Офіційний веб-сайт
  Департамент праці та соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Архів новин

 
Міжнародний день людей похилого віку та День ветерана в Україні

  

   Другий місяць осені починається з особливої дати. Генеральною Асамблеєю ООН проголошено 01 жовтня – Міжнародним Днем людей похилого віку, а в Україні це також і День ветерана.
   Ця дата – не просто чергове нагадування, про важливість уваги, турботи та піклування для найповажнішої частини суспільства. Це привід для роздумів щодо взаємозв’язку поколінь, невідворотності життя та усвідомлення, які тяжкі випробування випали на долю ветеранів і людей похилого віку в минулому, та які принесло сумне воєнне сьогодення.
   За офіційними даними на Полтавщині проживає близько 340 тисяч осіб з віком 60 та більше років, що становить понад 25% всього населення області. Тому забезпечення соціального захисту, максимальне наближення та надання соціальних послуг особам похилого віку – є одним із пріоритетів діяльності органів соцзахисту області.
   На сьогодні в територіальних громадах області 19 територіальних центрів соціального обслуговування та 36 центрів надання соціальних послуг забезпечують обслуговування понад 90 тисяч осіб. Щороку соціальні працівники надають соціальні послуги 16,5 тис. одиноким, одиноко проживаючим громадянам, які втратили працездатність та не здатні до самообслуговування. Це і доставка ліків, продуктів харчування, допомога по господарству, вирішення інших побутових проблем.
   Для літніх людей, які потребують постійного стороннього догляду, надається послуга стаціонарного догляду на базі трьох будинків-інтернатів та одного пансіонату, в яких проживають понад 500 одиноких осіб, які мають нелегку, часто трагічну долю. Крім того, у територіальних громадах продовжують роботу 12 відділень стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання, де на сьогодні проживають майже 200 осіб. Це не просто статистичні показники, це люди, які до краплі віддали Україні та Полтавщині своє здоров’я, мудрість та життєвий досвід, чому прийдешні покоління завжди будуть завдячувати.
   Незмінним із пріоритетом діяльності Департаменту соцзахисту населення залишається розвиток соціальних та реабілітаційних послуг для осіб похилого віку. Зокрема під час робочої зустрічі з представниками Програми ООН з відновлення та розбудови миру були опрацьовані питання посилення спроможності територіальних громад в частині надання соціально-побутових послуг населенню, як за рахунок збільшення обмінного фонду засобів реабілітації в територіальних центрах громад, так і за рахунок роботи мультидисциплінарних бригад на спеціально обладнаних автомобілях з пересувними модулями різного призначення (душові, пральні, транспортування маломобільних груп тощо). Адже для області є важливим збереження напрацьованого досвіду щодо доступності соціальних послуг на рівні кожної громади та найвіддаленішого населеного пункту.
   Від імені всіх працівників системи соціального захисту населення Полтавської області бажаємо всім представникам старшого покоління та ветеранам здоров’я, добра та мирного неба!
  


  З повагою
Директор Департаменту
соціального захисту населення Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Вітаємо з Днем народження!

  

   Важливість плідної взаємодії держаного сектору та громадських організацій перевірена часом та доведена на практиці. Полтавський обласний осередок Всеукраїнської організації інвалідів «Союзу організацій інвалідів України» є не лише багаторічним партнером, а й надійною дружньою установою, яка радо долучається до ініціатив та заходів Департаменту та отримує підтримку у відповідь.
   Сьогодні, 29 вересня свій день народження святкує голова осередку, експерт та палкий активіст безбар’єрного середовища та інтеграційних процесів для осіб з інвалідністю, затятий спортсмен Сергій Чумак.
   Шановний Сергію Андрійовичу, від імені працівників сфери соціального захисту області прийміть найщиріші привітання з нагоди Дня народження. Зичимо Вам здоров’я, добра, наснаги, нових цікавих ініціатив на благо всієї спільноти осіб з інвалідністю області. Бажаємо успіхів в усіх починаннях, злагоди у Вашому домі та мирного неба!
  


  З повагою
Директор Департаменту
соціального захисту населення Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення інформує:
прийом повторних заявок для отримання виплати ВПО продовжать до 01 грудня

  

   Внутрішньо переміщені особи, які до 30 квітня 2022 року подавали заяву на оформлення державної допомоги на проживання через застосунок Дія, але з технічних причин не отримали її зможуть повторно подати заяву до 1 грудня 2022 року.
   Відповідні законодавчі зміни Уряд затвердить найближчим часом. Наразі прийом заяв триває до 1 жовтня.
   Для подання заяви необхідно особисто звернутися до органу соцзахисту за місцем фактичного проживання та, за наявності технічної можливості, надати на фізичному носії факт підтвердження (скрін-шот) подання заяви до 30 квітня через Дію.
   Бланк заяви про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам можна отримати в органах соціального захисту безкоштовно або завантажити за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/file/text/99/f514684n184.docx
   Виплата для ВПО на проживання є фінансовою підтримкою від держави, для осіб, які після введення воєнного стану перемістились з території, де проводяться бойові дії, але перебувають в Україні, в розмірі 2 тис. грн для дорослого громадянина і 3 тис.грн для дітей та осіб з інвалідністю.
  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департаментом соцзахисту населення забезпечено своєчасне проведення розрахунків житлових субсидій та пільг за вересень 2022 року

  

   Департаментом соцзахисту населення облвійськадміністрації скоординована діяльність управлінь соціального захисту населення області щодо своєчасного проведення виплат житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг.
   Відповідно управліннями соціального захисту населення області забезпечено проведення повного комплексу робот щодо розрахунків житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг без звернення громадян. Розрахунок проведено по кожній особовій справі отримувача житлових субсидій та пільг на підставі необхідних даних, одержаних від підприємств-надавачів комунальних послуг.
   За вересень 2022 року житлові субсидії та пільги на оплату житлово-комунальних послуг розраховано для 105,9 тисяч сімей на загальну суму 43,5 млн. грн.
   Виплата житлових субсидій та пільг на житлово-комунальні послуги за вересень буде здійснена у жовтні 2022 року органами Пенсійного Фонду України, згідно підготовлених та сформованих органами соціального захисту населення реєстрів нарахувань житлових субсидій та пільг на житлово-комунальні послуги.
  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення інформує: соціальні працівники та волонтери зможуть отримати професійну підтримку на гарячій лінії ЮНІСЕФ

  

   Гаряча лінія ЮНІСЕФ та Української мережі за права дітей за підтримки Нацсоцслужби розширює свою роботу.
   Відтепер на неї можуть звертатися соціальні працівники, волонтери та всі, кому потрібна консультація, щодо якісного та швидкого розв’язання проблем своїх підопічних або подолати власне професійне вигорання від роботи зі складними випадками.
   Для отримання консультації необхідно звернутися на гарячу лінію «Спільно» за номером 0 800 600 017 та обрати в голосовому меню цифру 2. Досвідчені соціальні працівники та кейс-менеджери допоможуть знайти способи, як допомогти сім’ям, зокрема щодо отримання гуманітарної підтримку, допомоги в евакуації, пошуку житла, психологічної допомогу, відновлення документів, можливості працевлаштування, перетину кордону, порушення прав дитини, пошуку можливостей лікування та закупівлю медичних препаратів.
   Фахівці допоможуть соціальним працівникам і волонтерам, надаючи консультації або переадресовуючи запити їхніх підопічних на профільні організації. До того ж спеціалісти проєкту співпрацюють із різними державними структурами та відомствами, щоби вирішити важкі ситуації щодо допомоги родинам із дітьми. Окрім цього, на лінії працюватимуть експерти, які проводитимуть супервізії для соцпрацівників. Гаряча лінія продовжує свою роботу і з безпосередньої допомоги сім’ям, що опинились у складних життєвих обставинах.
  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення інформує: Грошова допомога для ВПО від УВКБ ООН, графік виїзду мобільної групи

  

   БФ “Право на захист” у партнерстві з УВКБ ООН зараз проводить збір даних для отримання фінансової допомоги переселенцям у м.Полтаві за адресою Павленківська, 3б (Пн-Пт 09:00 – 18:00) і в м.Кременчук за адресою вул. Ватутіна, 7 (Пн-Пт 08:00 – 17:00).
   Поширюємо графік виїзду мобільної групи (інфографіка).
   Подати заявку можуть ВПО, постраждалі від воєнних дій, а також ті, хто повернувся до свого постійного місця проживання (зокрема, і з-за кордону) та має певні категорії вразливостей. Наприклад:
   – родина, яка має лише одного з батьків (або батько, або мати) з одним або кількома дітьми віком до 18 років або з особами похилого віку (55 років і старше);
   – родина, яку очолює одна/ кілька самотніх осіб похилого віку (55 років і старше) або особа похилого віку з однією чи кількома дітьми віком до 18 років;
   – родина з однією або кількома особами з особливими потребами (інвалідність, хронічні захворювання тощо);
   – прийомні сім’ї, які опікуються дітьми без супроводу та дітьми, розлученими з батьками (потрібне документальне підтвердження).
   Увага!! Якщо ви були зараховані на фінансову допомогу в розмірі 2220 грн/особа/місяць від іншого агентства ООН/гуманітарної організації, ви не можете бути зараховані на допомогу УВКБ ООН. Це один і той самий вид допомоги, який реалізують різні агентства.
  


  За матеріалами БФ ПРАВО НА ЗАХИСТ
  


 
Департамент соцзахисту населення інформує щодо державної допомоги малозабезпеченим сім’ям

  

   На сьогодні в Полтавській області майже 17 тисяч сімей отримують державну соціальну допомогу як малозабезпечені. З метою проведення якісної роз’яснювальної роботи, Департаментом підготовлено інформаційно-візуальні матеріалі щодо процедури та аспектів отримання державної допомоги малозабезпеченим сім’ям. .
      Хто має право на державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям?
Розгорнути відповідь
   Хто входить до складу малозабезпеченої сім’ї?
Розгорнути відповідь
   Як розраховується розмір допомоги?
Розгорнути відповідь
   Куди звертатись за призначення допомоги?
Розгорнути відповідь
   Документи, які необхідні для призначення допомоги
Розгорнути відповідь
   Обставини, за яких допомога не призначається
Розгорнути відповідь
   Обставини за яких виплата допомоги припиняється
Розгорнути відповідь


  Директор Департаменту
соціального захисту населення Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення інформує про вебпортал для людей з інвалідністю та осіб старшого віку

  

   ВГО «Національна асамблея людей з інвалідністю» запустила новостворений вебпортал для людей з інвалідністю та осіб старшого віку – https://dopomoha-info.org.ua/ .
  На цьому ресурсі розміщено корисну інформацію, яка стосується повномасштабної війни в Україні, максимально адаптовану до потреб людей з інвалідністю та людей старшого віку для тих, хто знаходиться в Україні, і для тих, хто виїхав за кордон через повномасштабну війну.
  На сайті розміщено інформацію на наступні питання:
  - Як евакуюватися в безпечне місце маломобільним особам? (що збирати в екстрену валізу, до яких організацій можна звернутись по допомогу тощо)
  - Де можна зупинитися тимчасово, якщо Ви переїхали з іншого населеного пункту в Україні?
  - Як отримати статус людини з інвалідністю?
  - Як отримати статус переселенця (внутрішньо переміщеної особи – ВПО), біженця чи статус тимчасового захисту?
  - На яку допомогу в Україні та за кордоном Ви маєте право та як її отримати?
  - Як та де отримати психологічну допомогу?
  - Як отримати медичну консультацію, ліки, технічні засоби реабілітації?
  - Де отримати гуманітарну допомогу, зокрема продукти харчування, засоби гігієни, одяг тощо?
  - Як евакуюватися в країни Європейського Союзу?
  - Які правила перетину кордону?
  - Як отримати дозвіл на перебування в тій чи іншій країні? та інше.
  Безперечно, першочергово змістовне наповнення порталу скероване на аудиторію осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, але інформаційні та презентаційні матеріали будуть корисними і для фахівців соціальної сфери при наданні соціальних послуг уразливим категорія населення.
  Вебресурс створено командою проєкту «Підтримка людей з інвалідністю, осіб старшого віку та їхніх сімей, які потребують допомоги в Україні», який реалізується ГС ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» у співпраці з ГО «Про.УД|Універсальний дизайн» та ВГО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень» за сприяння ПРООН у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.
  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення інформує:
виплата державних соціальних допомог за додатковою заявкою вересня 2022 року

  

   Органами соціального захисту населення області продовжується системна робота щодо нарахування державних соціальних допомог.
  6-7 вересня 2022 року кошти на фінансування державних соціальних допомог зараховані на рахунки установ уповноважених банків та поштові відділення для проведення виплати 80,1 тис. осіб на загальну суму 176,3 млн. грн.
  Для забезпечення своєчасного проведення виплати одержувачам державних соціальних допомог, які звернулися до органів соціального захисту населення в другій половині серпня - початку вересня 2022 року, сформована та направлена до Мінсоцполітики України додаткова заявка на загальну суму 8,5 млн. грн. для 1,6 тис. осіб, по наступних видах допомог:
   щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею;
  державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, допомоги при народженні дитини, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги при усиновленні дитини, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, яким не встановлено інвалідності;
   державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
  державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію;
  державної соціальної допомоги на догляд;
  тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
  тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату;
  допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
  щомісячної компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річ. віку;
  державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства;
  державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях;
  оплати послуг патронатного вихователя, виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя;
  відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня”.
  Зарахування коштів за додатковою заявкою проведено одержувачам через банківські установи 15-16 вересня 2022 року .
  Через виплатні об’єкти АТ «Укрпошта» виплата розпочата з 19 вересня 2022 року, згідно графіку доставки.
  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Повідомлення Департаменту соцзахисту населення до уваги внутрішньо переміщених осіб, які проживають на Полтавщині

  

   БФ Карітас інформує про можливість отримання допомоги на компенсацію витрат з оплати комунальних послу на опалювальний період. Умови участі, критерії відбору та перелік необхідних документів викладено в інформаційному буклеті фонду.
  Компенсація надається за умови, що заявник не отримував грошову допомогу від інших неурядових громадських організацій! Представники Карітасу ведуть перевірку, щоб уникнути дублювання допомоги.
  Представники Карітасу планують проводити перевірку цільового використання отриманих коштів для компенсації комунальний послуг або використання твердого палива.
   Всі питання стосовно участі в програмі можна зясувати в приймальні Карітасу за телефонами: +380503464692, +320503864493 або за адресою м.Полтава, вул.Пилипа Орлика 20/1
   Тел для довідок : 0800406506
  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
В Департаменті соціального захисту населення облвійськадміністрації відбулась зустріч з делегацією Програми ООН з відновлення та розбудови миру

  

   Полтавська область є один із регіонів, який прийняв найбільшу кількість внутрішньо переміщених осіб, що, в першу чергу, стало значним викликом для системи соціального захисту населення. Тому підтримка міжнародних донорських організацій є вкрай важливим додатковим інструментом для забезпечення першочергових потреб внутрішньо переміщених осіб, в тому числі найбільш вразливих категорій населення.
  15 вересня за участі Директора Департаменту соцзахисту населення Людмили Корнієнко відбулась вхідна зустріч з представниками Програми ООН з відновлення та розбудови миру, в рамках якої було обговорено розвиток співробітництва з метою посилення здатності територіальних громад забезпечувати надання базових соціальних послуг населенню, в тому числі внутрішньо переміщеним особам.
  - На сьогодні область прийняла до 200 тисяч переселенців, з яких майже 9 тисяч осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, які потребують постійного особливого догляду. Завдяки системній роботі органів соцзахисту області, для внутрішньо переміщених осіб повністю забезпечено дотримання державних соціальних гарантій. Натомість, до першочергових завдань нашої щоденної роботи додались питання задоволення потреб вразливих категорій ВПО у засобах реабілітації, а також розміщення осіб з інвалідністю в закладах стаціонарного догляду. Незмінним пріоритетом щоденної діяльності залишається підготовка закладів соціальної сфери та місць компактного проживання до викликів зимового періоду та реагування на кризові ситуації з електро- та теплопостачанням, які можуть виникнути від незалежних від нас умов.– зазначила Людмила Василівна під час зустрічі.
   - Безумовно, на сьогодні завдання Програми це посилити інституційну спроможність територіальних громад в частині реагування на потреби населення, а зокрема ВПО , щодо доступності та якості соціальних послуг. Водночас ми розглядаємо Полтавщину на довгострокову перспективу, адже прагнемо досягнення сталості та системних результатів, які залишаться в області на майбутнє – прокоментувала пані Рудич.
   За результатами наради досягнуто попередні домовленості щодо співпраці за рядом ключових напрямів з метою зміцнення спроможності громад надавати якісні соціальні послуги, зокрема щодо мобільних мультидисциплінарних бригад на спеціалізованих автомобілях, удосконалення програмних комплексів з ведення випадку та інше.
  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення інформує:
Міністерство у справах ветеранів війни запустило аналітичну платформу присвячену ветеранам війни

  

   Під час V Міжнародного ветеранського та волонтерського форуму «Там, де ми, там Україна», який відбувся 22 серпня 2022 року за участі Президента України Володимира Зеленського було анонсовано створення окремої інформаційної Інтернет-платформи присвячену ветеранам війни.
  12 вересня Міністерство у справах ветеранів України запустило веб-сторінку з деперсоналізованою інформацією про кількість ветеранів війни, яка доступна за посиланням https://data.mva.gov.ua/
  Сайт розроблений передусім для державних, приватних та міжнародних організацій, місцевих громад, які працюють в інтересах ветеранів війни та їхніх родин з метою надання оперативних даних для розрахунків обсягів залучення до проєктів. На сторінці зібрані аналітичні дані про ветеранів війни за даними Єдиного державного реєстру ветеранів війни (ЄДРВВ) з урахуванням регіонального розподілу в форматі карти України. Також користувачі можуть знайти інформацію про різні категорії та підкатегорії ветеранів війни – учасників бойових дій у різні історичні періоди, членів їхніх сімей (як дорослих, так і дітей), Захисників і Захисниць, які втратили здоров’я внаслідок участі у бойових діях. Також окремо є фільтр за ознакою статі.
   За даними платформи станом на 1 січня 2022 року в Полтавській області налічується майже 35 тисяч ветеранів війни різних категорій, відповідно до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
   Наразі викладена на сторінці інформація є тестовою – дані в тестовому режимі проходять процес уточнення та верифікації.
  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Полтавським обласним центром соціальних служб поведено навчання для фахівців соціальної роботи громад області

  

   09 вересня фахівці соціальної роботи центрів соціальних служб та центрів надання соціальних послуг територіальних громад області взяли участь у навчанні щодо засад сімейно-орієнтованого підходу до надання соцпослуг та ведення випадку та оцінки потреб сім’ї/особи.
   Захід проведено фахівцями з соціальної роботи Полтавського обласного центру соціальних служб, які разом із учасниками детально вивчили сутність, принципи та алгоритм використання сімейно-орієнтованого підходу у соціальній роботі; процедури, форми та методи партнерської співпраці з сім’єю, залучення ресурсів родини та громади до створення сприятливих умов соціалізації тощо.
   На практичних прикладах було опрацьовано сутність кризових станів та факторів вразливості, які мають негативний вплив на ресурсний стан та ситуацію в сім’ї, а також методику ведення випадку (англ. case-management) як важливий метод професійної соціальної роботи, у центрі уваги якого є потреби конкретної дитини та її сім’ї.
   За результатами навчання 17 представників територіальних громад області склали підсумкове тестування та отримали відповідні сертифікати.
  


  Полтавський обласний центр соціальних служб
  


 
Куди звертатись у випадку випадку потрапляння в ситуацію торгівлі людьми?

  

   Міністерство соціальної політики України, як національний координатор у сфері протидії торгівлі людьми звертає увагу на перші кроки, які можуть врятувати життя людини у випадку потрапляння в ситуацію торгівлі людьми.
   Свобода людини є однією з головних цінностей сучасного цивілізованого суспільства, а забезпечення недоторканності свободи особи – однією з головних функцій держави.
   Якщо:
   Вас силою примушували працювати;
   Вам не виплатили обіцяної заробітної плати;
   у Вас відібрали паспорт чи інші документи;
   Вас насильно утримували, контролювали;
   Вам погрожували, шантажували;
   Вас змушували до жебрацтва;
   Вас втягнули у проституцію, порнобізнес;
   Ви стикнулись з обманом, насильством
   ВИ СТАЛИ ЖЕРТВОЮ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ.
   В такому випадку необхідно звернутися за місцем перебування до місцевої держадміністрації та правоохоронних органів або зателефонувати на цілодобову „гарячу лінію” за телефонним номером 15-47.
   Національна соціальна сервісна служба України опікується питанням запобігання та протидії торгівлі людьми: приймає рішення про встановлення / відмову у встановленні, продовження / відмову у продовженні, позбавлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми; проводить аналіз діяльності суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми; координує та контролює діяльність закладів, що надають допомогу особам, які постраждали від торгівлі людьми, в тому числі направляє до закладу осіб, які постраждали від торгівлі людьми за кордоном та повертаються в Україну, в разі необхідності надання їм тимчасового притулку; проводить заходи, спрямовані на усунення передумов торгівлі людьми.
  
  
  


  Департамент соціального захисту населення
Полтавської ОВА

  


 
Департамент соцзахисту населення інформує: відбувся тренінг щодо важливих навичок подолання стресу

  

   08 вересня за сприяння Департаменту на базі Полтавського обласного центру громадського здоров’я відбувся тренінг для фахівців із соціальної роботи територіальних громад та неурядових організацій області, які працюють з внутрішньо переміщеними особами. Захід на тему «Важливі навички з подолання стресу» проведено за ілюстрованим керівництвом Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) (доступне за лінком https://apps.who.int/iris/handle/10665/339150 ).
   Начальник Центру психічного здоров’я Обласного закладу з надання психіатричної допомоги, психолог Наталія Супруненко, яка виступила навчальним тренером, зосередила увагу учасників на важливих навичках в періоди стресу, впливі стресових ситуацій на людину, вагомості та необхідності проявів доброти, прийняття рішень та дій на основі власних цінностей та суджень.
   Психолог Полтавського обласного центру соціальних служб Людмила Дерев’янко опрацювала з присутніми методику «заземлення», яка має допомогти сконцентруватися на важливому (сім’ї, дружбі, хобі, щоденних ритуалах, які приносять задоволення) й відійти від негативних та шокуючих спогадів, а також щодо небезпеки тривалої поведінки типу «рух від» та важливість швидкого подолання «емоційної бурі». Наприкінці заходу було опрацьовано методику та інструменти «Створення простору» як спосіб боротьби із стресовим станом, негативними думками та почуттями.
   За результатами тренінгу учасники отримали відповідні сертифікати.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення інформує: відбувся тренінг щодо важливих навичок подолання стресу

  

   08 вересня за сприяння Департаменту на базі Полтавського обласного центру громадського здоров’я відбувся тренінг для фахівців із соціальної роботи територіальних громад та неурядових організацій області, які працюють з внутрішньо переміщеними особами. Захід на тему «Важливі навички з подолання стресу» проведено за ілюстрованим керівництвом Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) (доступне за лінком https://apps.who.int/iris/handle/10665/339150 ).
   Начальник Центру психічного здоров’я Обласного закладу з надання психіатричної допомоги, психолог Наталія Супруненко, яка виступила навчальним тренером, зосередила увагу учасників на важливих навичках в періоди стресу, впливі стресових ситуацій на людину, вагомості та необхідності проявів доброти, прийняття рішень та дій на основі власних цінностей та суджень.
   Психолог Полтавського обласного центру соціальних служб Людмила Дерев’янко опрацювала з присутніми методику «заземлення», яка має допомогти сконцентруватися на важливому (сім’ї, дружбі, хобі, щоденних ритуалах, які приносять задоволення) й відійти від негативних та шокуючих спогадів, а також щодо небезпеки тривалої поведінки типу «рух від» та важливість швидкого подолання «емоційної бурі». Наприкінці заходу було опрацьовано методику та інструменти «Створення простору» як спосіб боротьби із стресовим станом, негативними думками та почуттями.
   За результатами тренінгу учасники отримали відповідні сертифікати.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення інформує: Новосанжарський дитячий будинок-інтернат отримав гуманітарну допомогу від Консульства Азербайджанської Республіки в м.Харків

  

   Безумовно, діти завжди будуть категорією найбільшого ризику в будь-якій кризовій ситуації та, зокрема, в умовах війни. А діти без батьківського піклування та з особливими потребами – як ніхто інші потребують додаткової турботи та соціального захисту.
   На сьогодні у Новосанжарському дитячому будинку-інтернаті соціальні послуги отримує 91 вихованка, тому кожний прояв піклування з боку партнерських, міжнародних та благодійних організацій є як ніколи доречним.
   Днями Почесне Консульство Азербайджанської Республіки в м. Харків надало закладу гуманітарну допомогу, а саме: пральну машину, засоби для прання та гігієни, а також продукти та смаколики.
   Тож користуючись нагодою, висловлюємо свою повагу та засвідчення в щирій дружбі Вельмишановному Консулу Афгану Салманову, та щиро дякуємо за дієву підтримку та увагу до дітей Полтавщині, якими опікуються в Новосанжарському дитячому будинку-інтернаті.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення інформує: Виплата державних соціальних допомог у вересні 2022 року

  

   Завдяки системній роботі органів соцзахисту області для понад 80,1 тисячі мешканців Полтавщини забезпечено своєчасне нарахування державних соціальних допомог на загальну суму 176,3 млн. грн., а саме:
    щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею;
    державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, допомоги при народженні дитини, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги при усиновленні дитини, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, яким не встановлено інвалідності;
    державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
    державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію;
    державної соціальної допомоги на догляд;
    тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
    тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату;
    допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
    щомісячної компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річ. віку;
    державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства;
    державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях;
    оплати послуг патронатного вихователя, виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя;
    відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня”;
    грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка”.
   Виплата допомог буде проведена у спосіб, зазначений одержувачами, а саме:
   • зарахування коштів через банківські установи проведено 6-7 вересня 2022 року;
   • через виплатні об’єкти АТ «Укрпошта» за місцем проживання одержувачів виплата розпочнеться з 7 по 25 вересня згідно графіку доставки.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення інформує щодо державної допомоги багатодітним сім’ям

  

   Департаментом підготовлено чергову публікацію присвячену відповідям на найпоширеніші запитання щодо отримання державних допомог різних видів. Тож інформуємо щодо аспектів отримання державної допомоги на дітей, які виховуються в багатодітних сім’ях.
   Чим визначено право?
   Постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2019 № 250, зі змінами затверджено Порядок виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях.
   Хто має право на призначення допомоги?
   Право на допомогу мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні. Допомога призначається одному з батьків дитини, які постійно проживають разом з дитиною.
   Який розмір допомоги та на який термін вона призначається?
   З 1 березня 2022 року розмір допомоги становить 2100 грн.
   Допомога призначається на третю і кожну наступну дитину з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 6-річного віку включно. У разі коли в сім’ї одночасно народилося двоє і більше дітей, внаслідок чого сім’я набула статусу багатодітної, виплата допомоги здійснюється на кожну таку дитину.
   Які документи необхідно подати?
   Для призначення допомоги Заявник (за умови пред’явлення паспорта громадянина України/паспортного документа іноземця/іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус) особисто подає:
   • заява одного з батьків, з яким постійно проживає дитина, за затвердженою формою;
   • копії посвідчення батьків багатодітної сім’ї та дітей з багатодітної сім’ї (з пред’явленням оригіналу)
   • копії свідоцтв про народження всіх дітей (з пред’явленням оригіналів).
   Куди звертатись за призначення допомоги?
   Призначення і виплата допомоги здійснюється управліннями соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання особи, яка претендує на призначення допомоги.
   Заяви з необхідним пакетом документів приймаються безпосередньо в територіальній громаді:
    відділами соціального захисту відповідної територіальної громади або визначеними посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради;  уповноваженими особами старостинських округів;
    посадовими особами центру надання адміністративних послуг (у разі їх створення).
    у містах обласного значення (м.Полтава, м.Кременчук, м. Лубни, м.Миргород, м.Горішні Плавні) - управліннями соціального захисту населення відповідних міських, районних у містах рад;
   Управління соціального захисту населення районних державних адміністрацій заяви з необхідними документами на призначення державних соціальних гарантій приймають лише у разі надіслання їх поштою. В електронному вигляді запит на призначення допомоги можна заповнити в рамках заявки на отримання комплексної послуги «Ємалятко» на порталі «ДІЯ».
  
   Чи є обставини, за яких припиняється виплата допомоги?
   У разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, отримувач допомоги зобов’язаний у десятиденний строк повідомити про це органам соціального захисту населення.
   До таких обставин зокрема належать:
    позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
    зарахування дитини на цілодобове перебування (від чотирьох ночівель на тиждень) до інтернату (пансіону) закладу загальної середньої освіти (за винятком спеціальних закладів освіти, закладів освіти III ступеня, ліцеїв, що забезпечують здобуття виключно профільної середньої освіти, та випадків, коли батьки сплачують повну вартість утримання дитини в закладі;
    нецільового використання коштів і незабезпечення створення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;
    відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
    влаштування дитини на повне державне утримання;
    перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;
    втрати статусу багатодітної сім’ї та інші
  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення повідомляє: УВКБ ООН розширює категорії людей, які можуть отримати фінансову допомогу

  

   За інформацією Благодійного фонду «Право на захист», який є офіційним партнером Агентства з питань біженців ООН (УВКБ ООН), перелік категорій осіб, що можуть отримати грошову допомогу від ООН розширено.
   Розмір грошової допомоги становить 2220 гривень на особу протягом 3-х місяців.
   Отримати допомогу можуть наступні категорії осіб:
   ✔️не отримували раніше допомогу від міжнародних організацій,
   ✔️мають дохід, менший за 5400 грн на особу,
   ✔️належить до таких категорій та критеріїв вразливості.
   Тобто, особа може звернутися до пунктів збору даних, якщо його родина:
   📌 внутрішньо переміщені особи, які перемістилися після 24.02.22,
   📌 особи, що НЕ переміщувалися після 24.02.2022, але постраждали від воєнних дій у таких в таких областях, як Дніпропетровська, Полтавська, Одеська, Запорізька, Кіровоградська, Черкаська, Харківська, Чернігівська, Сумська (перелік може бути доповнений);
   📌 люди, що через воєнні дії були вимушені залишити свої домівки, але повернулися до постійного місця проживання (зокрема, і з-за кордону).
   ‼️ОБОВ’ЯЗКОВІ КРИТЕРІЇ ВРАЗЛИВОСТІ ДЛЯ УСІХ 3-х вищезазначених категорій‼️, що дають можливість подати заявку на допомогу, це :
   ✅ родина, яка має лише одного з батьків (або батько, або мати) з одним або кількома дітьми віком до 18 років або з особами похилого віку (55 років і старше). Також можуть звертатися сім’ї з дітьми, в яких дружина/чоловік призвані до армії або зникли безвісти внаслідок воєнних дій;
   ✅ родина, яку очолює одна самотня/ кілька самотніх осіб похилого віку (55 років і старше) або особа похилого віку з однією дитиною чи кількома дітьми віком до 18 років;
   ✅ родина з однією або декількома особами з особливими потребами. А саме ті, що мають: інвалідність, хронічні захворювання. Перелік не обмежується тільки цими критеріями особливих потреб;
   ✅ прийомні сім'ї, які опікуються дітьми без супроводу та дітьми, розлученими з батьками (потрібне документальне підтвердження).
  
   Адреси пунктів збору даних в Полтавській області (куди звертатись):
   м. Полтава, площа Павленківська, 3б
   Пн-Пт 09:00 – 18:00
   м. Кременчук, вул. Ватутіна, 7
   Пн-Пт 08:00 – 17:00
   Телеграм-канал: https://t.me/unhcr_help_poltava
  
   Спосіб виплати грошової допомоги.
   Вся сума відразу за 3 місяці буде перерахована голові домогосподарства (визначеного при реєстрації на допомогу) одним з наступних шляхів:
   • - Шляхом переказу на банківський рахунок через фінансову установу Rapyd. 
   Ви отримаєте таке sms-повідомлення про зарахування коштів:
   Вам надійшов переказ від УВКБ ООН у розмірі ХХХХ грн. Більше інформації за посиланням https://bit.ly/3vdWVAX або гарячою лінією 0 800 307 711.
   • - Через Western Union для тих сімей, які не мають банківського рахунку. Ви отримаєте SMS–повідомлення з кодом банківського переказу (MTCN–код), який разом з документом, що посвідчує особу (паспорт, ID картка, інший державний документ), треба мати з собою для отримання грошової допомоги будь-якому відділенні Western Union.
  
   📝Детальна інформація про грошову допомогу на сайті БФ “Право на захист”:https://bit.ly/3Tgnpx5
   📨Інформаційна підтримка та можливість поставити питання:https://t.me/IDPhelp
   📞Гаряча лінія УВКБ ООН: 0 800 307 711.
  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Застереження від Мінсоцполітики щодо шахрайства

  

   Мінсоцполітики попереджає про розповсюдження в популярних месенджерах та соцмережах шахрайських публікацій із пропозиціями отримати соціальні виплати для українців.
   Зокрема – нібито від Червоного Хреста України та інших міжнародних організацій.
   Для отримання допомоги шахраї пропонують перейти за посиланням та ввести дані для входу в онлайн-банкінг, які зрештою потраплять до злодіїв.
   При цьому зловмисники використовують фішингові сайти, які імітують популярні українські банки.
   Щоб не потрапити на гачок шахраїв, фахівці рекомендують:
   - довіряти тільки офіційним ресурсам (офіційний сайт платформи єДопомога – https://aid.edopomoga.gov.ua/),
   - не вводити реквізитів платіжних карток на незнайомих та підозрілих вебсайтах,
   - у разі помилкового введення даних на шахрайському вебсайті – негайно заблокувати платіжну картку,
   - дотримуватися правил фінансової та кібербезпеки.
   Будьте особливо уважні!


  За матеріалами сайту Міністерства
  


 
Державні соціальні допомоги: Департамент соцзахисту населення надає відповіді на найпоширеніші запитання

  

   Департамент продовжує цикл публікацій щодо можливості отримання державних допомог різних видів. Інформуємо щодо аспектів призначення державної допомоги для осіб пенсійного віку, які не мають права на пенсію.
   Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком набувають особи, які досягли 60 річного віку за наявності страхового стажу, зокрема: з 01.01.2022 року - не менше 29 років; 01.01.2023 року - не менше 30 років.
   Особи, які досягли 65-річного віку право на призначення пенсії мають лише за наявності стажу не менше 15 років.
   У разі відсутності вказаного стажу, зазначеній категорії громадян призначається державна соціальна допомога згідно Закон України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю».
   Розмір допомоги з 01.03.2022 року становить – 2100 грн. на місяць (розмір допомоги збільшено згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»)
   Умови для призначення допомоги особі, яка не має права на пенсію:
   - досягла 65- річного віку;
   - не одержує пенсію;
   - є малозабезпеченою особою
   * малозабезпечена особа – особа у якої середньомісячний сукупний дохід за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги, не перевищує прожитковий мінімум, визначений для осіб, які втратили працездатність на дату звернення за допомогою (з 01.07.2022 – 2027 грн., з 01.12.2022 – 2093 грн.). Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї для призначення соціальної допомоги визначено постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги».
   Документи, необхідні для призначення соціальної допомоги:
   - заява за формою, встановленою Мінсоцполітики (подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально);
   - декларація про доходи та майновий стан осіб для призначення соціальної допомоги, складена за формою, встановленою Мінсоцполітики.
   Додатково пред’являється: паспорт, трудова книжка та довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків.
   Інформація про склад сім’ї зазначається в декларації про доходи та майно особи, яка звернулася за призначенням соціальної допомоги.
   Допомога призначається з місяця звернення, довічно.
   Документи для призначення допомоги приймаються:
   - відділами соціального захисту відповідних територіальних громад або визначеними посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради;
   - уповноваженими особами старостинських округів;
   - посадовими особами центру надання адміністративних послуг (у разі їх створення);
   - в містах обласного значення - управліннями соціального захисту населення.
  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення надає відповіді на найпоширеніші запитання щодо отримання внутрішньо переміщеними особами допомоги на проживання

  

   Із введення військового стану посилилась актуальність забезпечення отримання внутрішньо переміщеними особами допомоги на проживання. Станом на сьогодні в Полтавській області проживає 198,4 тисяч осіб з числа внутрішньо переміщених.
   Виплата для внутрішньо переміщених осіб на проживання є фінансовою підтримкою від держави, яка надається особам, які після введення в країні воєнного стану (Указ Президента України від 24.02.2022 №64) перемістились з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та які визначені в переліку Розпорядження КМУ від 06.03.2022 р. № 204-р, але перебувають в Україні.
   Допомога на проживання надається внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332.
   З 01 травня 2022 року право отримувати щомісячну допомогу від держави мають наступні категорії заявників:
    громадяни, які перемістилися з територій територіальних громад, що розташовані в районах, де проводяться воєнні дії, або тих, які знаходять в тимчасової окупації чи в оточенні/блокуванні (відповідно до наказу Мінреінтеграції);
    громадяни, чиє житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження, і які до 20.05.22 р подали заявку на відшкодування, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія» (якщо заявка не подана до 20.05.2022 р., то подаються документи від органу місцевого самоврядування, які підтверджують факт втрати/пошкодження майна).
  
   Для отримання державної допомоги, особа має перебувати на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, що підтверджується відповідним документом (довідкою внутрішньо переміщеної особи / ВПО).
  
   19 серпня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №963, відповідно до якої внутрішньо переміщені особи, які подавали заяви через Дію до 30 квітня 2022 р. але не отримали допомогу, зможуть додаткового звернутися із заявою до органу соцзахисту населення та отримати виплату. Для отримання допомоги особа має до 01 жовтня 2022 року особисто звернутися до органу соцзахисту населення з відповідною заявою, а також надати інформацію (збережену на фізичних носіях), що підтверджує факт попереднього подання заяви через застосунок Дія.
  
   Алгоритм дій з отримання державної допомоги внутрішньо переміщеній особі на проживання:
   1. Стати на облік як внутрішньо переміщена особа та подати заяву на отримання допомоги разом з пакетом необхідних документів до:
   o уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг;
   o в містах обласного значення – до управління соціального захисту населення;
   o подати заявку на отримання довідки через мобільний застосунок порталу «Дія».
   2. Отримати виплату на власний рахунок (виплачується на банківський рахунок за стандартом IBAN), вказаний у заяві. Призначається з місяця звернення. Не включається до сукупного доходу сім’ї при наданні інших видів соціальної допомоги. Не оподатковується податком на доходи фізичних осіб. Грошова допомога буде надходити щомісяця на кожну ВПО, вказану в заявці до призупинення або скасування воєнного стану в країні.
   Розмір виплати для ВПО на проживання становить:
   - для дорослого громадянина – 2 тис. грн;
   - для дітей та людей з інвалідністю – 3 тис.грн.
  
   Завдяки системній роботі, у серпні 2022 року управліннями соціального захисту населення і центром по нарахуванню соціальних виплат забезпечено своєчасне призначення та виплату державної допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання на загальну суму 412,6 млн. грн.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення надає відповіді на найпоширеніші запитання щодо отримання державних соціальних допомог

  

   Враховуючи високу пріоритетність забезпечення виплат державних соціальних допомог, Департаментом започатковано ряд публікацій з відповідями на найпоширеніші запитання за цією тематикою.
   Першочергово поширюємо інформацію щодо Порядку виплати державних соціальних допомог під час воєнного стану.
   Відтак 07 березня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги на період воєнного стану», якою передбачено продовження виплати призначених державних соціальних допомог протягом часу дії воєнного стану плюс один місяць після його завершення.
   Тобто, якщо в період дії воєнного стану закінчився термін виплати державної соціальної допомоги, її виплата продовжується органами соціального захисту населення автоматично, звертатися та подавати документи повторно/додатково не потрібно.
   Відповідне рішення поширюється на наступні види державних допомог:
    допомога малозабезпеченим сім'ям;
    допомога на дітей одиноким матерям;
    допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
    допомога на дітей, хворих на тяжкі хвороби, яким не встановлено інвалідність;
    щомісячної грошової допомога особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу;
    тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
    тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.
   За умови, якщо отримувачі державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю пропустили строк перегляду, виплата таких видів допомоги не зупиняється на період введення воєнного стану та одного місяця після його скасування.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО