Офіційний веб-сайт
  Департамент праці та соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Архів новин

 
Департамент соціального захисту населення поширює важливу інформацію для сімей, які виховують дітей з інвалідністю

  

   Відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН, 03 грудня визначено Міжнародним днем людей з інвалідністю, який, в першу чергу, покликаний підкреслити важливість сприяння інтеграції осіб з інвалідністю в суспільне життя, а також акцентує увагу на пріоритетності забезпечення соціального захисту цієї уразливої категорії населення.
   Питання надання соціальних гарантій, доступності соціальних та реабілітаційних послуг особам з інвалідністю, а особливо дітям, перебуває на постійному контролю Департаменту соціального захисту населення та визначено пріоритетом діяльності обласної системи соцзахисту.
   Станом на 01.11.2022 року в області 5 384 дітей з інвалідністю отримують щомісячну державної допомоги на дітей з інвалідністю віком до 18 років та надбавки на догляд на загальну суму 17 млн. грн.
   Вже третій рік поспіль, в рамках реалізації Комплексної програми соціального захисту населення, як дієвого інструменту підтримки уразливих категорій на рівні області, забезпечено виплату грошової допомоги сім’ям, які виховують дітей з інвалідністю підгрупи А.
   Органами соціального захисту населення постійно ведеться облік кожної сім’ї, в якій виховується діти з інвалідністю підгрупи А, тому додаткове звернення та подання будь-який документів не потрібно. Протягом листопада, органами соцзахисту забезпечено проведення всіх необхідних розрахунків на підставі наявних баз даних. В поточному році, 28-30 листопада, таку допомогу отримали 709 сімей на загальну суму понад 2 млн. грн.
  
   Водночас, звертаємо увагу батьків дітей з інвалідністю, які потребують реабілітації, щодо наступних шляхів отримання таких послуг.
  
    В Полтавській області діє 5 центрів комплексної реабілітації дітей з інвалідністю, які розташовані в містах Полтава, Кременчук, Миргород, Лубни та Гадяч. Варто відмітити, що в за поточний рік, центри надали послуги з реабілітації для понад 1100 дітей з інвалідністю, з яких майже 100 - з числа внутрішньо переміщених осіб.
  Для отримання реабілітаційних послуг в зазначених центрах, необхідно звернутися до уповноваженого органу соціального захисту територіальної громади за місцем проживання. Послуги надаються безкоштовно.
  
    За державною програмою «Реабілітація дітей з інвалідністю» (затверджена Постановою КМУ від 27.03.2019 р. №309), дитина з інвалідністю може отримати направлення на проходження курсу реабілітації в одному із 121 реабілітаційного закладу в Україні, які мають відповідну ліцензію на медичну практику.
   Зазначене направлення надається відповідно до медичних показань в обсягах визначених індивідуальною програмою реабілітації, яка оформлюється лікарсько-консультативною комісією, зокрема при встановленні інвалідності.
   Батьки чи законний представник дитини з інвалідністю вільні у виборі закладу для проходження реабілітації, з переліком яким Ви можете ознайомитись на сайті Мінсоцполітики за посилання http://surl.li/dvaxh.
   Наголошуємо, що послуги з реабілітації надаються БЕЗКОШТОВНО в межах граничної вартості реабілітаційних заходів для однієї дитини, та визначаються за ступенем обмеження життєдіяльності і не можуть перевищувати:
   - для дітей з І та ІІ ступенем обмеження – 16 тис. гривень;
   - для дітей з ІІІ ступенем обмеження – 25 тис. гривень.
  
   Якщо Ваша дитина потребує реабілітаційних послуг, Ви можете звернутись із відповідною заявою та пакетом документів до уповноваженої особи з питань соціального захисту територіальної громади за місцем проживання.
  
    Додатковим важливим напрямом реабілітаційного процесу, є забезпечення дітей з інвалідністю допоміжними засобами реабілітації.
   Відповідно до медичних показань, визначених індивідуальною програмою реабілітації, в рамках державної програми діти з інвалідністю безоплатно забезпечуються допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації).
   До технічних засобів реабілітації (ТЗР), зокрема, належать: ортези на верхні та нижні кінцівки, ортези на хребет, протези верхніх та нижніх кінцівок, ортопедичне взуття, ходунки, крісла колісні, столи-парти, стійки-парти, вертикалізатори, стінки шведські, бруси.
   Не менш важливо, що окрім ТЗР, передбачено механізм виплати компенсації за самостійно придбані батьками для дитини з інвалідністю по зору або слуху спеціальні засоби спілкування, орієнтування та обміну інформацією (мобільний телефон, планшет, аудіоплеєр, годинник).
   Батьки або законні представники дитини з інвалідністю самостійно обирають постачальника ТЗР серед підприємств, які займаються їх виготовленням, постачанням та ремонтом.
   З переліком таких підприємств можна ознайомитись на сайті Мінсоцполітики за посиланням http://surl.li/badgq.
   Для забезпечення дитини з інвалідністю тимчасовими засобами реабілітації, батькам або законному представнику необхідно звернутися із відповідною заявою до уповноваженої особи територіальної громади за місцем проживання або управління соціального захисту населення в містах обласного значення. Також документи можна документи через електронний сервіс https://ek-cbi.msp.gov.ua/
  
   Підсумовуючи, хотілося б відмітити, що забезпечення комплексного підходу в питанні соціального захисту та надання реабілітаційних послуг особам та дітям з інвалідністю дозволяє максимізувати інтеграційні процеси та адаптацію зазначеної уразливої категорії до повноцінного суспільного життя.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення інформує: субсидії на оплату житлово-комунальних послуг – що повинні знати мешканці Полтавщини

  

   Забезпечення своєчасного призначення та нарахування житлових субсидій на оплату житлово-комунальних послуг завжди перебуває на контролі Департаменту соціального захисту населення, адже державна програма показала себе як дієвий інструмент фінансової підтримки населення та мінімізації виникнення заборгованостей з оплати за комунальні послуги.
   З метою своєчасного проведення розрахунків розмірів житлових субсидій на опалювальний сезон 2022/2023 років Департаментом соцзахисту населення облвійськадміністрації скоординована діяльність управлінь соціального захисту населення області, якими забезпечено проведення повного комплексу робіт щодо розрахунків житлових субсидій на опалювальний період з урахуванням послуги опалення.
   Розрахунок проведено по кожній особовій справі отримувача житлових субсидій без звернення громадян згідно даних Державної податкової служби України, Пенсійного фонду України та підприємств-надавачів комунальних послуг.
   Враховуючи, що відповідно до чинного законодавства житлова субсидія на оплату послуги опалення (централізованого, автономного та індивідуального) розраховується з 16 жовтня 2022 року, органами соцзахисту населення проведено поетапне нарахування житлових субсидій на опалювальний період, а саме:
    до 25 жовтня - з урахуванням послуги опалення відповідно до кількості днів опалювального періоду;
    до 25 листопада – на повний місяць опалювального сезону.
  
   За листопад 2022 року житлову субсидію призначено 126,2 тисячам сімей на загальну суму 208,7 млн. грн. Крім того, в листопаді додатково проведено нарахування субсидії 15 тисячам сімей, яким у жовтні не призначено субсидію у зв’язку з перевищенням обов’язкової частки платежу вартості житлово-комунальних послуг у межах соціальних нормативів.
   Наразі управліннями соціального захисту населення проводиться підготовча роботу для забезпечення нарахування житлових субсидій за грудень поточного року у стислі терміни, а саме до 15 грудня.
  
   ВАЖЛИВО! Звертаємо увагу отримувачів житлових субсидій на зміни чинного законодавства, яке регулює це питання (Постанова КМУ від 16.09.2022 №1041).
   З метою проведення роз’яснювальної роботи серед населення – отримувачів житлових субсидій, інформуємо, що змінено функціональний орган з прийому громадян та призначення житлових субсидій. Тобто з 1 грудня 2022 року ці повноваження передано до Пенсійному фонду України.
  
   Про які нововведення з 1 грудня 2022 року необхідно знати:
  
   1. Прийом документів на призначення (перерахунок) розміру житлових субсидій за екстериторіальним принципом, тобто незалежно від місця проживання здійснюватимуть сервісні центри Пенсійного фонду України (перелік сервісний центрів із адресами та телефонами публікуємо в цьому дописі у вигляді інфографіки).
   2. За призначення субсидії та подати документи також можна звернутися через:
  
    уповноважену особу відповідної територіальної громади;
    управління соціального захисту населення в містах обласного значення;
    центри надання адміністративних послуг.
  
   3. Документи для призначення житлової субсидії також можна подати дистанційно:
  
    направити поштою до сервісного центру Пенсійного фонду України (нагадуємо перелік адрес – в інфографіці);
    подати через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України,
    мобільний додаток Пенсійного фонду України,
    засобами Порталу Дія.
  
   Для органів соціального захисту населення важливо, щоб кожен мешканець області, який потребує державної підтримки при оплаті за житлово-комунальні послуги отримав житлову субсидію.
   Для того, щоб з 1 січня 2023 року забезпечити безперебійний процес надання житлових субсидій (прийом громадян, призначення, нарахування і виплата) через органи Пенсійного Фонду України, управліннями соціального захисту населення напрацьовані та сформовані бази даних одержувачів житлової субсидії з подальшою передачею їх ПФУ, для того щоб уникнути необхідності додаткового звернення громадян.
  
   Таким чином, для громадян, які вже отримують житлову субсидію, нічого не зміниться. Громадяни, як і раніше, отримуватимуть відповідні кошти на свій банківський рахунок або через поштове відділення.
   Звертаємо увагу, що сім’ї, які на сьогоднішній день не отримують субсидію, можуть звернутись за її призначенням, подавши відповідну заяву та декларацію.
   У разі, якщо заява буде надана протягом двох місяців з початку опалювального сезону, житлова субсидія призначається з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання. Тобто, якщо звернення надійде до 15 грудня, то право на отримання субсидії буде розглянуто з жовтня.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення інформує про заходи Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства»

  

   Генеральна Асамблея ООН оголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок і щороку в цей день в різних країнах світу і в Україні зокрема розпочинається акція «16 днів проти насильства».
   Основне завдання цієї кампанії привернути увагу спільноти до двох актуальних проблем: запобігання і протидія домашньому насильству та торгівлі людьми, а також активізація діяльності державних установ, громадських організацій заради захисту прав людини.
   Акція «16 днів проти насильства» - це спосіб в черговий раз нагадати суспільству про існування цієї, в більшості випадків прихованої, але надзвичайно поширеної катастрофічної проблеми, підвищити рівень обізнаності людей щодо форм насильства, продовження створення недискримінаційного простору для життя, розвитку і професійного зростання кожної людини.
   У знак підтримки, люди у всьому світі пов’язують помаранчевою стрічкою свій одяг. Це офіційний колір протидії насильству, що символізує світле та вільне майбутнє. Період акції охоплює наступні важливі дати:
   • 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
   • 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
   • 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
   • 3 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю;
   • 5 грудня – Міжнародний день волонтера;
   • 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
   • 10 грудня – Міжнародний день прав людини.
  
   В Полтавській області «16 днів проти насильства» розпочались із акції «Чуйність перемагає насильство» до якої долучились представники Департаменту соціального захисту населення Полтавської облвійськадміністрації та провели інформаційно-роз’яснювальну роботу з мешканцями та гостями Полтавської громади. Захід, які відбувся в ігровій формі не залишив байдужим жодного учасника, які долучились до «руйнації» зображень форм домашнього насильства на інсталяції.
   Акція, організована Фондом народонаселення ООН в Україні (UNFPA Ukraine) за підтримки Посольства Великої Британії в Україні, залучила до роботи з населенням представників державних органів влади, місцевого самоврядування, національної поліції, громадських організацій, які опікуються питаннями протидії домашньому насильству, надають психосоціальну підтримку постраждалим.
   Безумовно незмінним завданням залишається досягнення нульової толерантності до будь-яких проявів насильства, якому немає місця у цивілізованому суспільстві.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення інформує: виплата державних соціальних допомог за додатковою заявкою листопада 2022 року

  

   Органами соціального захисту населення області продовжується системна робота щодо нарахування державних соціальних допомог.
   3-4 листопада 2022 року кошти на фінансування державних соціальних допомог зараховані на рахунки установ уповноважених банків та поштові відділення для проведення виплати 81,2 тис. осіб на загальну суму 179 млн. грн.
   Для забезпечення своєчасного проведення виплати одержувачам державних соціальних допомог, які звернулися до органів соціального захисту населення в другій половині жовтня - початку листопада 2022 року, сформована та направлена до Мінсоцполітики України додаткова заявка на загальну суму 6,8 млн. грн. для 1,1 тис. осіб, по наступних видах допомог:
    щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею;
    державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, допомоги при народженні дитини, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги при усиновленні дитини, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, яким не встановлено інвалідності;
    державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
    державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію;
    державної соціальної допомоги на догляд;
    тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
    тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату;
    допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
    щомісячної компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річ. віку;
    державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства;
    державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях;
    оплати послуг патронатного вихователя, виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя;
    відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня”.
   Зарахування коштів за додатковою заявкою проведено одержувачам через банківські установи 18-19 листопада 2022 року. Через виплатні об’єкти АТ «Укрпошта» виплата розпочата з 21 листопада 2022 року, згідно графіку доставки.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення інформує: Комплексна програма соціального захисту населення успішно реалізовується

  

   Системність та послідовність – головні характеристики системи соціального захисту населення Полтавської області, яка спрямована не лише на вирішення одномоментних завдань, а покликана на забезпечення потреб населення в соціальних гарантіях на постійній основі. Відтак, вже не один рік поспіль в області застосовується комплексний підхід до забезпечення засад державної політики соціального захисту на регіональному рівні шляхом реалізації Обласної програми.
   За рахунок виконання заходів обласної Комплексної програми соціального захисту населення, яка є одним із найефективніших інструментів надання місцевих соціальних гарантій, є змога не просто посилити рівень державної соціальної підтримки населення, а й оперативно та адресно реагувати на потреби уразливих категорій як мешканців області, так і внутрішньо переміщених осіб.
   Відтак, в рамках 33 напрямів Програми із загальним обсягом фінансування на рівні понад 91 мільйон гривень, соціальним захистом охоплено понад 36 тисяч мешканців області з числа уразливих категорій населення.
   Не менш важливим є той факт, що з урахуванням вимог військового часу та нових завдань, напрями та заходи Програми постійно розширюються та доповнюються забезпечуючи її актуальність та затребуваність.
   Одним із пріоритетних напрямів програми є адресна підтримка Захисників і Захисниць України та членів їх сімей, яка забезпечується, як за рахунок виплат грошової допомоги та надання інших державних соціальних гарантій.
   Станом на 01.11.2022 року з обласного бюджету за цим напрямом проведено виплату грошової допомоги та пільг на загальну суму 17,8 млн. грн., яка спрямована:
   - членам сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, а також ветеранів війни з числа учасників АТО/ООС, воїнів-інтернаціоналістів;
   - особам, які отримали поранення під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України;
   - загиблим (померлим) та постраждалим цивільним особам внаслідок бомбардувань, авіаударів та інших ушкоджень в період військового стану в Україні.
   Також не менш важливим є забезпечення надання грошової допомоги, згідно встановлених статусів, а саме: вдовам учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; сім’ям з дітьми, які мають інвалідність пов’язану з наслідками Чорнобильської катастрофи – на сьогодні це майже 1700 отримувачів на загальну суму понад 5 млн.грн.
   Департаментом соціального захисту населення забезпечено всі необхідні розрахунки, для того, щоб майже 700 сімей, які мають в своєму складі дітей з інвалідністю підгрупи А отримали в грудні 2022 року грошову допомогу в рамках Програми на загальну суму понад 2 млн.грн.
   На сьогодні Комплексна програма соціального захисту населення Полтавської області є найбільш повним та універсальним інструментом забезпечення місцевих соціальних гарантій, заходи якої буде продовжено і в наступному 2023 році.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення поширює інформацію щодо Консультаційного центру Уповноваженого ВРУ з прав людини

  

   За інформацією Консультаційного центру Уповноваженого Верховної ради України з прав людини (далі – Консультаційний центр) від початку повномасштабної війни в Україні запрацював державний портал розшуку дітей «Діти війни».
   Заходи інформаційної кампанії проводяться з метою сприяння розшуку дітей, які зникли безвісти, були незаконно переміщені або депортовані до російської федерації чи інших країн.
   На порталі можна повідомити про дитину, яка загубилась, про злочин, скоєний проти неї. А також про факт депортації дитини, примусову зміну громадянства та документів дитини. Портал «Діти війни» доступний за посиланням : https://childrenofwar.gov.ua, через який також можна надіслати повідомлення.
  
   Загалом Консультаційний центр надає підтримку громадянам України у режимі онлайн та офлайн щодо:
   • роз’яснення можливих шляхів повернення дитини або сімей з дітьми на підконтрольну Уряду України територію;
   • отримання свідоцтва про народження дитини в умовах воєнного стану або його легалізації, якщо документ отриманий на непідконтрольній території;
   • встановлення контакту з дитиною, яку вивіз один із батьків за кордон;
   • заповнення форми розшуку дитини або заявки на отримання допомоги дітям, які зазнали травмувань внаслідок війни;
   • інші питання, пов’язані з порушеннями прав людини.
  
   Категорія питань та інформації звертатись до Консультаційного центру:
   • про дитину, яка загубилася;
   • про злочин, скоєний проти дитини;
   • якщо ви знайшли дитину без супроводу дорослих;
   • якщо вам відомі факти депортації дитини;
   • про примусову зміну громадянства та документів дитини;
   • про інші порушення прав дитини під час війни.
  
   В режимі онлайн (безкоштовно):
   0800-50-17-20
   (для дзвінків із-за кордону)
   044-299-74-08
   hotline@ombudsman.gov.ua
   В режимі офлайн під час особистого звернення:
   понеділок - четвер з 9:00-13:00, 13:45-18:00
   пʼятниця з 9:00-13:00, 13:45-17:00,
   вихідні дні — субота, неділя
   Адреса:
   01008, м. Київ, вул. Інститутська, 21/8

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення Полтавської ОВА Поширює важливу інформацію для отримувачів житлової субсидії

  

   Початок опалювального сезону нерозривно пов'язаний із пріоритетним завдання для органів соціального захисту населення – забезпечення надання державної підтримки населення через механізм субсидій на оплату житлово-комунальних послуг.
   З метою проведення роз’яснювальної роботи, Департаментом соцзахисту населення підготовлено інфографіку щодо обставин, які впливають на право отримання субсидії та про факт настання яких необхідно повідомити територіальні управління соціального захисту населення протягом 30 днів.
   Звертаємо увагу, у разі з’ясування органом соцзахисту населення про виникнення таких обставин, зокрема в результаті проведеної верифікації, а одержувач субсидії здійснив повідомлення в місячний термін про факт їх виникнення, то надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено.
   При цьому житлову субсидію після подання нових заяви та декларації може бути призначено лише на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення інформує: пільги на оплату житлово-комунальних послуг у 2022 році

  

   Питання фінансової підтримки населення у опалювальний період не сходить з порядку денного діяльності органів соціального захисту населення.
   Відповідно до чинного законодавства органами соціального захисту населення забезпечується надання 26 видів пільг окремим категоріям громадян, зокрема й нарахування пільгової знижки з оплати житлово-комунальних послуг.
   Саме цей механізм оплати житлово-комунальних послуг довів свою ефективність в умовах підвищення цін і тарифів та передбачений для 57 пільгових категорій громадян Полтавської області. Відтак незмінним завданням для органів соцзахисту є забезпечення своєчасного отримання пільги з оплати житлово-комунальних послуг кожним пільговиком , який згідно чинного законодавства має таке право.
   Департаментом соціального захисту населення облвійськадміністрації скоординовано роботу управлінь соціального захисту населення області з метою проведення своєчасного розрахунків розмірів пільг на опалювальний сезон 2022/2023 років без додаткового звернення пільговиків.
   Розрахунок пільг проведено по кожному пільговику, з урахуванням розміру пільгової знижки, встановленої законодавством для відповідної категорії пільговиків, кількості членів сім’ї, які мають таке право, актуальних тарифів і встановлених державних соціальних нормативів використання житлово-комунальних послуг.
   У жовтні 2022 року (з урахуванням послуги опалення з 16 по 31 жовтня) пільги нараховано для 57,4 тисяч пільговиків на загальну суму 47,6 млн грн.
   Наразі органами соціального захисту населення проводиться комплекс підготовчих робіт по розрахунку розмірів пільг за листопад 2022 року на повний місяць опалювального сезону. Розрахунок буде завершено до 25 листопада.
   Одночасно інформуємо, що для пільгових категорій громадян передбачена можливість самостійно визначати доцільність отримання в опалювальний період пільг з оплати житлово-комунальних послуг чи житлової субсидії. Перехід з однієї соціальної гарантії на іншу здійснюється на підставі заяви пільговика.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення активно працює над розробкою Комплексної програми підтримки внутрішньо переміщених осіб

  

   Полтавщина входить по переліку областей, які прийняли найбільшу кількість внутрішньо переміщених осіб, а на сьогодні це понад 202 тисячі переселенців.
   На жаль, в більшості випадків, це люди, яких війна назавжди позбавила домівок та звичного середовища проживання, а громади Полтавської області – розглядаються як місце постійного проживання на довготривалу перспективу.
   Задля впровадження комплексного підходу з інтеграції внутрішньо переміщених осіб, забезпечення їх нагальних потреб, зокрема в частині охоплення соціальними гарантіями та доступності до соціальних послуг, що є безумовним пріоритетом, Департаментом ведеться активна робота з підготовки Обласної комплексної програми підтримки внутрішньо переміщених осіб.
   З метою дієвої адресної підтримки пріоритетним завданням визначено формування на рівні кожної територіальної громади бази даних по внутрішньо переміщеним особам, що надасть можливість оперативно вирішувати нагальні проблемні питання та забезпечувати потреби кожної сім’ї.
   Також будуть запроваджені додаткові заходи, реалізація яких через органи соціального захисту населення, вирішить питання надання всіх державних соціальних гарантій за єдиною заявою.
   Програма має запровадити використання механізмів міжмуніципального співробітництва (шляхом укладання угод про співробітництво територіальних громад) щодо надання реабілітаційних послуг дітям з інвалідністю сімей, які маю статус ВПО на базі 5 реабілітаційних центрів області. Наразі 380 дітей з інвалідністю з числа внутрішньо переміщених осіб мають потребу в реабілітаційних послугах.
   В подальшому реалізація Програми дозволить забезпечити оперативне вирішення поточних проблемних питань, пов’язаних з інтеграцією переселенців в громадах області, а також мати налагоджений алгоритм по забезпеченню супроводу та наданню послуг внутрішньо переміщеним особам.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
До уваги одержувачів житлових субсидій!

  

   З початком опалювального сезону надання державної підтримки населенню при оплаті житлово-комунальних послуг набуває максимальної актуальності. Задля цього діє державна програма житлових субсидій.
   З метою своєчасного проведення розрахунків розмірів житлових субсидій на опалювальний сезон 2022/2023 років Департаментом соцзахисту населення облвійськадміністрації скоординована діяльність управлінь соціального захисту населення області, якими забезпечено проведення повного комплексу робіт щодо розрахунків житлових субсидій на опалювальний період з урахуванням послуги опалення.
   Розрахунок проведено по кожній особовій справі отримувача житлових субсидій без звернення громадян згідно даних Державної податкової служби України, Пенсійного фонду України та підприємств-надавачів комунальних послуг.
   З жовтня 2022 року (з 16 по 31 жовтня на послугу опалення) житлові субсидії розраховано для 108,1 тисяч сімей на загальну суму 93,1 млн. грн. Виплата субсидій проведена своєчасно.
   Наразі органами соціального захисту населення проводиться комплекс робіт по розрахунку розмірів субсидій за листопад 2022 року на повний місяць опалювального сезону. Розрахунок буде завершено до 25 листопада.
   Для органів соціального захисту населення важливо, щоб кожен мешканець області, який потребує державної підтримки при оплаті за житлово-комунальні послуги отримав житлову субсидію.
   При цьому слід зазначити, що згідно законодавства житлова субсидія не надається сім’ям, які мають прострочену понад три місяці заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 грн).
   Органами соцзахисту проведено роботу з кожним одержувачем з метою вирішення питання призначення субсидії. Завдяки своєчасно вжитим заходам згідно законодавства, а саме: погашення заборгованості або укладання договору реструктуризації боргу, 2 тис. сімей області не відмовлено в наданні житлової субсидії.
   Звертаємо увагу, що у разі звернення за призначенням житлової субсидій протягом двох місяців з початку опалювального періоду субсидія призначається з початку такого сезону. Тобто у разі подання відповідної заяви до 15 грудня субсидія буде призначена з жовтня 2022 року.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту спільно з Програмою ООН з відновлення та розбудови миру посилили спроможність громад в наданні соцпослуг з реабілітації населення

  

   На сьогодні в Полтавській області 74 тисячі осіб з інвалідністю, з який понад 5 тисяч – діти, та майже 9 тисяч – мають статус внутрішньо переміщених осіб. За рахунок державних соціальних гарантій в області безоплатно користуються необхідними технічними засобами реабілітації 3,5 тисячі осіб з інвалідністю, а також понад 3,6 тисячі осіб забезпечені інвалідними візками.
   Можливо для когось це просто чергові статистичні дані, але за кожною цифрою стоять долі людей, для яких наявність милиць, ходунків чи візка є життєво важливим і не витримує зволікань.
   З метою оперативного реагування на потреби населення та максимального наближення соціальних послуг, в області багато років запроваджена дієва практика соціального обслуговування осіб з інвалідністю у пунктах тимчасового користування засобами реабілітації при територіальних центрах.
   На сьогодні в області функціонує 19 територіальних центрів соціального обслуговування та 36 центрів надання соціальних послуг, при кожному з яких створено такий пункт, який готовий забезпечити потребу в засобах реабілітації громадян похилого віку, осіб з інвалідністю, які частково або повністю втратили рухову активність та мають висновок лікарсько-консультативної комісії. Пункти мають в своєму розпорядженні: крісла колісні, ходунки, милиці, палиці тощо.
   Для отримання засобів в користування необхідно до територіального центру соціального обслуговування/центру надання соціальних послуг подати заяву про забезпечення засобом реабілітації, довідку лікарсько-консультативної комісії по потребу в забезпеченні засобом реабілітації та ксерокопії документів, а саме паспорту громадянина України, індивідуального податкового номеру, пенсійного посвідчення, довідки про інвалідність (за наявністю).
   Після закінчення терміну користування за договором засіб реабілітації повертається до установи. Лише за перше півріччя 2022 року послугами пунктів тимчасового користування засобами реабілітації скористалися понад 4,7 тис. осіб.
   Враховуючи, що Полтавська область продовжує активно приймати внутрішньо переміщених осіб, в тому числі з уразливих категорій, які зазвичай під час евакуації не мали змогу забрати власні реабілітаційні засоби, спостерігається тенденція щодо збільшення запитів від переселенців на отримання таких засобів в пунктах терцентрів.
   Ця ситуація була озвучена під час зустрічі Директора Департаменту соцзахисту населення Людмили Корнієнко з представниками Програми ООН з відновлення та розбудови миру, яка відбулась 15 вересня 2022 року, адже базові соціальні послуги в першу чергу покликані забезпечити особі доступність, мобільність та повноцінне життя.
   За результатами наради було досягнуто домовленість щодо посилення спроможності громад в наданні соцпослуг з реабілітації населення шляхом збільшення обмінного фонду засобів реабілітації пунктів тимчасового користування за підтримки проекту міжнародно-технічної допомоги.
   На початку листопада, за сприяння Департаменту, ПРООН надано пунктам тимчасового користування засобами реабілітації при територіальних громадах області 138 одиниць засобів реабілітації (колісні крісла, милиці, ходунки та інше) для забезпечення потреб внутрішньо переміщених осіб.
   Користуючись нагодою, висловлюємо подяку команді Програми ООН з відновлення та розбудови миру за співпрацю та надану підтримку.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення інформує: виплата державних соціальних допомог у листопаді 2022 року

  

   Завдяки системній роботі органів соцзахисту області для понад 81,2 тисяч мешканців Полтавщини забезпечено своєчасне нарахування державних соціальних допомог на загальну суму 179, млн. грн., а саме:
    щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею;
    державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, допомоги при народженні дитини, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги при усиновленні дитини, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, яким не встановлено інвалідності;
    державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
    державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію;
    державної соціальної допомоги на догляд;
    тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
    тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату;
    допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
    щомісячної компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річ. віку;
    державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства;
    державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях;
    оплати послуг патронатного вихователя, виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя;
    відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня”;
    грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка”.
   Виплата допомог буде проведена у спосіб, зазначений одержувачами, а саме:
   • 3-4 листопада 2022 року відбудеться зарахування коштів через банківські установи;
   • з 7 по 25 листопада 2022 року – буде проведено розрахунок через виплатні об’єкти
   АТ «Укрпошта» за місцем проживання одержувачів, згідно графіка доставки.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Вітання до Дня працівника соціальної сфери

  

   День працівника соціальної сфери, який згідно з Указом Президента України від 13 квітня 1999 року відзначається щороку у першу неділю листопада Соціальний працівник – це не просто людина, це покликання душі. Це люди, які заслуговують на невичерпну повагу.
   Понад 928 тисяч мешканців Полтавщини отримують через органи соціального захисту населення державні та місцеві соціальні допомоги, 98 тисяч – охоплено соціальними послугами. Вчасність та ефективність виконання поставлених завдань забезпечують понад 6 тисяч працівників соціальної сфери, з яких понад 5 тисяч – надавачі соціальних послуг.
   Відзначення дня працівника соціальної сфери стало доброю традицією і знаком вдячності, уваги до людей, наділеним особливою місією – допомагати та опікати слабких і беззахисних, дбати про уразливі категорії населення.
   Шановні колеги, саме Ваша турбота, увага і доброзичливість щодня допомагаєте людям справитися з нелегкими життєвими обставинами і тим самим забезпечуєте реалізацію засад соціальної політики держави.
   Дякуємо Вам за самовіддану працю, високу відповідальність та особистий внесок в забезпечення надання якісних соціальних послуг та соціальної підтримки населення області.
   Щиро вітаю з професійним святом!

  


   З повагою
Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Дайджест Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОВА до Дня працівника соціальної сфери:
«Соціальний захист Полтавщини в цифрах та фактах»

  

   У першу неділю листопада в Україні відзначається День працівника соціальної сфери – професійне свято для понад 6 тисяч фахівців, які своєю щоденною працею забезпечують соціальну підтримку уразливих категорій населення та надають соціальні послуги мешканцям Полтавської області.
   Зокрема: до команди надавачів соціальних послуг входять понад 5 тисяч співробітників (фахівці терцентрів, центрів надання соцпослуг, соціальних служб, будинків-інтернатів), реабілітаційні послуги надають 125 осіб, в органах місцевого самоврядування працюють 488 осіб, а державним службовцями є 424 особи.
   Соціальна сфера є тим невидимим фронтом, що один із перших прийняв на себе хвилю кризових явищ, які принесла війна.
   Завдяки системній роботі органів соціального захисту області, Полтавщина змогла адаптуватись до виклику сьогодення та забезпечити надання соціальних гарантій для майже 203 тисяч переселенців, з яких 48,5 тисяч – діти, понад 38 тисяч пенсіонерів та 8,6 тисяч осіб з інвалідністю.
   Для 178 тисяч сімей внутрішньо переміщених осіб (з урахування дітей) забезпечено призначення допомоги на проживання на загальну суму 3,1 млрд грн., виплату якої вчасно та в повному проведено по жовтень включно.
   В області забезпечується реалізація 43 державних соціальних програм, спрямованих на підтримку 600 тисяч осіб (45 % жителів області).
   Органами соціального захисту населення області проводиться своєчасне нарахування та виплата щомісячних державних соціальних допомог для понад 100 тис. сімей (в тому числі 49,9 тис. сімей з дітьми, 16,8 тис. малозабезпечених сімей), які станом на 01.11.2022 профінансовано на загальну суму 1,7 млрд грн.
   У поточному році житловими субсидіями та пільгами на оплату житлово-комунальних послуг в неопалювальний період користувались 107 тис. сімей області, а завдяки скоординованій роботі управлінь соціального захисту населення області, Департаментом проведено всі необхідні розрахунки та виплати на загальну суму 1,2 млрд грн.
   Безумовно, характерною рисою для сфери соцзахисту області є системний підхід. З цією метою успішно реалізовується Комплексна програма соціального захисту населення Полтавської області, яка охоплює 36 тис. мешканців регіону в рамках 33 напрямків соціальної підтримки.
   Враховуючи вимоги сьогодення, одним із важливих напрямів програми є адресна підтримка членів сімей загиблих Захисників і Захисниць України, яка забезпечується:
    шляхом виплати разових допомог по 50 тис грн на сім’ю;
    щорічних виплат - у розмірі по 3 тис грн;
    щомісячної виплати допомоги сім’ям з дітьми загиблих (померлих) у розмірі прожиткового мінімуму (з 01.07.2022 році - 2508 грн).
   Великого значення набуває й розбудова системи соціальних послуг, які мають бути якісними, вчасними та максимально наближеними до людей навіть у найвіддаленіших населених пунктах області.
   На сьогодні у громадах області 19 територіальних центрів соціального обслуговування та 36 центрів надання соціальних послуг забезпечують обслуговування понад 70 тисяч осіб, в тому числі 4,5 тисяч осіб, які мають статус ВПО. Важливо, що попри війну, 6 таких центрів розпочали діяльність в поточному році.
   Щороку майже 1800 соціальних працівників надають соціальні послуги близько 16,6 тис. одиноким, одиноко проживаючим громадянам, які втратили працездатність та не здатні до самообслуговування. Лише за період введення воєнного стану додатково взято на обслуговування 1947 осіб, в тому числі 81 - з числа ВПО.
   Мережа інтернатних закладів соцзахисту області представлена 14 будинками-інтернатами, які надають послуги особам які потребують постійного стороннього догляду. Відтак на сьогодні в стацустановах проживають майже 2000 підопічних, з яких в 2022 році влаштовано 224 особи, в тому числі 74 особи зі статусом ВПО.
   Спеціалістами центрів соціальних служб та надання соцпослуг територіальних громад області проводилась робота з 24,4 тис. осіб із сімей вразливих груп населення. В поточному році за результатами проведених оцінок потреб на обліку перебувало 2254 сім’ї (4322 дитини), що опинилися в складних життєвих обставинах, з них 892 сім’ї (1785 дітей), отримували комплексні соціальні послуги в рамках соціального супроводу.
   Враховуючи, що державна сімейна політика визначає сім’ю найкращим середовищем для зростання та розвитку гармонійної особистості, 105 осіб пройшли навчання в обласному центрі соціальних служб та рекомендовані в прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни/піклувальники та усиновлювачі.
   В Полтавській області діє 12 патронатних сімей, вихователі яких пройшли навчання в Полтавському обласному центрі соціальних служб. Це дає можливість уникати інституалізації дітей із сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, забезпечити виховання та дотримання їх прав на сімейне. На даний час в родинах патронатних вихователів перебуває 15 дітей, які опинились в складних життєвих обставинах.
   Загалом в області забезпечені соціальним супроводженням надавачів соціальних послуг 113 прийомних сімей та 36 дитячих будинки сімейного типу. Також, в умовах військового стану, на територію Полтавської області з небезпечних для життя та здоров’я регіонів України переїхало 10 прийомних сімей (17 дітей) та 7 дитячих будинків сімейного типу (55 дітей), які забезпечені постійною соціальною підтримкою та допомогою фахівців із соціальної роботи.
   Але все це – не просто цифри та статистичні показники, це щоденна кропітка робота, яка має свої складності та труднощі, що в черговий раз підтверджує важливість підтримки та розвитку сфери соціального захисту, яка охоплює майже всіх мешканців області та є життєво важливою для уразливих категорій населення.
   Користуюсь нагодою, висловлюємо подяку всім працівникам соціальної сфери Полтавщини за самовіддану працю, високу відповідальність та особистий внесок в забезпечення надання якісних соціальних послуг та соціальної підтримки населення області.
   Щиро вітаємо Вас з професійним святом та зичимо добра, здоров’я та мирного українського неба!

  


   Директор Департаменту
соціального захисту населення Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО