без звернення громадян, у період воєнного стану продовжується лише особам, які проживають на території територіальних громад, де ведуться воєнні (бойові) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
   Іншим особам виплата державних соціальних допомог, які продовжено автоматично без звернення громадян, проводиться до 31 грудня 2022 р. (включно).
   Зазначені зміни також стосуються одержувачів пільг, у яких термін отримання пільг закінчився під час воєнного стану.
   Це пільговики, у яких закінчився термін дії посвідчення, що дає право на пільги, а також пільговики, яким право на пільги визначається з урахуванням доходів і якими не надано інформації про доходи працездатних членів сімʼї для визначення такого права на наступний період (зокрема, учасники війни, багатодітні сімʼї, особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені до категорії 3, інші категорії пільговиків).
   Для продовження виплати державних допомог та пільг з січня 2023 року такі особи повинні подати нову заяву з необхідним пакетом документів.
   Згідно норм діючого законодавства, зокрема, державна соціальна допомога малозабезпеченим сімʼям, допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця звернення.
   Звертаємо увагу! Для одержувачів державних допомог та пільг, якими вже подано заяву з необхідним пакетом документів на призначення (продовження виплати) державних допомог або пільг НІЧОГО НЕ ЗМІНИТЬСЯ. Таким особам звертатись додатково не потрібно, виплата допомог буде продовжена на термін визначений діючим законодавством. Документи на призначення державних допомог можливо подати через:
   уповноважену особу відповідної територіальної громади;
   центри надання адміністративних послуг;
   управління соціального захисту населення - в містах обласного значення.
  
   Для оновлення документів, необхідних для продовження з 1 січня 2023 р. надання пільг та проведення їх перерахунку необхідно звертатися до сервісних центрів Пенсійного фонду України, які здійснюють прийом документів за екстериторіальним принципом, тобто незалежно від місця проживання.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення інформує: в області тривають заходи в рамках акції «16 днів проти насильства»

  

   Акція «16 днів проти насильства» - це низка щорічних заходів, які проходять по всьому світу з 25 листопада по 10 грудня з метою привернення уваги до важливості запобігання та протидії домашньому насильству та торгівлі людьми, а також активізація діяльності державних установ, громадських організацій заради захисту прав людини.
   Відтак, в рамках акції, відбувся круглий-стіл представників органів влади, Уповноваженого Верховної ради України з прав людини, правоохоронних органів, громадських та правозахисних організацій, які здійснюють свою діяльність у сфері протидії домашнього насильства.
   За інформацією ГУ Нацполіції в Полтавській області з початку року на гарячу лінію 102 надійшло Понад 12 тисяч повідомлень про домашнє насильство на території Полтавщини, з яких задокументовані як адміністративні правопорушень понад 3 тисячі випадків та винесено близько 1600 термінових заборонних приписів стосовно кривдників.
   Все це в черговий раз підкреслює, що проблема домашнього насильства – це не міф і не примара, це явище, яке може «причаїться» в сусідній оселі та паразитувати навіть в благополучній родини.
   Яку допомогу можуть отримати постраждалі? Що чекає на кривдника? Як удосконалити механізм співпраці усіх структур, що працюють у сфері протидії домашньому насильству? – все це було обговорено учасниками круглого столу.
   Відтак на сьогодні в області, у тісній взаємодії з органами соціального захисту населення, територіальними громадами та правоохоронними органами , діє мережа спеціалізованих служб підтримки осіб постраждалих від гендернозумовленого насильства, до якої входять 2 притулки, 5 денних центрів з кризовою кімнатою, 5 консультативних служб, 37 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги, з яких 4 діють за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA).
   Також в метою проведення широкої роз’яснювальної роботи серед молоді, 02 грудня з нагоди Міжнародного дня боротьби за скасування рабства відбулась зустріч зі студентами Полтавського державного аграрного університету та внутрішньо переміщеними особами, які проживають на базі ПДАУ.
   Представники Департаменту соцзахисту населення та ГУ Національної поліції у Полтавській області розповіли присутнім про сучасні форми рабства, а саме: торгівлю людьми; залучення дітей до збройних конфліктів та примусової праці; сексуальну експлуатацію та шлюб за примусом тощо, а також поінформували про те, як убезпечити себе від подібних випадків та куди канали зв’язку для отримання допомоги.
   Якщо:
    Вас силою примушували працювати;
    Вам не виплатили обіцяної заробітної плати;
    у Вас відібрали паспорт чи інші документи;
    Вас насильно утримували, контролювали;
    Вам погрожували, шантажували;
    Вас змушували до жебрацтва;
    Вас втягнули у проституцію, порнобізнес;
    Ви стикнулись з обманом, насильством
   ВИ СТАЛИ ЖЕРТВОЮ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ.
   В такому випадку необхідно звернутися за місцем перебування до місцевої держадміністрації та правоохоронних органів або зателефонувати на цілодобову „гарячу лінію” за телефонним номером 15-47.
  


  Департамент
соціального захисту населення
Полтавської ОВА

  


 
Департамент соцзахисту населення інформує: виплата державних соціальних допомог у грудні 2022 року

  

   Завдяки системній роботі органів соцзахисту області для понад 81,8 тисяч мешканців Полтавщини забезпечено своєчасне нарахування державних соціальних допомог на загальну суму 180,2 млн. грн., а саме:
    щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею;
    державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, допомоги при народженні дитини, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги при усиновленні дитини, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, яким не встановлено інвалідності;
    державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
    державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію;
    державної соціальної допомоги на догляд;
    тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
    тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату;
    допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
    щомісячної компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річ. віку;
    державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства;
    державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях;
    оплати послуг патронатного вихователя, виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя;
    відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня”;
    грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка”.
   Виплата допомог буде проведена у спосіб, зазначений одержувачами, а саме:
   • 6-7 грудня 2022 року відбудеться зарахування коштів через банківські установи;
   • з 7 по 25 грудня 2022 року – буде проведено розрахунок через виплатні об’єкти
   АТ «Укрпошта» за місцем проживання одержувачів, згідно графіка доставки

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення інформує: Центри комплексної реабілітації дітей з інвалідністю області отримали підтримку від UNICEF

  

   03 грудня, відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН, визначено Міжнародним днем людей з інвалідністю – дата, яка в черговий раз підкреслює важливість надання державної підтримки, створення належного безбар’єрного середовища та сприяння максимальній інтеграції осіб з інвалідністю в суспільне життя.
   Питання надання соціальних гарантій, доступності соціальних та реабілітаційних послуг особам з інвалідністю, перебуває на постійному контролю Департаменту соціального захисту населення та визначено пріоритетом діяльності обласної системи соцзахисту. Адже на сьогодні на Полтавщині проживає понад 76 тисяч осіб з інвалідністю, з яких 5,3 тисячі - діти.
   Одним із важливих напрямів політики соціального захисту є підвищення якості та доступності реабілітаційних послуг. Від так на Полтавщині діють 5 центрів комплексної реабілітації дітей з інвалідністю, які розташовані в містах Полтава, Кременчук, Миргород, Лубни та Гадяч, а також на базі Шишацької громади працює відділення центру надання соцпослуг «Реабілітаційний центр для дітей з інвалідністю»
   За поточний рік, центри надали послуги з реабілітації для понад 1100 дітей з інвалідністю, з яких майже 100 - з числа внутрішньо переміщених осіб. Враховуючи, що існуюча практика залучення міжнародної допомоги та підтримки неодноразово показала себе як ефективний інструмент розвитку та покращення надання послуг населенню, Департамент завжди «тримає руку на пульсі» щодо можливості отримання такої підтримки.
   Відтак всі 6 закладів комплексної реабілітації дітей з інвалідністю Полтавської області отримали в рамках проєкту «Спільно» від Дитячого Фонду ООН (UNICEF) інституційні бокси з спеціальним спортивним інвентарем, розвитковими та інтерактивними іграми та канцтоварами орієнтовним на потреби дітей з інвалідністю, які отримують послуги в центрах.
   Користуюсь нагодою дякуємо UNICEF та команді проєкту «Спільно» за надану підтримку.
  
   Довідково:
   Проєкт впроваджується в межах «СПІЛЬНО» — програми Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), покликаної об’єднати зусилля з урядом, місцевими органами влади, громадським сектором та бізнес-партнерами, щоби надати мультисекторальну допомогу сім’ям із дітьми.
   Проєкт реалізуються за підтримки Партнерства ООН із захисту прав людей з інвалідністю / UNPRPD, Уряду Японії, Німецької установи для відбудови KFW.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення інформує: з 01 грудня 2022 р. збільшено розміри державних соціальних допомог, які залежать від прожиткового мінімуму.

  

   Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» з 01 грудня 2022 року збільшено розміри прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення:
    на одну особу – 2589 грн;
    для дітей віком до 6 років – 2272 грн;
    для дітей віком від 6 до 18 років – 2833 грн;
    для працездатних осіб – 2 684 грн;
    для осіб, які втратили працездатність – 2 093 грн;
  
   Департаментом соціального захисту населення скоординовано роботу органів соціального захисту населення та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо перерахунку за матеріалами особових справ розмірів наступних видів державних соціальних допомог:
    одиноким матерям;
    малозабезпеченим сім'ям;
    особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю;
    дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів;
    у зв'язку з вагітністю і пологами;
    особам, які досягли пенсійного віку, але не набули права на пенсію;
    на догляд за особами з інвалідністю І чи ІІ гр. внаслідок психічного розладу;
    особам, які доглядають за хворою дитиною;
    особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
    фізичним особам, які надають соціальні послуги (згідно постанови КМУ від 29.04.2004 № 558);
    на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
    дітей-сиріт;
  
   Виплата допомог у збільшеному розмірі буде проведена за основними відомостями грудня у спосіб, визначений одержувачем, тобто через виплатні об'єкти АТ "Укрпошта" або банківські установи.
   Звертатися до управлінь соціального захисту населення та подавати будь-які додаткові документи не потрібно.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення інформує: Пільги з оплати житлово-комунальних послуг – що повинні знати пільгові категорії населення області.

  

   Надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг є одним із дієвих механізмів підтримки населення під час оплати житлово-комунальних послуг.
   Право на державну підтримку у вигляді пільг з оплати житлово-комунальних послуг мають 57 пільгових категорій громадян (зокрема, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники бойових дій, члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, учасники війни та інші пільгові категорії громадян, яким таке право визначено відповідно до законодавства).
   Департаментом соціального захисту населення облвійськадміністрації скоординовано роботу управлінь соціального захисту населення області з метою своєчасного розрахунку розміру пільг на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний сезон.
   Управліннями соціального захисту населення області, без додаткових звернень пільговиків, на підставі проведеної звірки з надавачами житлово-комунальних послуг інформації про послуги, якими користується кожне домогосподарство, соціальні нормативи та діючі тарифи, проведено нарахування пільг з урахуванням встановленої законодавством для відповідної категорії пільгової знижки та кількості членів сім’ї пільговика.
   Нарахування пільг з оплати житлово-комунальних послуг проведено вчасно:
    до 25 жовтні поточного року - з урахуванням послуги опалення відповідно до кількості днів опалювального періоду, визначеного законодавством (з 16 жовтня);
    до 25 листопада – на повний місяць опалювального сезону.
  
   За листопад 2022 року пільги нараховано для 55,7 тисяч пільговиків на загальну суму 73,4 млн грн. Наразі триває підготовча робота для забезпечення нарахування управліннями соцзахисту населення пільг за грудень поточного року у стислі терміни – до 15 грудня.
  
   ВАЖЛИВО! Звертаємо увагу пільговиків на зміни в законодавстві, яке регулює порядок надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг (Постанова КМУ від 16.09.2022 №1041).
   Інформуємо про зміну функціонального органу з прийому громадян (зокрема, щодо зміни адреси проживання, складу сім’ї пільговика, виконавців комунальних послуг, рахунку в уповноваженому банку), призначення пільг за новими зверненнями та взяття на облік до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (ЄДАРП). З 1 грудня 2022 року ці повноваження передано Пенсійному фонду України.
  
   Про які нововведення з 1 грудня 2022 року необхідно знати пільговикам:
  
   1. Прийом документів на призначення пільг з оплати житлово-комунальних послуг та взяття на облік до ЄДАРП незалежно від місця проживання здійснюватимуть сервісні центри Пенсійного фонду України (перелік сервісних-центрів із зазначенням адрес та телефонів публікуємо надається у вигляді інфографіки).
  
   2. Подати необхідний пакет документи для користування пільгами, як і раніше можливо через:
    уповноважену особу відповідної територіальної громади;
    управління соціального захисту населення в містах обласного значення;
    центри надання адміністративних послуг.
  
   3. Документи також можна подати дистанційно:
    направити поштою до сервісного центру Пенсійного фонду України (перелік адрес, яких зазначено в інфографіці);
    через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України;
    мобільний додаток Пенсійного фонду України;
    засобами Порталу Дія.
  
   З 1 січня 2023 року весь процес щодо надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг (прийом громадян, взяття на облік в ЄДАРП, нарахування і виплата пільг) здійснюватимуть органи Пенсійного фонду України.
   Для забезпечення подальшого безперебійного процесу надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг через органи Пенсійного фонду України уся інформація, сформована управліннями соціального захисту населення в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, буде передана Пенсійному фонду України, без необхідності додаткового звернення пільговиків.
    Одночасно зауважуємо, що органами соціального захисту населення області продовжується постійна системна робота щодо встановлення громадянам пільгових статусів (особам з інвалідністю внаслідок війни, членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників і Захисниць України, іншим) з метою реалізації права пільгових категорій населення на соціальні гарантії, передбачені як на державному, так і місцевому рівнях.
   Крім того, управліннями соціального захисту населення забезпечується надання інших 25 видів пільг окремим категоріям громадян, які визначені понад 40 законодавчими актами України (зокрема, санаторно-курортне оздоровлення, надання реабілітаційних послуг, тощо).
   Прийом громадян з питань встановлення пільгових статусів продовжують проводити територіальні управління соціального захисту населення.
   Документи на надання інших пільг можливо подати через:
    уповноважену особу відповідної територіальної громади;
    управління соціального захисту населення в містах обласного значення;
    центри надання адміністративних послуг.
  

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО