Офіційний веб-сайт
  Департамент праці та соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Архів новин

 
Департамент соціального захисту населення інформує:
В області проведено нарахування житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг за червень 2022 року

  
Департаментом соціального захисту населення облвійськадміністрації скоординовано роботу рай(міськ) управлінь соціального захисту населення області щодо своєчасного проведення розрахунку розмірів житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг за червень поточного року.
   Всього у червні 2022 року житлові субсидії та пільги на оплату житлово-комунальних послуг розраховано 90,6 тис. сімей.
   Нарахування житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг проведено на загальну суму 29,5 млн грн. та подано заявку про потребу в коштах на виплату до Міністерства соціальної політики України.
   Виплата житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг буде проведена у липні 2022 року, після надходження коштів в область у спосіб, зазначений одержувачами:
   - на рахунки одержувачів, відкриті в установах уповноважених банків;
   - через виплатні об’єкти АТ «Укрпошта» за місцем проживання одержувача.
   Для зручності населення у відкритому доступі за посиланням https://subsidii.ioc.gov.ua/ знаходиться Єдиний державний реєстр отримувачів житлових субсидій, за даними якого громадяни можуть перевірити інформацію про призначення субсидії.
   За допомогою реєстру можливо дізнатись чи призначили сім’ї житлову субсидію, термін, на який призначено субсидію, розмір призначеної субсидії, спосіб виплати та назву управління соціального захисту населення, в якому зберігається особова справа отримувача субсидії.
   Нагадуємо, що згідно законодавства розмір житлових субсидій визначається як різниця між вартістю житлово-комунальних послуг у межах соціальних нормативів користування послугами та розміром обов’язкового відсотка платежу сім’ї, який визначається для кожної сім’ї індивідуально в залежності від її складу та отриманих доходів.
   Рекомендуємо сім’ям, які з об’єктивних причин не в змозі самостійно сплачувати за комунальні послуги, та їх витрати на комунальні платежі перевищують 15% родинного бюджету, звернутись за отриманням житлової субсидії.
   Документи на призначення житлової субсидії можна подати до уповноважених осіб територіальних громад, Центрів надання адміністративних послуг, а в містах обласного значення – до управлінь соціального захисту населення або направити поштою. Крім того, є можливість подання документів через онлайн сервісом через Портал Дія https://diia.gov.ua/services/zvernennya-na-priznachennya-zhitlovih-subsidij-v-elektronnij-formi
   Звертаємо увагу, що внутрішньо переміщені особи мають можливість оформлення субсидії за фактичним місцем проживання (наявність договору оренди не є обов’язковим).   


  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО

  


 
До уваги одержувачів житлової субсидії!
Обставини, про які необхідно обов’язково повідомляти орган соцзахисту населення

   Сім’ї, які отримують житлову субсидію, зобов’язані інформувати про факти виникнення обставин, які впливають на їх право отримання субсидії. Повідомлення органів соцзахисту має бути здійснено протягом 30 календарних днів з моменту виникнення обставин.
   Це стосується наступних обставин, за яких будь-хто із складу домогосподарства або членів їх сімей:
    має у власності транспортний засіб, з року випуску якого минуло менше 5 років або більше ніж однин транспортний засіб, з року випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа);
    здійснив розрахунок (витрати) на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень, зокрема:
   - купівля земельної ділянки, квартири (будинку), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів, інших фінансових інструментів, буд.матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних);
   - платіж (платежі), що випливає з правочинів, за якими передбачено набуття майнових прав на нерухоме майно, транспортні засоби (механізми) (крім об’єктів спадщини та дарування);
   - внески до статутного капіталу товариства, підприємства, організації;
   - благодійну діяльність (у вигляді сплати коштів);
   - надання фінансової допомоги, позики;
   - операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних та/або освітніх послуг), а також банківських металів;
    має у власності більш ніж одне житлове приміщення (квартиру, будинок), крім житла, яке належить на правах спільної сумісної або часткової власності, розташованого в сільській місцевості, розташованого на тимчасово окупованій території, на лінії зіткнення або непридатного для проживання;
    має на депозитному рахунку кошти у сумі, що перевищує 100 тис. гривень.
  
   Також громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов’язаний протягом 30 календарних днів поінформувати управління соціального захисту населення щодо:
    зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств;
    зміни у складі сім’ї члена домогосподарства, зміни соціального статусу членів домогосподарства;
    настання умов, за яких втрачається право на отримання субсидії на понаднормову площу житла непрацездатних непрацюючих осіб, які проживають самі (працевлаштування таких осіб або виникнення у них інших джерел доходів).
  
   Звертаємо увагу, у разі з’ясування органом соцзахисту населення про виникнення вищевказаних обставин, зокрема в результаті проведеної верифікації, про що одержувачем субсидії не буде повідомлено в місячний термін з моменту їх виникнення, надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено.
   При цьому житлову субсидію після подання нових заяви та декларації може бути призначено лише на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон.
  
  


  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення інформує:
Домашнє насильство не можна замовчувати, воно потребує ефективного реагування і скоординованих дій
Домашнє насильство не можна замовчувати, воно потребує ефективного реагування і скоординованих дій.
   Попри війну, проблема домашнього насильства не стає менш важливою. Війна, як і будь-яка екстремальна ситуація, загострює проблеми людей, які були й до цього. Зокрема, це стосується насильства в родинах. Коли люди, які живуть у постійному стресі, опиняються в одному приміщенні, залежать один від одного та не можуть відволіктися, нерідко виникають ситуації домашнього насильства.
   Незважаючи на війну, всі відповідальні органи продовжують роботу, щоб попередити і захистити постраждалих.
  

  

     


  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення інформує:
Виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам

   Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 (зі змінами) внутрішньо переміщеним особам передбачено надання допомоги на проживання, у розмірі:
   • для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 гривень на місяць;
   • для інших осіб – 2000 гривень на місяць.
   На сьогоднішній день допомога на проживання надається внутрішньо переміщеним особам:
   - які перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій;
   - які перемістилися з території територіальних громад, що перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні);
   - у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали до 20 травня 2022 року заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій.
   Внутрішньо переміщеним особам, які повернулися на постійне місце проживання, але мають зруйноване житло, виплата допомоги на проживання не припиняється.
   Важливо! Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022, (зі змінами).
   Перелік не є фіксованим документом – він регулярно актуалізується. Наказом Мінреінтеграції від 22.06.2022 №132 затверджено оновлений перелік, на основі якого внутрішньо переміщеним особам будуть здійснюватися виплати.
   Переглянути актуальну інформацію щодо статусу громад також можна на цифровій мапі за посиланням https://map.edopomoga.gov.ua/
   Органами соціального захисту населення області забезпечено призначення допомоги на проживання з березня 2022 року 147,7 тис. сімей внутрішньо переміщених осіб (з урахуванням дітей), на загальну суму 1,5 млрд грн. У червні 2022 року допомогу на проживання призначено 122,7 тис. сімей на загальну суму 514,7 млн грн.
  Фінансування та виплата допомоги проводиться безпосередньо на рівні Мінсоцполітики.
   Одночасно повідомляємо, що у зв’язку з технічними помилками, допущеними заявниками при поданні заяв через Портал Дія, частина звернень доопрацьовуються органами соціального захисту населення, Міністерством цифрової трансформації та Міністерством соціальної політики України.
   Органи соціального захисту населення області продовжують роботу з призначення допомоги. Дане питання перебуває на постійному контролі в Департаменті соціального захисту населення.   


  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення інформує:
виплата державних соціальних допомог за додатковою заявкою червня 2022 року

   Органами соціального захисту населення області продовжується системна робота щодо нарахування державних соціальних допомог.
   9 - 10 червня 2022 року кошти на фінансування державних соціальних допомог зараховані на рахунки установ уповноважених банків та поштові відділення для проведення виплати 79 тис. осіб.
   Для забезпечення своєчасного проведення виплати одержувачам державних соціальних допомог, які звернулися до органів соціального захисту населення в другій половині травня - початку червня 2022 року, сформована заявка та 10.06.2022 року направлена до Мінсоцполітики України на загальну суму 7,4 млн.грн. для 1,7 тис. осіб, по наступних видах допомог:
    щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею;
    державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, допомоги при народженні дитини, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги при усиновленні дитини, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, яким не встановлено інвалідності;
    державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
    державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію,;
    державної соціальної допомоги на догляд;
    тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
    тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату;
    допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
    щомісячної компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річ. віку;
    державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства;
    державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях;
    оплати послуг патронатного вихователя, виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя;
    відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня”.
   Зарахування коштів за додатковою заявкою проведено одержувачам через банківські установи 24 червня 2022 року .
   Через виплатні об’єкти АТ «Укрпошта» виплата розпочата з 27 червня 2022 року.   


  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Громади Полтавщини: кращі практики із забезпечення соціального захисту населення в умовах війни

   Здатність об’єднувати та спільними зусиллями долати перешкоди завжди було винятковою рисою нашої країни, яка зараз, в умовах війни, проявилась найбільше. Полтавщина стала ключовим регіоном центру України, яка прийняла внутрішньо перемішених осіб, тому те, як ефективно спрацювали міста та громади області в цих критичних умовах заслуговує окремої уваги.
   Враховуючи, що на соціальну сферу припало чи не найбільше навантаження, до вашої уваги кращі практики реалізації політики соціального захисту населення громадами Полтавщини, які поповнилися новими мешканцями з числа внутрішньо перемішених осіб.
   Серед територіальних громад, які активно проводили роботу щодо обслуговування громадян, які опинились в складних життєвих обставинах хочеться відзначити Глобинську міську та Диканську селищну.
   На сьогодні у Глобинській громаді (міський голова Станіслав Джусь), завдяки роботі колективу КУ «Центр надання соціальних послуг Глобинської міської ради» на чолі з директором Світланою Грицай, соціальними послугами охоплено 1506 жителів громади та ВПО.
   Працівники відділення соціальної допомоги вдома Центру, за місцем проживання продовжують допомагати тим, хто не в змозі потурбуватися про себе самостійно, надаючи 480 особам широкий спектр послуг: допомога у самообслуговуванні, прибиранні, приготуванні їжі та інших побутових питаннях. За період введення воєнного стану додатково взято на обслуговування 29 осіб.
   Робота центру також полягає у організації отримання продуктів харчування найвразливішими верствами населення. Наприкінці травня працівниками центру отримувачам соціальної послуги «допомога вдома» доставлені продуктові набори всім потребуючим. Завдяки злагодженій роботі відділення організації надання натуральної та грошової допомоги центу, 842 особи отримали одяг та взуття.
   Внутрішньо перемішені особи та мешканці громади відповідних категорій можуть отримати послуги з дрібного ремонту та пошиття одягу, перукарські послуги. З метою наближення послуг до населення, з 24 березня поточного року на території Великокринківського старостату запрацювало віддалене робоче місце з надання перукарських послуг, що стало суттєвою підтримкою жителів.
   Безумовно, коли людина опинилась в максимально критичних умовах під час війни, задоволення її першочергових потреб із проживання та харчування є пріоритетом для кожної громади чи області, але у Глобинській громаді не забувають і про психічне здоров’я. Центром забезпечується проведення заходів з психологічної підтримки та емоційного розвантаження, а також цілодобово працює телефонна лінія психологічної підтримки (телефон довіри), де кожен охочий може отримати інформаційні консультації та кваліфіковану підтримку від практичного психолога.
   З метою подолання критичних станів, з якими людина стикається під час війни, на сторінці в соціальних мережах https://www.facebook.com/KU.Centrsocposlug ведеться окрема рубрика «Психологічна підтримка».
   УДиканській громаді вдалося зберегти структуру Територіального центру та обсяг соціальних послуг селищної ради. Лише послугу «догляд вдома» тут отримують 320 осіб про яких піклується 37 соціальних робітників. У багатьох випадках соціальний робітник - єдина людина, котра відвідує оселю самотньої людини. Крім виконання основних посадових обов’язків по прибиранню будинки, придбання ліків та продуктів, оплатити комунальних послуг, оформлення субсидій, допомогти по господарству, робітники терцентру забезпечують надання емоційно-психологічної підтримку.
   Відділенням організації надання адресної натуральної та грошової допомоги, як для мешканців громади, та як і для вимушених переселенців забезпечено надання послуг прання білизни, ремонт одягу та взуття, перукарські послуги.
   При територіальному центрі також функціонує банк одягу, який постійно поповнюється завдяки волонтерам, місцевій владі, організації «Товариства Червоного хреста України» та просто небайдужим мешканцям Диканської ТГ. За тісної співпраці з релігійною громадою «Християн віри Євангельської «Відродження» організовані благодійні обіди для підопічних які перебувають у складних життєвих обставинах.
   Крім того, відділенням стаціонарного догляду забезпечено цілодобовий догляд 21 підопічному, в тому числі 4 внутрішньо переміщеним особам. Для усіх мешканців відділення стало затишною домівкою, завдяки турботі дружнього колективу.
   Все це є черговим підтвердженням, що лише комплексний підхід до надання соціальних послуг та самовідданість кожного соціального працівника, може переконати постраждалу людину, що вона не на самоті із своєю проблемою і держава завжди дбає про своїх громадян.   


  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Спілкування з дітьми – це важливо

   На жаль, іноді так буває, що у житті дітей трапляються психотравмуючі події… Насильство в родині, сексуальне та фізичне скривдження, стихійні лиха, кримінальні випадки, війна, смерть близьких – ось лише деякі з таких подій. І попри те, що більшість дітей завдяки підтримці рідних може впоратись із цими подіями, все ж частина дітей може мати різні психологічні труднощі.
   Без належної фахової допомоги дитині та родині, які зазнали травмування через війну, ці труднощі можуть змінити спрямування життя, розвиток дитини й мати серйозній негативні наслідки в майбутньому. На відміну від дорослих, виявлення цих проблем та вчасне надання допомоги можуть бути утруднені через низку проблем. Дитині важко дібрати слова, щоб описати те, що відбувається з нею, і вона не завжди знає, куди звернутися по допомогу.
   Проблема психотравми, яка торкнулась усіх дітей в нашій державі через військову агресію російської федерації спонукає фахівців соціальної сфери, бути чутливими до їх нагальних потреб та сприяти запобіганню, виявленню та наданню вчасної допомоги.
   Для психологів та фахівців соціальної роботи області було проведено навчання на тему: «Алгоритм комунікації з дітьми, які пережили психотравмуючі події під час війни» метою якого є оволодіння навичками спілкування з дітьми та підлітками, які пережили психотравмуючі події. Даним навчанням охоплено 53 особи із 41 територіальної громади Полтавської області.
   Також, на даному навчанні фахівці із соціальної роботи опанували методи психосоціальної роботи не тільки з дітьми, а і з їх родинами та найближчим оточенням. І завдяки цій підтримці й допомозі сумний травматичний досвід дитинства зможе бути інтегрованим, а життя, попри всі випробування, - змістовним та щасливим…   

 
Надання реабілітаційних послуг населенню

   Початок 2022 року став рубіконом перетворень в житті всієї України, адже війна не може бути безслідною для жодного громадянина, громади чи області. На жаль, Україна сьогодні змушена жити в умовах військового часу, забезпечуючи функціонування уже створених систем та розширювати існуючі напрацювання за стратегічно важливими напрямами державної політики.
   Надання реабілітаційних послуг населенню завжди було пріоритетом державної соціальної політики як на національному, так і на регіональному рівнях. Тому невтішна статистика зростання показників інвалідності населення, в тому числі з числа дітей, одночасно є викликом для кожної громади та області, стимулом до активних дій. Для Полтавщини цей показник сьогодні становить 5,4 тис. дітей з інвалідністю.
   Полтавська область за рахунок злагодженої роботи мережі центрів комплексної реабілітації дітей з інвалідністю області гарантовано може реалізувати завдання із соціального захисту в частині комплексної реабілітації, соціальної адаптації дітей з інвалідністю, а також дітей віком до 3 років, які мають ризик отримати інвалідність.
   Такі Центри мають успішний багаторічний досвід надання реабілітаційних послуг в містах Кременчук, Миргород, Полтава, Лубни та Гадяч й повністю готові до адаптації своїх практик відповідно військових реалій. Напрацьований досвід Центрів застосовується також у Шишацькій територіальній громаді, де в складі Центру надання соціальних послуг функціонує відділення «Реабілітаційний центр для дітей з інвалідністю».
   Окрім проведення фахового медичного спостереження, заходи Центрів спрямовані на коригування порушень розвитку дітей з інвалідністю та дітей віком до 3 років, які належать до групи ризику, щодо навчання їх основним соціальним та побутовим навичкам, розвитку здібностей, створення передумов для інтеграції у суспільство та створення належних умов перебування дітей в сім’ях.
   Зокрема, Кременчуцький міський Центр комплексної реабілітації дітей з інвалідністю Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради, який функціонує з 2002 року, окрім уваги до відновлення фізичного здоров’я своїх вихованців, у своїх заходах орієнтується на багатовекторний та особистісний підхід у реабілітаційному процесі.
   За рахунок сучасної матеріально-технічної бази (тренажерна зала лікувальної фізкультури, басейн для індивідуальних занять, фізіотерапевтичний та масажний кабінети, кімната сенсорної інтеграції, арт-студія, комп’ютерний клас і т.д) та високопрофесійних спеціалістів на чолі з директором Івакіною Юлією Станіславівною, Центром здійснюється комплекс заходів соціальної, психологічної, педагогічної, фізичної, фізкультурно-спортивної реабілітації, медичного спостереження.
   Щороку в закладі проходять курс комплексної реабілітації близько 400 дітей з інвалідністю з громад Кременчуцького району. До речі, лише у Кременчуцькому центрі функціонує відділення денного догляду дітей з інвалідністю.
   Реабілітація має забезпечити дитину достатнім базисом навичок та здібностей, які не лише дозволять їй самостійно себе обслуговувати в побуті та комунікувати із близькими, а й мати друзів та в майбутньому вести повноцінне суспільне життя.
   Зрештою саме максимальна соціалізація є кінцевою метою державної політики Міністерства соціальної політики України щодо комплексної реабілітації осіб з інвалідністю.
   Після введення воєнного стану, повноцінна діяльність Кременчуцького міського центру комплексної реабілітацію дітей з інвалідністю, враховуючи об’єктивні причини стала неможливою. Але весь цей час співробітники Центру не втрачали зв’язку зі своїми вихованцями, надаючи родинам, що їх виховують, консультативну допомогу та психологічну підтримку.
   Зараз адміністрація закладу розглядає можливість і відпрацьовує варіанти відновлення діяльності Центру. Надання комплексу реабілітаційних послуг дітям з інвалідністю та дітям, які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності, планується розпочати в амбулаторному режимі, за індивідуальним графіком і тільки у супроводі батьків та/або законних представників дитини з 04 липня 2022 року.
   Важливість відновлення повноцінно роботи центрів комплексної реабілітації дітей/осіб з інвалідністю області є беззаперечною аксіомою, тому обласна та місцева влада докладає максимум зусиль, щоб виконати це завдання в найкоротші терміни.
  
   Довідково:
   Протягом 2021 року Центрами комплексної реабілітації дітей з інвалідністю Полтавської області реабілітаційні послуги надано 1182 дітям з інвалідністю, 126 дітям віком до 3 років, які мають ризик отримати інвалідність та 22 особам з інвалідністю. До реабілітаційного процесу залучено 233 дитини з територіально наближених громад. Відділенням «Реабілітаційний центр для дітей з інвалідністю» Центру надання соціальних послуг Шишацької селищної ради реабілітаційні послуги надано 46 дітям з інвалідністю.
  


  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО

  


 

  
  

 
Сімейний патронат для дитини – можливість врятувати родину

   Послуга патронату над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин та надання фахівцям соціальної роботи підтримуючих соціальних послуг сім’ї дитини для відновлення її здорового функціонування.
   Зміст патронату полягає в комплексному підході, професійності та узгодженості дій спеціалістів під час ведення випадку дитини та її сім’ї, а саме: патронатного вихователя, який доглядає за дитиною в умовах своєї сім’ї, та фахівця з соціальної роботи, який здійснює супровід сім’ї дитини та допомагає батькам дитини подолати складні життєві обставини, а у разі потреби сприяє залученню спеціалістів (психолога, юриста, психотерапевта, логопеда, тощо).
   Базові послуги догляду, виховання дитина отримує у сімейних умовах, і в продовжує спілкування з близькими людьми. У такій ситуації фахівцям із соціальної роботи легше сформувати у батьків мотивацію до змін.
   Постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2022 року № 581 внесено зміни до Порядку створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя. Зокрема, ці правила врегулювали:
   - можливість влаштування до сім’ї патронатного вихователя за його згодою дітей, які не є рідними братами та сестрами або такими, що виховувались в одній сім’ї
   - можливість продовження або припинення дії договору про патронат над дитиною з урахуванням фактичних обставин;
   - механізм переміщення дитини разом із сім’єю патронатного вихователя на безпечну територію у разі виникнення загрози її життю чи здоров’ю.
   Станом на 17.06.2022 року в Полтавській області підготовлено 21 патронатна сім’я, в які влаштовано 60 дітей із сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, що дало можливість уникнути інституалізації виховання та дотримання їх прав на сімейне оточення.
   Патронатні сім’ї в області своєчасно і в повному обсязі отримують грошове забезпечення за надання послуги патронату у розмірі п’яти прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць та соціальні допомоги на утримання кожної влаштованої дитини.
   Розмір соціальної допомоги на дітей становить 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць, для дітей з інвалідністю - 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць.
   У разі коли до сім’ї патронатного вихователя влаштовано дитину віком до одного року, дитина з інвалідністю, малолітня або неповнолітня вагітна, ВІЛ-інфікована дитина або одночасно двоє і більше дітей, розмір грошового забезпечення збільшується на 10 відсотків за кожну дитину, але сумарно не більш як на 50 відсотків.
  


  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення інформує:
Як у період війни уникнути загрози потрапляння до сучасного рабства

   Сьогодні проблема торгівлі людьми набуває особливого значення та актуальності через широкомасштабне вторгнення російської федерації в Україну, у зв’язку з чим мільйони людей вимушені були евакуюватися на інші території або за кордон. Одними із найбільш уразливих до торгівлі людьми в такій ситуації є діти без супроводу або діти, розлучені із сім’єю, жінки, особи з інвалідністю, особи похилого віку та особи, які вже колись раніше потрапляли у ситуацію торгівлі людьми.
   Тому вкрай важливо забезпечити ефективну протидію таким злочинам шляхом колективного реагування та скоординованих дій.
   Міністерство соціальної політики у співпраці з партнерами розробили «Пам’ятку» щоб запобігти потраплянню у ситуації торгівлі людьми.
  


  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення інформує:
Продовжується виплата щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни

   Розміри допомоги особам, яким встановлено статус відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», у 2022 році визначені постановою КМУ від 07.05.2022 р.№ 540:
  
   Особи з інвалідністю:
   І група - 4 421 грн; учасники бойових дій - 1 491 грн;
   ІІ група - 3 906 грн; члени сімей загиблих - 966 грн;
   ІІІ група - 3 391 грн; учасники війни - 612 грн;
  
ВИПЛАТИ ДОПОМОГИ ПРОВОДИТЬСЯ:

   Військовослужбовцям – шляхом перерахування коштів на спеціальні рахунки військових частин;
   Особам, які не є пенсіонерами та не є військовослужбовцями, перебувають на обліку в територіальних центрах комплектації, - шляхом перерахування коштів на рахунки в уповноважених банках.
  Виплата допомоги проводиться на підставі списків, наданих військовими частинами та територіальними центрами комплектації та соціальної підтримки.
  З державного бюджету в область надійшли кошти для проведення виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни, які не є пенсіонерами, на загальну суму 15,9 млн. грн.
  12-13 червня 2022 року кошти перераховані:
  - на спеціальні рахунки військових частин для подальшого перерахування військовослужбовцям;
  - на рахунки в уповноважених банках особам, які не є пенсіонерами та не є військовослужбовцями, перебувають на обліку в територіальних центрах комплектації.
  Особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України станом на 5 травня 2022 року, – одночасно з виплатою пенсій у період з 04 по 25 червня.
  Звертаємо увагу, що ветеранам війни, яким встановлено відповідний статус до 5 травня 2022 року включно, у разі неодержання допомоги станом на 1 липня поточного року, для вирішення питання виплати допомоги необхідно звернутися до управлінь соціального захисту населення за місцем проживання (в тому числі до структурних підрозділів соцзахисту бувших районів області). Право на отримання допомоги не втрачається, якщо звернення надійде до 30 вересня поточного року.
  


  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення інформує:
В області розпочата виплата житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг за травень 2022 року

   Органами соціального захисту населення області проведено комплекс робіт з призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг населенню на неопалювальний період.
   За травень 2022 року житлові субсидії та пільги на оплату житлово-комунальних послуг нараховано 105,6 тис. сімей на загальну суму 25,4 млн грн.
   В область надійшли кошти з державного бюджету для проведення виплати пільг та субсидій.
   10 червня 2022 року кошти будуть зараховані на банківські рахунки одержувачів, відкриті в уповноважених банках.
   Одержувачам пільг та субсидій, які отримують відповідну виплату через виплатні об'єкти АТ «Укрпошта», виплата розпочнеться з 10 по 25 червня згідно графіків доставки.
   Згідно законодавства пільги у грошовій безготівковій формі перераховуються надавачам послуг через АТ «Ощадбанк» до 18 червня. Про стан розрахунків за житлово-комунальні послуги АТ «Ощадбанк» направить пільговикам СМС повідомлення.
   Питання своєчасного нарахування і виплати державних соціальних гарантій перебуває на щоденному контролі в Департаменті соціального захисту населення.
  
  


  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Альтернативні форми сімейного виховання – як розвиток безпечного простору перебування дітей в умовах війського стану

   Сьогодні вислів «Чужих дітей не буває — усі вони наші!» має надважливе значення. Маємо сумний результат страшної війни: тисячі дітей залишилися сиротами, втратили піклувальників чи опікунів, стикнулися з жахіттями війни, загубилися під час бомбардувань, евакуації з зон бойовихдій та не знають нічого про своїх батьків.
   Багато дітей і до війни не мали повноцінних сімей, але військова агресія з лютого 2022 року загострила в Україні дану проблему та актуалізувала питання розвитку альтернативних сімейних форм виховання дітей, як безпечного простору перебування.
   У Полтавській області на регіональному рівні налагоджена системна діяльність щодо проведення навчань для кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни/піклувальники та усиновлювачі.
   Тренінгові заняття сприяють підготовці, активізації досвіду, почуттів, набуттю навичок, якими мають володіти потенційні батьки, які бажають взяти на виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, для того, щоб знаходити порозуміння з ними, вміти спрямовувати власний досвід, знання на створення найкращих умов життя та виховання дітей.
   У ході навчання психологи ознайомлюють кандидатів з особливостями сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, стилями виховання, віковими особливостями розвитку дітей, етапами адаптації дитини в сім’ї та ін. Особливістю тренінгових занять є те, що майбутні батьки мають можливість «приміряти» на себе ту чи іншу роль, пов’язану з вихованням дітей за допомогою практичних тренінгових вправ.
   Станом на 01.06.2022 року, враховуючи на зростання запитів від територіальних громад щодо осіб, які виявили бажання взяти на виховання дітей, що втратили батьків, в тому числі внаслідок бойових дій, Полтавським обласним центром соціальних служб проведено 3 навчання для 50 кандидатів в прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни/піклувальники та усиновлювачі (33 особи – кандидати в усиновлювачі, 13 осіб – кандидати в опікуни/піклувальники, 4 особи – кандидати в прийомні батьки).
   За результатами навчань тренерами Полтавського обласного центру соціальних служб підготовлено довідки з рекомендаціями, які засвідчують наявність потенціалу у батьків щодо виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Довідки та рекомендації передані місцевим службам у справах дітей для подальшого прийняття рішень щодо створення альтернативних форм сімейного виховання.
   Під постійним соціальним супроводженням надавачів соціальних послуг в області перебуває 104 прийомні сім’ї (181 прийомна дитина) та 32 дитячих будинки сімейного типу (207 дітей-вихованців).
   В умовах військового стану на територію Полтавської області з небезпечних для життя та здоров’я територій Україні перемістилося 5 прийомних сімей (9 дітей) та 2 дитячих будинки сімейного типу (18 дітей), які забезпечені постійною соціальної підтримкою та допомогою фахівців із соціальної роботи надавачів соціальних послуг .
  


  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Надання соціальних послуг – важливий напрямок соціального захисту населення

   Одним із головних завдань Департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації та територіальних громад є забезпечення своєчасних, доступних та якісних соціальних послуг.
   Надання соціальних послуг регулюється Законом України «Про соціальні послуги», однак сам алгоритм їх надання у військовий та мирний час значно відрізняється та має свої особливості.
   Завдяки самовідданості кожного соціального працівника територіального центру соціального обслуговування та центру надання соціальних послуг за час дії воєнного стану без збільшення штатної чисельності додатково взято на обслуговування 850 осіб, в тому числі 39 внутрішньо переміщених осіб.
   Важливим фактором в умовах військового часу є оперативне, протягом 1-го дня прийняття рішень про взяття на обслуговування.
   На сьогоднішній день соціальними послугами в області охоплено понад 50 тис. осіб. Найбільш затребуваною залишається соціальна послуга догляду вдома, надання якої забезпечено 16,4 тис. осіб.
   Широкий спектр соціальних послуг надається у Шишацькій селищній територіальній громаді, в тому числі і для внутрішньо переміщених осіб. З 24.02.2022 року зареєстровано 2,5 тис. осіб вказаної категорії. Протягом вказаного періоду Комунальною установою «Центр надання соціальних послуг Шишацької селищної ради» забезпечено обслуговування 482 переселенців.
   Значно зріс попит на отримання соціально-побутових послуг. З метою наближення соціальних послуг до населення, віддалені робочі місця функціонують в 7 із 11 старостатів громади. Водночас, працює мультидисциплінарна команда, до складу якої входять перукар, швея, взуттєвик, робітник із комплексного обслуговування. Послуги мультидисциплінарною командою надаються у всіх віддалених населених пунктах громади.
   Протягом поточного року послуги натуральної допомоги у Центрі отримали 702 громадян, в тому числі 165 внутрішньо переміщених осіб. Обслуговуванням безпосередньо за місцем проживання забезпечено 484 особи, в тому числі - 2 осіб з інших областей, які потребували сторонньої допомоги.
   Водночас, 8 осіб, які були евакуйовані волонтерами із зони бойових дій та потребували цілодобової допомоги забезпечені необхідним доглядом у відділенні стаціонарного догляду Центру.
   Соціальні працівники докладають значних зусиль, щоб забезпечити базові потреби всіх, хто звертається в цей нелегкий час за допомогою.
  
  


  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення інформує:
Виплата щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни

  
ПРАВО НА ВИПЛАТУ МАЮТЬ:

   Особи, яким встановлено статус відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»:
  
РОЗМІРИ ДОПОМОГИ У 2022 РОЦІ, визначені постановою КМУ від 07.05.2022 р.№ 540:

   Особи з інвалідністю:
   І група - 4 421 грн; учасники бойових дій - 1 491 грн
   ІІ група - 3906 грн; члени сімей загиблих - 966 грн
   ІІІ група - 3 391 грн; учасники війни - 612 грн
  
ПОРЯДОК ВИПЛАТИ ДОПОМОГИ:

   Особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України станом на 5 травня 2022 року – виплата розпочата та проводиться одночасно з виплатою пенсій у період з 04 по 25 червня;
   Військовослужбовцям – виплата буде проведена шляхом перерахування коштів на спеціальні рахунки військових частин відповідно до списків, наданих військовим частинами, після проведення фінансування;
   Особам, які не є пенсіонерами та не є військовослужбовцями, перебувають на обліку в територіальних центрах комплектації - виплата буде проведена шляхом перерахування коштів на рахунки в уповноважених банках відповідно до списків, наданих територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, після проведення фінансування.
   Ветеранам війни, яким встановлено статус згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до 5 травня 2022 року включно, у разі неодержання допомоги станом на 1 липня поточного року, для вирішення питання виплати допомоги необхідно звернутися до управлінь соціального захисту населення за місцем проживання (в тому числі до структурних підрозділів соцзахисту бувших районів області), оскільки дані, необхідні для виплати разової грошової допомоги в органах соціального захисту населення відсутні.
   Право на отримання допомоги не втрачається, якщо звернення про її призначення надійде до 30 вересня поточного року.
  


  З повагою
  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО

  


 

 
Департамент соціального захисту населення інформує:
Виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам

   В області продовжується робота щодо взяття на облік внутрішньо переміщених осіб та призначення допомоги на проживання. Відповідно до законодавства на облік взято понад 184 тис. внутрішньо переміщених осіб. До речі, статус внутрішньо переміщеної особи встановлюється кожній особі, в тому числі дитині.
   Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 (зі змінами) внутрішньо переміщеним особам передбачено надання допомоги на проживання, у розмірі:
   • для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 гривень на місяць;
   • для інших осіб – 2000 гривень на місяць.
   З травня 2022 року допомога на проживання надається внутрішньо переміщеним особам:
   - які перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій;
   - які перемістилися з території територіальних громад, що перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні);
   - у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали до 20 травня 2022 року заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій.
   Внутрішньо переміщені особи, які повернулися на постійне місце проживання, але мають зруйноване житло, продовжуватимуть отримувати допомогу на проживання.
  Важливо! Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022, (зі змінами).
   Перелік не є фіксованим документом – він регулярно актуалізується. Наказом Мінреінтеграції від 31.05.2022 №104 затверджено оновлений перелік, на основі якого внутрішньо переміщеним особам будуть здійснюватися виплати.
   Переглянути актуальну інформацію щодо статусу громад також можна на цифровій мапі за посиланням https://map.edopomoga.gov.ua/
   Органами соціального захисту населення області призначено допомогу на проживання 133,5 тис. сімей внутрішньо переміщених осіб, на загальну суму 966,6 млн грн. (допомога призначена сім’ям, в тому числі на дітей).
   Частина звернень, що надійшли через Портал Дія доопрацьовуються органами соціального захисту населення, Міністерством цифрової трансформації та Міністерством соціальної політики України.
   Органи соціального захисту населення області продовжують роботу з призначення допомоги. Дане питання перебуває на постійному контролі в Департаменті соціального захисту населення.
  


  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Комплексна реабілітація осіб з інвалідністю

  До уваги осіб з інвалідністю та сімей, в яких виховуються діти з інвалідністю, діти до трьох років (включно), які належать до груп ризику щодо отримання інвалідності.
   01 березня 2022 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 19.01.2022 № 31, якою затверджено Порядок здійснення реабілітаційних заходів.
   Державними реабілітаційними установами надаються послуги із комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та дітей віком до трьох років (включно), які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності.
   Комплексна реабілітація це система медичних, психологічних, педагогічних, фізичних, професійних, трудових, фізкультурно-спортивних, соціально-побутових заходів, спрямованих на відновлення та компенсацію втрачених функцій організму.
   Для отримання послуг отримувачу або його законному представнику необхідно звернутися до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або до центру надання адміністративних послуг (в містах обласного значення до територіального управління соціального захисту населення) та подати заяву про отримання комплексних реабілітаційних послуг (за формою затвердженою Мінсоцполітики). Заява також може бути направлена поштою.
   Форму заяви розміщено на офіційному сайті Верховної Ради України за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1160-18#n21.
   У заяві про отримання комплексних реабілітаційних послуг, зазначаються відомості щодо:
   - індивідуальної програми реабілітації, виданої медико-соціальною експертною комісією, лікарсько-консультативною комісією державного або комунального закладу охорони здоров’я (для дітей з інвалідністю;
   - висновку лікарсько-консультативної комісії державного або комунального закладу охорони здоров’я з рекомендаціями стосовно надання послуг (для дітей до трьох років (включно), які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності;
   - паспорта громадянина України, для іноземців та осіб без громадянства – довідки про звернення за захистом в Україні/посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту/посвідчення біженця/паспортного документа іноземця та посвідки на тимчасове проживання або посвідки на постійне проживання, свідоцтва про народження (для дітей віком до 14 років);
   - документа із зазначенням даних щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) отримувача;
   - документа про освіту (для отримувачів, які потребують професійної реабілітації);
   - виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою, затвердженою МОЗ.
   За бажанням отримувача або його законного представника чи уповноваженої особи до заяви можуть додаватися копії відповідних документів.
   Перелік державних закладів, перелік документів, необхідних для отримання реабілітаційних послуг формується Мінсоцполітики.
   Зокрема, на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики оприлюднено наступний перелік державних реабілітаційних закладів (центрів комплексної реабілітації) для осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, що належать до сфери Мінсоцполітики (соціального захисту населення):
   - Державна реабілітаційна установа «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Мрія» (м. Миколаїв);
   - Державна реабілітаційна установа «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Пролісок» (м. Луцьк);
   - Державна реабілітаційна установа «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Промінь» (м. Вінниця);
   - Державна реабілітаційна установа «Буковинський центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Особлива дитина» (м. Чернівці);
   - Державна реабілітаційна установа «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Галичина» (м. Львів, смт. Великий Любінь);
   - Державна реабілітаційна установа «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Поділля» (м. Вінниця);
   - Державна реабілітаційна установа «Всеукраїнський центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Віра, надія, любов» (с. Банчени, Чернівецької області).
   Комплексна реабілітація здійснюється в амбулаторних і стаціонарних умовах на безоплатній основі.
  


  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО

  


 
В області своєчасно завершено процес нарахування житлових субсидій та пільг на житлово-комунальні послуги за травень 2022 року

  Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2021 року №462 «Деякі питання надання пільг та житлових субсидій в умовах воєнного стану», запроваджено новий порядок перепризначення житлових субсидій без особистого звернення громадян, тобто, сім’ям, які отримували житлову субсидію в опалювальному сезоні 2021-2022 років, житлову субсидію з травня 2022 року на наступний термін перепризначено без особистого звернення громадян.
   Департаментом соціального захисту населення спільно з управліннями соціального захисту населення області весь комплекс робіт щодо визначення права та нарахування житлових субсидій на неопалювальний період проведено без залучення одержувачів житлових субсидій.
   Розрахунок субсидій проведено по всьому масиву одержувачів субсидій, які отримували її в опалювальному періоді.
   Житлові субсидії на наступний термін призначено майже 127 тис. сімей.
   Розрахунок проведено також сім’ям, яким субсидію на літній період визначено у нульовому розмірі.
   Звертаємо увагу, що вказаним сім’ям субсидію на опалювальний період буде розраховано автоматично без звернення громадян, тому додатково звертатись не потрібно. Для зручності населення у відкритому доступі за посиланням https://subsidii.ioc.gov.ua/ знаходиться Єдиний державний реєстр отримувачів житлових субсидій, за даними якого громадяни можуть перевірити інформацію про призначення субсидії.
   За допомогою реєстру можливо дізнатись чи призначили сім’ї житлову субсидію, термін, на який призначено субсидію, розмір призначеної субсидії, спосіб виплати та назву управління соціального захисту населення, в якому зберігається особова справа отримувача субсидії.
   Всього за травень 2022 року житлові субсидії та пільги на оплату житлово-комунальних послуг розраховано 105,6 тис. сімей.
   Нарахування житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг проведено на загальну суму 25,4 млн грн. та подано заявку про потребу в коштах на виплату до Міністерства соціальної політики України.
   Виплата житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг буде проведена у червні 2022 року, після надходження коштів в область у спосіб, зазначений одержувачами:
   на рахунки одержувачів, відкриті в установах уповноважених банків;
   через виплатні об’єкти АТ «Укрпошта» за місцем проживання одержувача.
   Питання своєчасного призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг перебуває на постійному контролі в Департаменті соціального захисту населення.
  


  Директор Департаменту
  соціального захисту населення
  Людмила КОРНІЄНКО